Προς το περιεχόμενο

Κόστος χειροποίητης κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Ένα -ίσως βαρετό για τους περισσότερους- αλλά άκρως διαφωτιστικό βίντεο που σκάρωσε ο Juha Ruokangas, όπου μονολογεί περί κιθάρας, κόστους, κατασκευής, διλημμάτων κλπ. Το βρήκα spot on, σε όλα. Εnjoy.

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θεωρω οτι το ξεκινάει πολύ άσχημα, δηλαδή το να μας μιλήσει για εκμεταλευση στην εργασία είναι οκ, λίγο άκυρο. Να μας πει κατι που δεν ξέρουμε;

Να μας πεις κάτι που απλά δεν μας νοιάζει; Φυσικά και δεν μας νοιάζει, γιατί αν μας ένοιαζε θα αλλάζαμε τις καταναλωτικές μας συνήθειες.

 

Εν συνεχεία τα αναλύει πολύ ωραία, όμως το σωστότερο για μένα είναι το κομματι όπου μια πολύ ακριβή κιθάρα είναι τέχνη, σε αυτό συμφωνώ απόλυτα και μπορώ να καταλάβω τις τόσο υψηλές τιμές.

 

Απλά κατα κάποιο τρόπο εμένα μου έβγαλε ότι είναι ΞΕΚΑΘΑΡΑ ένα έξυπνα στημένο promotional video που μπαίνει στην κατηγορία "ελάτε να σας πω την αλήθεια γιατί να μου δώσετε τουλάχιστον 3000 ευρω"

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε λέω ότι δεν έχει δίκιο για τις τιμές των χειροποίητων οργάνων.

 

Είναι όμως κάποιος που φτιάχνει χειροποίητες κιθάρες και προσπαθεί να πείσει ότι είναι καλύτερο να αγοράζουμε ακριβές χειροποίητες κιθάρες παρά φτηνές μαζικής παραγωγής.

 

Προσπαθεί να μας ευαισθητοποιήσει λέγοντας μας ότι όταν αγοράζουμε κιθάρα από εταιρία μαζικής παραγωγής στηρίζουμε την ανήθικη εκμετάλλευση των φτωχών χωρών.

 

Προσπαθεί να μας πείσει ότι 3000 και 4000 δεν είναι πολλά λεφτά για μια κιθάρα και ότι μετά από χρόνια η κιθάρες που θα αξίζουν θα είναι μόνο οι χειροποίητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

μετά από χρόνια η κιθάρες που θα αξίζουν θα είναι μόνο οι χειροποίητες.

 

Το οποίο βέβαια είναι... κλήρωση λαχείου  ;D Αν ο μάστορας γίνει ο νέος Suhr (λέμε τώρα), τότε κάτι μπορεί να γίνει.

Σε διαφορετική περίπτωση από πολύ χλωμό ως σε καμία περίπτωση.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οποίο βέβαια είναι... κλήρωση λαχείου  ;D Αν ο μάστορας γίνει ο νέος Suhr (λέμε τώρα), τότε κάτι μπορεί να γίνει.

Σε διαφορετική περίπτωση από πολύ χλωμό ως σε καμία περίπτωση.

 

Και αν ο μάστορας γίνει μεγάλος και τρανός και αρχίσει και αυτός την εκμετάλλευση εγώ που είχα πάρει κιθάρα του δε θα τον έχω στηρίξει; ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπάζει λίγο το βίντεο, τουλάχιστον ως προς την "εκμετάλλευση"......

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα ενδιαφέρον να βρίσκουμε αφορμές για τέτοιες κουβέντες.

Το ότι την αφορμή δίνει ένας luthier με εξαιρετική φήμη την κάνει πιο πολύτιμη. Προσωπικά αναγνωρίζω ότι η αποψάρα μου δεν είναι ίσης βαρύτητας με αυτή του Ruokangas επειδή ανεβοκατέβασα δυο μαγνήτες και κάργαρα λίγο ένα truss rod. Λίγο τσιλ. Μας μιλάει κάποιος που δείχνει ότι ξέρει πολύ καλά τί λέει. Το ότι έχει ορισμένα αξιώματα εντός της συντεχνίας των Ευρωπαίων οργανοποιών δεν τον καθιστά ομόλογο του Φωτόπουλου της ΓΕΝΟΠ.

 

"Δυστυχώς" σε ό,τι με αφορά, και μιλάω ως Βαλκάνιος born, raised & marinated μέσα σε Βαλκανίλα αγιάτρευτη, όντως είναι spot on.

 

 

Κι ένα σύντομο υστερόγραφο σχετικά με την ethical πλευρά της μπίζνας: εδώ, όχι πολύ παλιά, την αποθεώναμε την ethical προσέγγιση.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κι ένα σύντομο υστερόγραφο σχετικά με την ethical πλευρά της μπίζνας: εδώ, όχι πολύ παλιά, την αποθεώναμε την ethical προσέγγιση.

 

Δύο σχόλια:

 

1. Ευχαριστω για την υπενθύμιση, δεν το είχα παρει χαμπάρι αυτό το θεμα (το βιντεο για τον εβενο). Πολύ ενδιαφέρον και προσωπικά δε θα με πείραζε καθόλου να εχω κιθάρα με "λερωμενο" εβενο. 

 

2. Οσο κι αν κατανοώ  τα logistics που οδηγουν στις αυξημένες τιμές των χειροποίητων, δε κατανοώ καθόλου γιατί επιμένει τοσο πολύ στο ηθικό του θέματος. Και εξηγούμαι, δεν ειναι προφανές ότι όλα τα κοινά καναλωτικά αγαθά έχουν παρόμοια πορεία? Δηλαδή ο luthier αυτός δεν έχει κινητό, αυτοκίνητο, έπιπλα, ηλεκτρονικές συσκευές παντώς τύπου, ρούχα κλπ? Αν, με πείσει ότι στην προσωπική του ζωή, ακολουθεί μία λογική του τύπου "αγοράζω μόνο ένα παντελόνι και αυτό από βιοτεχνία στη Δανία" τοτε θα δεχτώ το επιχείρημα. Αλλά το 2017, όντας όλοι "συννένοχοι" στον καταναλωτισμό, δε μπορώ να δεχτώ τις ηθικολογίες. Κατά τα άλλα δέχομαι την ανωτερότητα του χειροποίητου οργάνου και το μεράκι που έβαλε για να το φτιάξει.

 

 

ΥΓ. Κάτι, ανούσιο μεν, αλλα που μου τράβηξε το ενδιαφέρον στο βιντεο του luthier του ΟP. Ειναι εμφανές ότι έχει προετοιμάσει αυτά που λέει και ειναι περισσότερο εμφανές ότι τα διαβάζει. Φυσικά δεν ειναι κακό, αλλα λίγο αντιτηλεοπτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου