Προς το περιεχόμενο

Κόστος χειροποίητης κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι....

πήρα και μια epiphone.... (μτχ)

 

δεν έχω θέμα φίλε μου...

ώρες ώρες βγάζω μια σκεβρωμένη short  scale ακουστική που ήταν η πρώτη μου κιθάρα (απ τον Ανθομελίδη στη Θεσσαλονίκη) μέχρι τα 18 μου !

Και παίζει μια χαρά.

Είδες και την κιθάρα των 50 δολαρίων του JJ.

 

πριν από 10 χρόνια πήρα και ένα άταστο πεντάρι μπάσο από ένα μαγαζι στο ebay με 150 στην πόρτα μου.

 

ας κόστιζε και 10. Δεν υπήρχε περίπτωση εγώ να την πάρω ποτέ όσο κοστίζει.

 

εγώ μουσική θέλω να παίζω.

ούτε ελεφαντόδοντα θέλω, ούτε εβένους, ούτε γιαλιστικά ούτε inlays ούτε χρυσά κουμπιά.

Ούτε ξωτικά ξύλα, ούτε μαγνήτες απο τη νάσα.

 

και φυσικά δεν συζητάω ότι παίζω με τις φτηνές περισσότερο από την καλή που γράφει φου στην ούγια.

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δε θα σου ζητήσει, δε θα πας... ούτε εμείς είμαστε κατά πλειοψηφία υποψήφιοι πελάτες του Ruokangas αλλά τουλάχιστον μια συζήτηση καταφέρνουμε να τη κάνουμε.  :)

 

επειδή δεν θα πάω, δεν γίνεται να το μάθω εδώ μια και συζητάμε?

 

ξέρει κανείς να απαντήσει?

θέλει?

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτάω λοιπόν.

Ενας που θα θελήσει να φτιάξει χειροποίητητες στην ποιότητα αυτή τις παραπάνω κιθάρες, τι θα μου ζητήσει?

Τίποτα γιατί δε θα βρεις κάποιον να ασχοληθεί με αυτό. Για να φτάσεις στο σημείο να απευθυνθείς σε κάποιον luthier, σημαίνει ότι δε βρίσκεις έξω αυτό που θέλεις. Σημαίνει ότι θέλεις πολύ καλή ποιότητα ξύλων, συγκεκριμένα specs, προσοχή στη λεπτομέρεια κλπ κλπ.

 

Είναι σα να πας στον Koenigsegg και να του πεις "φτιάξε μου ένα Yugo να κάνω τη δουλειά μου". Υπάρχει περίπτωση να μη γελάσει μαζί σου και να κάτσει να ασχοληθεί για να στο φτιάξει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι....

πήρα και μια epiphone.... (μτχ)

 

δεν έχω θέμα φίλε μου...

ώρες ώρες βγάζω μια σκεβρωμένη short  scale ακουστική που ήταν η πρώτη μου κιθάρα (απ τον Ανθομελίδη στη Θεσσαλονίκη) μέχρι τα 18 μου !

Και παίζει μια χαρά.

Είδες και την κιθάρα των 50 δολαρίων του JJ.

 

πριν από 10 χρόνια πήρα και ένα άταστο πεντάρι μπάσο από ένα μαγαζι στο ebay με 150 στην πόρτα μου.

 

ας κόστιζε και 10. Δεν υπήρχε περίπτωση εγώ να την πάρω ποτέ όσο κοστίζει.

 

εγώ μουσική θέλω να παίζω.

ούτε ελεφαντόδοντα θέλω, ούτε εβένους, ούτε γιαλιστικά ούτε inlays ούτε χρυσά κουμπιά.

Ούτε ξωτικά ξύλα, ούτε μαγνήτες απο τη νάσα.

 

και φυσικά δεν συζητάω ότι παίζω με τις φτηνές περισσότερο από I καλή που γράφει φου στην ούγια.

 

Βρε Δημήτρη, οκ αυτα που λες, αλλα η ερώτησή σου δε πολυστεκει.

 

Το ειπες και μονος σου. Δε θες πολλα πολλα και καλα κανεις. Εμπειρία εχεις, πηγες σε μαγαζι και αναμεσα σε καποιες οικονομικες κιθαρες  βρηκες καποια αξιοπρεπή. Αυτο εσενα σε καλύπτει αλλα καποιος αλλο θελει το παραπάνω. Θελει και εμφάνιση μοναδική ισως.

 

Η ερώτηση σου ακουγεται σαν: "αφου εχουμε τοσο καλες squire, των 200€, τι δουλειά εχουμε με τις χειροποίητες;".

 

Η οργανοποιεια ειναι τέχνη και ο καλός τεχνίτης θα πληρώνεται. Π.χ. ολοι μας εχουμε βιβλια. Δες ομως εδω τεχνη:

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια ερωτήματα από μένα.

 

Ο σκοπός του βίντεο είναι να πει ότι "υπάρχουμε και εμείς οι οργανοποιοί για όσους έχουν εξειδικευμένα γούστα"?

 

Ποιά είναι η αγορά από την οποία στοχεύει να "προσελκύσει" πελάτες αυτό το βίντεο (υπέρ των οργανοποιών)?

 

Αν έχουμε μια βιομηχανία που βρίσκεται στην ίδια χώρα με μια μικρή βιοτεχνία (άρα έχουμε και ισοδύναμο κόστος) πόση μπορεί να είναι η διαφορά τιμής μεταξύ τους για ένα όργανο με τα ίδια specs (και γιατί)?

 

Αν έχουμε δυο βιομηχανίες σε χώρες με διαφορετικό κόστος ζωής που προσφέρουν παραπλήσια προϊόντα σε διαφορετικές τιμές, ποιός είναι ο λόγος να επιλέξουμε την ακριβή?

 

Το ίδιο ερώτημα ισχύει σε δυο μικρές βιοτεχνίες.

 

Αν όμως πάμε στο ερώτημα με μια βιομηχανία και μια βιοτεχνία (σε χώρες με διαφορετικό κόστος ζωής), τα δεδομένα είναι μη-συγκρίσιμα.

Το πιθανότερο είναι να γίνει μια επιλογή πιο VFM.

 

Και ξαναγυρίζω στο αρχικό ερώτημα με μια αλλαγή...

 

Ο σκοπός του βίντεο είναι να πει ότι "υπάρχουμε και εμείς οι οργανοποιοί για όσους έχουν εξειδικευμένα γούστα", ή ... μήπως όχι?

 

Με όλο τον σεβασμό στον Φάνη, που καταλαβαίνω πόσο "πονάει" την κάθε μια κατασκευή του.

 

Και να σας πω και κάτι?

Αν το βίντεο έλεγε "ρε παιδιά εμείς οι οργανοποιοί δεν επιβιώνουμε κόντρα στον ανταγωνισμό. Βοηθείστε την κατάσταση, γιατί αν εμείς φύγουμε απ' την μέση, δεν θα έχετε την δυνατότητα να φτιάξετε ένα όργανο στα μέτρα σας (αν θέλετε), και δεν έχετε ποτέ την αίσθηση (που μόνο εμείς μπορούμε να σας προσφέρουμε) του να έχετε κάτι πραγματικά μοναδικό, δικό σας, και η εμπειρία αυτή είναι ανεκτίμητη."

 

Αυτό μάλιστα.

 

 

 

 

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είχατε ένα σεβαστό ποσό διαθέσιμο για custom κιθάρα, (να πούμε 3χιλ? να πούμε 5?) θα απευθυνόσασταν στο custom shop της Fender ή σε κάποιον ιδιώτη luthier και γιατί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είχατε ένα σεβαστό ποσό διαθέσιμο για custom κιθάρα, (να πούμε 3χιλ? να πούμε 5?) θα απευθυνόσασταν στο custom shop της Fender ή σε κάποιον ιδιώτη luthier και γιατί?

 

Σε ποιον πάει η ερωτηση;

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου