Προς το περιεχόμενο

Κόστος χειροποίητης κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

δυστυχώς για αυτόν και την όποια καλή του τέχνη, η πραγματικότητα σήμερα είναι σκληρή.

 

Τα collectibles της εποχής 59 σήμερα είναι sought after επειδή απλά τότε ήταν χειροποίητα και ας μην ήταν καλύτερα από ένα mass produced σημερινό.

Επίσης επειδή πέρασαν χρόνια.

Και μετά από 50 χρόνια μια καλή βιομηχανοποιημένη κιθάρα με αυστηρότατο qc που την φτιάχνει καταπιεσμένος τριτοκοσμικός που παίζει καλά σήμερα (διότι είπε ότι μια καλή δική του των 15Κ είναι εξ ίσου καλή παικτικά από μια των 3Κ)  θα παίζει εξ ίσου καλά από μια καλή χειροποίητη δικιά του.

 

 

Το μόνο παρήγορο είναι ότι εδώ δεν έχουμε προιόντα της nasa.

Ούτε καν iphone.

Ξύλα και μαγνήτες και τέλια.

συνεπώς δεν χρειάζεται τεχνογνωσία υψηλού επιπέδου.

Ετσι για ένα xiaomi για να κάνει σήμερα κάτω από 200 ευρώ έπρεπε να υπάρχει ένα iphone που κάνει 1000 από τους ίδιους καταπιεσμένους.

Ευτυχώς που δεν υπήρχε ποτέ περίπτωση να ήταν ένα κινητό handmade. Γιατί με τις τιμές του φιλανδού θα κόστιζε ένα μύριο...

 

Η κατασκευή μιας κιθάρας σήμερα δεν χρειάζεται rocket science, Τη φτιάχνεις και μόνος σου, στην αποθήκη σου όρεξη και χρόνο να έχεις. Ακόμα και μαγνήτες τυλίγεις... Τα μυστικά είναι εκεί έξω για όλους προσιτά.

Τσιπάκια όμως δεν μπορείς.

 

 

bottom line?

τον καταλαβαίνω απόλυτα, αλλά δεν με πείθει.

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Ξύλα και μαγνήτες και τέλια.

συνεπώς δεν χρειάζεται τεχνογνωσία υψηλού επιπέδου.

 

Σ΄αυτό θα διαφωνήσω, εκτός αν μιλάμε για απλά συναρμολογούμενα, και όχι για μουσικά όργανα.

Κατά την γνώμη μου χρειάζεται τεχνογνωσία τουλάχιστον μετρίου επιπέδου, αλλά αν μιλάμε για κάτι πραγματικά σοβαρό, χρειάζεται τεχνογνωσία υψηλότατου επιπέδου.

Αυτό είναι κάτι που ξεχωρίζει μια κιθάρα από ένα μαδέρι με χορδές.

 

Όμως έχει υποπέσει ο ομιλητής σε πολλά φάουλ (κατά την ταπεινή μου άποψη).

 

Πάρα πολλά για να τα γράψω.

 

Μόνο και μόνο η αναφορά του σε εργατικό κόστος είναι φάουλ.

Γιατί μπορεί το κόστος ζωής στην χώρα του να είναι 1000 τον μήνα και σε κάποια άλλη χώρα 100 (μιλάω υποθετικά με βάση την ίδια νομισματική μονάδα).

 

Αν υποθέσουμε (και σωστά) ότι ο "φτωχός" εργάτης (αυτός που ζει στην χώρα με το 100 ως κόστος ζωής) παίρνει ψίχουλα και αναγκάζεται να δουλεύει σε γραμμή παραγωγής υπό άσχημες συνθήκες, τότε τι θα ήταν πιο ηθικό από μέρους μου να κάνω?

 

Να πάω να βρω μια μικρή βιοτεχνία στην χώρα με το μικρότερο εργατικό κόστος που να έχει την απαραίτητη για μένα τεχνογνωσία, και να της δώσω δυο φορές περισσότερα χρήματα (200 δηλαδή), για να μου φτιάξει αυτό που θέλω (και να "σώσω" και τον κατασκευαστή από την ανάγκη να βρεθεί στην θέση του απλού εργάτη κάποιας μεγάλης βιομηχανίας).

 

Γιατί να πάω σε κατασκευαστή χώρας που έχει υψηλό κόστος ζωής και να πληρώσω πέντε φορές (200*5=1000) περισσότερο, για να προσφέρω σε κάποιον την αίσθηση της απλής βιωσιμότητας, αντί να προσφέρω σε κάποιον άλλο το διπλάσιο αναλογικά αντίτιμο?

 

Αυτό είναι μόνο ένα από τα πολλά του φάουλ (πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη).

 

Όμως μπορώ να καταλάβω την άποψη του Φάνη για το όλο θέμα, είναι λογικό.

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ρε θηρία το είδατε όλο; Γιατί εγώ με το ζόρι άντεξα ;D ;D (δυσκολεύομαι να ακολουθώ τον ειρμό κάποιου και να θυμάμαι τι λέει. Θα μου ήταν πολύ πιο εύκολο να ήταν γραμμένο σε κείμενο)

 

Είναι ωραία κουβέντα και ο χρόνος μου είναι περιορισμένος.  Οι ενστάσεις ως προς την "ηθικολογία" λογικές μου φαίνονται, αν και, εν έτει 2017 οι όροι ethical business και ethical footprint μάλλον είναι άγνωστοι  στην Ελλάδα (ή κάνουμε-βάζω και τον εαυτό μου μέσα- ότι δεν ξέρουμε). Εγώ σαν απλό-κοντινό παράδειγμα, έτσι απλά, να πω ότι φράουλα από τη Μανωλάδα δεν ξαναματακούμπησα (όχι ότι έτρωγα φράουλες πριν, δεν μοπυ αρέσουν κιόλας... ;D ) Πάντως είναι όντως δύσκολο να μη σε τσιγκλίσει κάποιος που μοιάζει να ηθικολογεί. Κάτι σαν τον προφήτη του Αρκά... Εγώ προσπάθησα να κάνω μια αυτοκριτική- μέσω αυτού-από μέσα μου. Και τα κατάφερα. Δεν με νοιάζει αν έχει όντως εφαρμογή στη βιομηχανία κιθάρας, η επιχειρηματική ηθική. Εγώ θεωρώ ότι ο Juha με έβαλε σε σκέψη, έστω περί αυτού.

 

Το ζουμί του βίντεο είναι η τιμή, το κόστος, η αξία.

 

Το περι διαφήμισης το βρίσκω υπερβολή.

 

Δυστυχώς ο χρόνος μου είναι περιορισμένος, ελπίζω σε συνέχεια σύντομα.

 

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

    Είδα όλο το βίντεο, αν και με δυσκολία καθώς η αρχή με απώθησε, διότι αυτά τα περί ηθικής, ethical footprint και guitars/products based on exploitation είναι απλά ανοησίες.

 

    Τα περισσότερα από αυτά που λέει  από εκεί και πέρα είναι αυτονόητα, βέβαια εκεί που λέει ότι τα χειροποίητα οργανα είναι καλύτερη επένδυση θα διαφωνήσω μαζί του.

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα την ευκαιρία να έχω κάποτε δανεική, μια ηλεκτρική κατασκευής του Juha. Άξιζε την τιμή της. Όσα λέει αυτονόητα. Δεν ξέρω σε ποιο κοινό απευθύνεται. Μου άρεσε το επιχείρημα του, περί γυάλινης σφαίρας όπως επίσης η αναφορά πως μια χειροποίητη κιθάρα  είναι σώνει και καλά καλή κιθάρα.

 

Θα παρακολουθήσω με ενδιαφέρον την συνέχεια της συζήτησης εδώ στο noiz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ηθικολογία είναι φθόνος με φωτοστέφανο.

 

H.G. Wells

 

προσεξε κανεις το φωτοστέφανο που έχει στο βίντεο;

 

Σοβαρά τώρα νιώθω ότι λίγο ως πολύ τα ίδια λέμε όλοι, λίγο στη μεταπωλητική αξία μιας χειροποίητης τα χαλάμε, αλλα αν δεις την χειροποίητη ως τέχνη, τότε ναι ίσως και να έχει  μεταπωλητική αξία.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σιγουρα το να φτιαχνει κανεις χειροποιητα οργανα ειναι παρα πολυ δυσκολο, απο πολλες αποψεις και οχι μονο απο αυτην της οικονομικης βιωσιμοτητας. Το κατα ποσο τελικα το χειροποιητο οργανο καταφερνει να ανταγωνιστει το βιομηχανικο της ιδιας τιμης σε ποιοτητα, η αποτελει καλυτερη επενδυση η επιτυχημενη αγορα γενικως εξαρταται απο τον κατασκευαστη και απο το τι θελει ο μουσικος.

 

  Εχω δει χειροποιητα οργανα φοβερα καλυτερα απο μεγαλων εταιριων, αλλα και αρκετα χειροτερα. Εχω δει μουσικους που τους αφορουν, αλλα και αλλους που προτιμουν τον ηχο συγκεκριμενων εταιριων. Προσωπικα πιστευω οτι αν ξερεις τι θελεις, και βρεις τον σωστο κατασκευαστη ειναι οτι καλυτερο.

 

Δεν το ειδα το βιντεο, αλλα για μενα τουλαχιστον σαν πελατη  αυτη η εισαγωγη με εκανε να χασω καθε ενδιαφερον (ειναι κατασκευαστης φανταζομαι), την βρισκω 100% αντιεπαγγελματικη για πολλους λογους. Και προσωπικα δεν θα εμπιστευομουν ευκολα μια επαγγελματικη δουλεια (το κοστος καποιων χιλιαδων ευρω που λεγαμε) σε καποιον που δεν θεωρω σωστο επαγγελματια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν πελατη  αυτη η εισαγωγη με εκανε να χασω καθε ενδιαφερον (ειναι κατασκευαστης φανταζομαι), την βρισκω 100% αντιεπαγγελματικη για πολλους λογους. Και προσωπικα δεν θα εμπιστευομουν ευκολα μια επαγγελματικη δουλεια (το κοστος καποιων χιλιαδων ευρω που λεγαμε) σε καποιον που δεν θεωρω σωστο επαγγελματια.

 

Αν εξαιρέσει κάποιος την αμφιλεγόμενη εισαγωγή (και τα όποια κίνητρα για να την κάνει) σε γενικές γράμμες λέει πράγματα που με βρίσκουν σύμφωνο μαζί του, χωρίς βέβαια να λέει και κάτι που δεν μπορεί να σκεφτεί μόνος του κάποιος.

 

Η εισαγωγή είναι αμφιλεγόμενη διότι προσπαθει να επικαλεστεί το συναίσθημα μας έναντι της αδικίας αλλά το κανει για να δικαιολογήσει την αγορά ενός οργάνου απο μια fair trade μικρή επιχείρηση, και δεν μένει στην "αδικία", σε κάθε τομέα της οικονομικής μας ζωής και παρουσίας.

 

For the record, συμφωνώ με αυτά και κατανοώ την λογική του για το fair trade (σε κάθε τομέα) ασχέτως του αν ο ίδιος χρησιμοποιεί αυτή τη λογική για να δικαιολογήσει την πώληση των δικών του σαφέστατα ακριβών οργάνων, και πολύ περισσότερο συμφωνω με την άποψη του οτι δεν μπορεί κάποιο όργανο μαζικής παραγωγής να γίνει το αυριανό "συλλεκτικό", ενώ είναι πιο πιθανό να γίνει ενα δικό του (πχ), small run και ιδιαίτερο.

 

Καταλαβαίνω οτι κάνει κάποιου είδους "καμπάνια" συνολικά, για να προωθήσει τους μικρότερους κατασκευαστες (ιδίως της ευρώπης) και τέλος, ακόμα κι αν διαφωνώ με επιμέρους σημεία ή με τον λόγο για τον οποίο επικαλείται το fair trade, πάντως βρήκα ενδιαφέρον το βίντεο και δεν βαρέθηκα να το δω όλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι εξίσου προφανές: Ο Γιούχα ζει στην Φινλανδία, όπου το κόστος ζωής ειναι σαφώς ψηλότερο από π.χ την Ελλάδα ή την Βουλγαρία. Για να αγοράσεις λοιπόν, ένας παρόμοιας αξίας και ποιότητας όργανο από έναν λούθιερ στην Ελλάδα θες τα μισά χρήματα από του Γιουχα. Εδώ λοιπόν μπορεί κανείς να μιλήσει και για μια άλλη όψη του ηθικου φουτπριντ. Ο φτωχός νότος ας πούμε. Το πάω λιγο μακριά, αλλά το κάνω γιατί πιστεύω ότι επιχειρήματα τύπου "ψώνισε από εμενα μια κιθάρα αξίας 8,000 ευρώ γιατί μια τέτοια αγορά ειναι statement" δεν στεκουν για πολλούς λόγους.

 

ΥΓ. Για να μη μιλήσω για το διεστραμμένο σενάριο όπου ξεπετάγεται τρελός λουθιερ Κινέζος, όπου εργάζεται μόνος με κάποιον τρόπο και μέσα στη βιοτεχνία του φτιάχνει μαγικά όργανα. Τι κόστος θα είχαν? Τι αξία μεταπώλησης? Τι θα έλεγε ο Γιούχα για αυτό? Θα τον γιούχαρε? ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ο κινεζος υπαρχει ηδη (παραπανω απο ενας) και φτιαχνει οργανα στο ενα πεμπτο της τιμης του ευρωπαιου/αμερικανου.

 

Η ολη αναλυση του βιντεο ειναι απλοικη, απο το "ηθικο" προβλημα που θετει στην αρχη, απο το πως αντιλαμβανεται το εμποριο και τις επιχειρησεις και τις εργασιακες σχεσεις, η το γιατι ενας γιατρος ας πουμε στην κινα μπορει να παιρνει μικροτερο μισθο απο εναν ανειδικευτο εργατη στη φιλανδια, η το οτι η nike ας πουμε δεν πληρει τις αμερικανικες προδιαγραφες στα εργοστασια της στη κινα (ενω στα αντιστοιχα κινεζικα ο τοπικος αξιωματουχος δενει τους εργαζομενους με αλυσιδες ), η αυτα που λεει για ποιοτητα οργανων και το πως λειτουργουν οι μεγαλες εταιριες και οι luthier..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου