Προς το περιεχόμενο

Κόστος χειροποίητης κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια τέλε θέλει με strat contours και σκάψιμο για b-bender. Δε νομίζω ότι υπάρχει fix τιμή για το σκάψιμο αλλά ούτε που πλησιάζει τα νούμερα του Φιλανδού. Αναλόγως από που θα πάρει τα parts μπορεί να κοστίσει και κάτω από 1000 ευρώ.

 

νομίζω έπιασες το νόημα...

δε με χαλάει τίποτα να σκάψω ένα σώμα πχ του θωμά.

οϋτε θα πάει χαμένο το μπιμπεντερ, αν σακατέψω το πρώτο σώμα.

Η deluxe μου χώρια που είναι ασήκωτη, έχει belly contour και είναι πολυ πιό βολική από την ξερή σανίδα της τελε. Αν είχε και arm contour και ήταν πιό ελαφριά θα ήταν τέλεια.

Αλλά προφανώς δεν γίνεται να βάλω χέρι σε τέτοιο σώμα.

 

Και εργαλεία έχω και router και απ όλα.

Χρόνο δεν έχω τον τελευταίο καιρό, αλλά πού θα πάει....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αλλά προφανώς δεν γίνεται να βάλω χέρι σε τέτοιο σώμα.

Σε τέτοιο σώμα .... δύσκολο.

 

 

43-2.jpg

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τέτοιο σώμα .... δύσκολο.

 

 

43-2.jpg

 

έχει πολλά λουριά και τρομάζω λιγάκι...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε..ναι

μάλλον δεν θα πάρω απάντηση ποτέ.

 

κόστος φτηνών ξύλων (πιο ακριβά διότι θα τα πάρει σε τιμές υπερχονδρικής)

+

κόστος φτηνού μπράτσου (το ίδιο με από πάνω)

+

κόστος φτηνών ηλεκτρικών (ομοίως)+

+

αμοιβή λούθιερ ανάλογα με τις εργατοώρες (αναλόγως τον λούθιερ)

=

κόστος σκουαίερ x 3 (πιθανότατα)

 

Και τώρα σε ρωτάω εγώ: Τον λούθιερ τον ρώτησες αν θα κάτσει να φτιάξει κάτι τόσο φτηνο; Εννοώ τον καλό λούθιερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο luthier εκτελεί παραγγελία. Δεν επιλέγει.  Κάνει ότι ζητήσω. Θέλω να φτιάξει μια κιθάρα με φτηνά υλικά.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο luthier εκτελεί παραγγελία. Δεν επιλέγει.  Κάνει ότι ζητήσω. Θέλω να φτιάξει μια κιθάρα με φτηνά υλικά.

ναι κ θα κατσει ο λουθιερ τοσες εργατοωρες,να σου φτιαξει φτηνη κιθαρα ,για να βγαλει 50ε!!!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ο luthier εκτελεί παραγγελία. Δεν επιλέγει.  Κάνει ότι ζητήσω. Θέλω να φτιάξει μια κιθάρα με φτηνά υλικά.

 

Άμα πάθεις καταρράκτη όμως μην πας με αυτό το attitude στο γιατρό. (Πληρώνω και θα εκτελέσεις την παραγγελία να μου βάλεις φακό από πλεξιγκλάς.  ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο luthier εκτελεί παραγγελία. Δεν επιλέγει.  Κάνει ότι ζητήσω. Θέλω να φτιάξει μια κιθάρα με φτηνά υλικά.

 

Και πάλι θα σε τσακίσει στα ΕΡΓΑΤΙΚΆ και τα λοιπά κόστη τα οποία πολύ ωραία περιγράφει ο δάσκαλος παραπάνω, τα οποία είναι και το μεγαλύτερο κόστος.

 

Τώρα γιατί να θες μια κιθάρα με μέτρια υλικά για να γλυτώσεις πενήντα ευρώ δεν ξέρω :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάντως εγώ έχω πάει 3-4 φορές σε ράφτη για κοστούμι.

Στον ράφτη -αντίθετα με την επικρατούσα αντίληψη- δεν πηγαίνεις για να πετύχεις την τέλεια εφαρμογή. Αυτή μπορεί να την πετύχεις διορθώνοντας λιγάκι ένα έτοιμο.

Στον ράφτη πηγαίνεις για τα τόπια με τα Αγγλικά υφάσματα, τις μεζούρες, τα ψαλίδια, τις βελόνες, τις μηχανές, το δερμάτινο τεφτέρι με τις διαστάσεις σου από τις προηγούμενες φορές και βέβαια για την κουβέντα γύρω από τις διακυμάνσεις της κοιλιάς σου. Πηγαίνεις για να γίνεις αποδέκτης μιας ειδικής μεταχείρισης, μιας έντιμης υπηρεσίας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο luthier εκτελεί παραγγελία. Δεν επιλέγει.  Κάνει ότι ζητήσω. Θέλω να φτιάξει μια κιθάρα με φτηνά υλικά.

 

Μα για αυτό έγραψα για luthier και όχι για τον Μπάμπη τον κιθαρίστα της γειτονιάς που τυχαίνει να συναρμολογεί και κιθάρες παρτκαστερ. Luthier σημαίνει, κατά τη γνώμη μου-διορθώστε με αν κάνω λάθος- αρχιμάστορας.

 

Προφανώς αυτό που θες να αναδείξεις ειναι ότι το κόστος ανεβαίνει λόγο εργατικών, το οποίο ειναι προφανές. Το θέμα ειναι όμως, θεωρείς αυτά τα εργατικά κόστη άδικα αν μιλάμε για μάστορα καλό και έμπειρο;

 

Τελικά έχει νόημα μια τέτοια κατασκευή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου