Προς το περιεχόμενο

Fender Eric Johnson Strat


ex-bokos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί φίλοι

Είχα ακούσει από ΄τον Γιάννη (φίλο εμπιστοσύνης γύρω από τη μουσική, πολύ καλό κιθαρίστα - κάτοχο 16 στρατ διαφόρων χρονολογιών και τύπων)ότι κατά τη γνώμη του..η καλύτερη ΦΕΝΤΕΡ παραγωγής σήμερα (εξαιρούνται φυσικά τα custom shop μοντέλα), είναι με διαφορά η FENDER ERIC JOHNSON SIGNATURE STRATOCASTER.

Σήμερα 6 μήνες μετά κατάφερα να είμαι κάτοχος μιας (της τελευταίας όπως έμαθα από τον αντιπρόσωπο για φέτος) candy apple red.

Όλα όσα είχα ακούσει και διαβάσει για το βραβευμένο αυτό όργανο είναι 200% αληθινά.

Αν κάποιος από εσάς θέλει να είναι κάτοχος μιας πραγματικής STRATOCASTER Ας ΜΗΝ ΚΟΙΤ¶ΞΕΙ ΑΛΛΟΥ.

Για τις μαγικές λεπτομέρειες που κάνουν μοναδική αυτή την κιθάρα διαβάστε περισσότερα στο fender.com.

Tο μόνο που θα προσθέσω είναι ότι στα 1800ε (τιμή μετρητοίς) δεν υπάρχει καλύτερη fender strat εμπορίου ώστε να παίζει χωρίς δοκιμές και αγωνίες.

Πρώτη φορά ακούω κιθάρα με 5θέσιο επιλογέα η οποία να δίνει 5 πραγματικά διαφορετικούς ήχους ο καθένας με τις δικές του ιδιαιτερότητες.

ΜΟΝΑΔΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ

1) δΕΝ ΥΠ¶ΡΧΕΙ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ...ΑΝ ΤΗ ΒΡΕΙΤΕ ΠΟΥΘΕΝΑ ΤΣΙΜΠΗΣΤΕ ΤΗΝ

2) ΤΟ ΒΕΡΝΙΚΙ ΤΟΥ ΜΑΝΙΚΙΟΥ ΚΟΛΛΑΕΙ, ΑΛΛΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ

 

ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΖΩΗΣ, ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΘΑ ΙΣΧΥΡΙΖΟΜΟΥΝ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΜΟΝ ΤΕΛΑ CUSTOM SHOP

 

ΜΠΡΑΒΟ ERIC, ΜΠΡΑΒΟ FENDER

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν βγάλε τα bold βρε συ να διαβάζουμε σαν άνθρωποι!!!

 

Πέραν αυτού, ΜΕ ΓΕΙΑ!!!!

 

Photos ??? Clips??? Τι κάθεσαι???? !!!! :D:D:D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ΜΕΓΕΙΕΣ, καλόπαικτη και τα σχετικά.

Είναι μιά όντως καλή Fender σαφώς όχι η καλύτερη και υπάρχουν καλύτερες αυτή την στιγμή στην ελλάδα και παντού.

Δεν θέλω να σου μειώσω την χαρά γιατί όντως πρόκειται για αρκετα καλή κιθάρα κάτω από τα 1900€ αλλά τα κριτήρια επετρεψέ μου είναι υποκειμενικά.

Έπαιξα πριν 1 μήνα στο Διαμαντόπουλο με μιά sunberst Eric Johnson. Δεν ξετρελάθηκα...... μία κανονικότατη fifties με απλό και όχι triple pickguard, vintage tuners, πανάλαφρη, χαμηλό action από εργοστασιακό σεταπ, πολύ βερνίκι στο μπράτσο, παχύ μπράτσο, μαγνήτες χωρίς ιδιαίτερα μεγάλη έξοδο μιά και έχει vintage προσανατολισμό,και φυσικά vintage ταστάκια με τα καλά και τα κακά τους. Δεν είναι τόσο ευέλικτη όσο μπορείς να πιστέυεις, μιάς και ο "ήχος" είναι εκεί ... για "twangy" fender classic σχηματάκια είναι μανούλα.... και μπορώ να πω η καλύτερη Fender! όμως υπάρχουν και άλλα πράγματα που μπορείς να παίξεις με μία στρατ.... και αυτή παραείναι vintage. Από κατασκευή, λεπτομέρια κτλ μου έκανε τρελή εντύπωση πάντως.... :wink:

στο λέω και γώ που κοντεύω τις 9 Fender στην κατοχή μου φέτος και πέρασαν τα τελευταία 3 χρόνια άλλες 5-6 :wink:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και φυσικά vintage ταστάκια με τα καλά και τα κακά τους.

 

εδω εχεις λαθος,τα ταστα της ειναι Medium Jumbo . :wink:

 

Προσωπικα παντως θεωρω δυο τα μεγαλα ατου της κιθαρας αυτης:

 

το quartershawn παχυ μπρατσο (δεν προκειται να "ΠΑΡΕΙ" ποτε) & τους υπεροχους μαγνητες της.

 

Οντως αξιζει τα λεφτα της γιατι εχει πραγματικο νιτρο φινιρισμα (οχι πως παιζει ρολο στον ηχο αλλα πως να το κανουμε ΚΟΣΤΙΖΕΙ πολυ) & εξαιρετικη ποιοτητα κατασκευης,το μονο pickguard ομως πρεπει να φυγει.....

 

ΑΝ επαιζα με strat & ΑΝ ειχε μεγαλο Headstock & ΑΝ εβγαινε με ταστιερα rosewood (εμφανισιακα μου αρεσει πολυ στις strat) θα την αγοραζα.. :lol:

 

Για το βερνικι του μανικιου κανε το εξης:

 

παρε ενα σφουγγαρακι scotch brite & σκουπισε το μπρατσο με την "πρασινη" μερια του καμμια 10αρια φορες (ΣΤΕΓΝΟ βεβαια :lol: ),το "προβλημα" θα λυθει χωρις να "φας"¨το νιτρο..

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί φίλοι

Είχα ακούσει από ΄τον Γιάννη (φίλο εμπιστοσύνης γύρω από τη μουσική' date=' πολύ καλό κιθαρίστα - κάτοχο 16 στρατ διαφόρων χρονολογιών και τύπων)ότι κατά τη γνώμη του..η καλύτερη ΦΕΝΤΕΡ παραγωγής σήμερα (εξαιρούνται φυσικά τα custom shop μοντέλα), είναι με διαφορά η FENDER ERIC JOHNSON SIGNATURE STRATOCASTER.

Σήμερα 6 μήνες μετά κατάφερα να είμαι κάτοχος μιας (της τελευταίας όπως έμαθα από τον αντιπρόσωπο για φέτος) candy apple red.

Όλα όσα είχα ακούσει και διαβάσει για το βραβευμένο αυτό όργανο είναι 200% αληθινά.

Αν κάποιος από εσάς θέλει να είναι κάτοχος μιας πραγματικής STRATOCASTER Ας ΜΗΝ ΚΟΙΤ¶ΞΕΙ ΑΛΛΟΥ.

Για τις μαγικές λεπτομέρειες που κάνουν μοναδική αυτή την κιθάρα διαβάστε περισσότερα στο fender.com.

Tο μόνο που θα προσθέσω είναι ότι στα 1800ε (τιμή μετρητοίς) δεν υπάρχει καλύτερη fender strat εμπορίου ώστε να παίζει χωρίς δοκιμές και αγωνίες.

Πρώτη φορά ακούω κιθάρα με 5θέσιο επιλογέα η οποία να δίνει 5 πραγματικά διαφορετικούς ήχους ο καθένας με τις δικές του ιδιαιτερότητες.

ΜΟΝΑΔΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ

1) δΕΝ ΥΠ¶ΡΧΕΙ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ...ΑΝ ΤΗ ΒΡΕΙΤΕ ΠΟΥΘΕΝΑ ΤΣΙΜΠΗΣΤΕ ΤΗΝ

2) ΤΟ ΒΕΡΝΙΚΙ ΤΟΥ ΜΑΝΙΚΙΟΥ ΚΟΛΛΑΕΙ, ΑΛΛΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ

 

ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΖΩΗΣ, ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΘΑ ΙΣΧΥΡΙΖΟΜΟΥΝ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΜΟΝ ΤΕΛΑ CUSTOM SHOP

 

ΜΠΡΑΒΟ ERIC, ΜΠΡΑΒΟ FENDER[/b']

 

καλοπαιχτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλόπαιχτη και από μένα στο φίλο bokos! :D

 

Παναή, για τα τάστα με πρόλαβε ο SF, επίσης είναι από τις ελάχιστες Strat με 12άρι radius.

 

Για μένα τα χαρακτηριστικά της είναι λίρα εκατό. Θυμάσαι ότι έψαξα και βρήκα ακόμα και μαγνήτες με τα ίδια χαρακτηριστικά μ'αυτούς που φοράει, για τα δικά μου projects. :wink:

 

Ο Νίκος τα λέει μια χαρά: μόνο για τους μαγνήτες και το μπράτσο αξίζει τα λεφτά της. Απορώ πως άφησαν τον Έρικ να σχεδιάσει τόσο καλό όργανο σ'αυτή την κατηγορία τιμής!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί φίλοι

 

Σήμερα 6 μήνες μετά κατάφερα να είμαι κάτοχος μιας (της τελευταίας όπως έμαθα από τον αντιπρόσωπο για φέτος) candy apple red.

 

Εννοεις οτι ειναι η τελευταια CAR στην Ελλαδα για φετος η οτι παυει να υφισταται το CAR απο την EJ??? Μολις ειχε βγει παντως ειχα ψηθει κι εγω τρελλα......μακραν τα πιο γαργαλιστικα specs σε modern-vintage strat. Περιμενουμε photos.......

 

Παρεπιπτοντως καπου διαβασα στο ιντερνετ περι μιας νεας προσθηκης της fender στη σειρα us vintage μιας εκδοσης Thin-Skin με τα εξισου γαργαλιστικα specs: αμιγως νιτρο finish(χωρις δηλαδη το υποστρωμα πολυουρεθανης κατω απο το νιτρο) και κυριως narrow-jumbo (6105) ταστα!!!!!!!με επιβαρυνση επι της τιμης της 57 reissue μονο 100$...........Εχει παρει το ματι σας κατι ?

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλόπαιχτη και από μένα στο φίλο bokos! :D

 

Παναή' date=' για τα τάστα με πρόλαβε ο SF, επίσης είναι από τις ελάχιστες Strat με 12άρι radius.

 

Για μένα τα χαρακτηριστικά της είναι λίρα εκατό. Θυμάσαι ότι έψαξα και βρήκα ακόμα και μαγνήτες με τα ίδια χαρακτηριστικά μ'αυτούς που φοράει, για τα δικά μου projects. :wink:

 

Ο Νίκος τα λέει μια χαρά: μόνο για τους μαγνήτες και το μπράτσο αξίζει τα λεφτά της. Απορώ πως άφησαν τον Έρικ να σχεδιάσει τόσο καλό όργανο σ'αυτή την κατηγορία τιμής![/quote']

 

ΑΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ............ να γιατί το σεταπ μου φάνηκε τέλειο!! χαχαχαχαχαχαχαα ναι ρε συ μπράβο σχεδόν φλάτ ήταν όντως το μπράτσο, μέ "τόννους" βερνίκι! για τα τάστα σας πιστεύω, δεν παίρνω όρκο (πάει όπως είπα και κάνας μήνας) όμως νομίζω ότι ήταν το vintage το "ψιλό" αλλά για να το λέτε σαφώς και το έχετε ήδη δει γραμμένο στα specs, άλλωστε εντύπωση μου είχε κάνει πως δεν "έσβηνε" σε bend πουθενά και ο υπάλληλος του Διαμαντόπουλου μου είχε πει ότι δεν έχει ακουμπήσει τίποτα πάνω σε αυτήν ότι ήταν δηλαδής κτάσταση out of the box κανονικότατα. Το σκάφος της επίσης πέρα από μπράτσο δεν ήταν ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΣΧΗΜΟ αλλά πανάλαφρο και καλοφινιρισμένο με τα νερά του ξύλου να φαίνονται ΑΨΟΓΑ. Συνεχίζω όμως να μην την πολυγουστάρω (υποκειμενικό προς Θεού) για τους λόγους που εξήγησα, μου αρέσουν λίιιιγο πιό λεπτά μπράτσα και πολύ περισσότερο μαγνήτες να έχουν περισσότερη έξοδο και γκάζι, διότι χρώμα προς Θεού είχαν και με το ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχίζω όμως να μην την πολυγουστάρω (υποκειμενικό προς Θεού) για τους λόγους που εξήγησα' date=' μου αρέσουν λίιιιγο πιό λεπτά μπράτσα και πολύ περισσότερο μαγνήτες να έχουν περισσότερη έξοδο και γκάζι, διότι χρώμα προς Θεού είχαν και με το ΠΑΡΑΠΑΝΩ.[/quote']

 

Βρε Τακούλη, γλυκό μου αγόρι, γέρασες και μυαλό δεν έβαλες... πότε θα καταλάβεις επιτέλους ότι μόνο με μπράτσα τύπου 'ρόπαλο' και μαγνήτες low peak μπορείς να έχεις σοβαρό ήχο και playability? Ε? Πότε? :lol: :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλοι μου,

Καταρχίν ευχαριστώ για τα "με γειά" και τα "καλόπαιχτη" είστε ευγενέστατοι.

Στο φίλο TAG που θέλει παραπάνω γκάζια από τους μαγνήτες...περι ορέξεως κολοκυθόπιττα...αλλά προσοχή μήπως φεύγουμε από τον ...fender ήχο?

Επίσης να πώ ότι όταν έλεγα πως πρόκειται για την τελευταία κιθάρα για φέτος..αυτό είναι πληροφορία από Στόλλα. Όλο το 2005 στην Ελλάδα μπήκαν 1 sunburst (ναι, ναι αυτή που κάποιοι είδατε στον Διαμαντόπουλο, και μία car την οποία κατά πως φαίνεται πρόλαβα εγώ.)

Οι ζήτηση είναι τεράστια αλλά δεν φαίνεται να υπάρχουν άλλες ούτε στο Thomann (τάδε έφη mr agelopoulos προ διμήνου) ούτε στην Ολλανδία από όπου εισάγει ο Στόλλας.

Επίσης ευχαρίστως να βάλω φοτο, αλλά που και πως?

Δοκίμασα να βάλω παλιότερα μία σε αγγελία και μου έδινε size 100kb max.

Φιλικα,

bokos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου