Προς το περιεχόμενο

Μεταπτυχιακό στη SAE online


alex spi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά!

Θα ήθελα να ρωτήσω για το μεταπυχιακό που γινεται online της sae σε συνεργασια με το πανεπιστημιο του middlesex πανω στην μουσικη τεχνολογια αν αναγνωριζεται.

ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν αναγνωρίζεται απο που?

Προσωπικα,θα κοιταγα κυρίως internship-δουλεια σε καποιο pro studio και πολυ διαβασμα/practice και αν σε καποιο διαστημα πχ 1-2 χρονων δεις οτι θες/χρειαζεσαι κατι παραπανω απο θεωρητικης πλευρας τοτε την ψαχνεις.

Μην υποτιμας τις τυχον γνωσεις ηλεκτρονικων (κυκλωματων) οπως επισης και σοβαρη ενασχοληση με pure data,max msp,dsp algorithms κλπ σαν ενα πολυ καλο χαρτι για τετοια δουλεια.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοω στην Ελλαδα αν αναγνωριζεται,το θεμα μου ειναι οτι εγω σπουδαζω ηλεκτρονικη και δεν εχω γνωσεις πανω στην μουσικη τεχνολογια.απ΄το να κανω 2ο πτυχιο η να ξεκινησω μονος μου απο το 0 δεν ειναι να καλυτερο να κανω το μεταπτυχιακο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σπουδάζεις?Ηλεκτρονική μουσική εννοεις?'Η ηλεκτρονικα?

Να ξεκινήσεις μόνος σου τι ακριβώς?Studio?Δουλειά σε κάποιο studio?

Το συγκεκριμενο μεταπτυχιακο ειναι πολυ καλο για ακομα μια εξτρα γραμμη στο βιογραφικο σου αλλα για να διαφέρεις απο τους υπολοιπους θα πρεπει παραλληλα να την ψαξεις και με προσθετες γνωσεις οι οποιες λογω προγραμματος/χρονου σε αναλογες σχολες δινονται σαν απλο reference ή δεν δινονται καθολου.

Το τι θα κανεις ειναι δικη σου αποφαση και το αν αναγνωριζεται ειναι επισης σχετικο με το που θες να "αναγνωριστει" αλλα και το τι εχεις σκοπο να κανεις.

Με λιγα λογια κανε μια ερευνα και ενημερωσου σε τι χωρο θα ηθελες να απευθυνθεις και τι γνωσεις/πιστοποιησεις 'παιζουν' σε αυτον.

Ενα online μεταπτυχιακο δεν ειναι berkeley ουτε insurance οτι μετα θα ανοιχτουν ολες οι πορτες μπροστα σου οποτε στη θεση σου θα εκανα πρωτα μια ερευνα για το προς τα που κυμαινονται τα δικα μου "θελω" απο τον χωρο και μετα θα προσπαθουσα να βρω ο,τι καλυτερο υπαρχει και σε επιπεδο μεταπτυχιακου αλλα και σε προσωπικο επιπεδο γνωσεων.Το τελευταιο ειναι πολυ σημαντικο λογω του ισχυρου ανταγωνισμου.

Το να ζητας να σου δικαιολογησει καποιος αν θα ταν "καλυτερο" να ξεκινησεις μονος σου απο το 0 η να κανεις ενα μεταπτυχιακο ειναι θεωρω ασκοπο.

Εν παση περιπτωση ,αν θεωρεις οτι τωρα βρισκεσαι στο 0 κανε το μεταπτυχιακο σου και βλεπεις.!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μέχρι τελευταία φορά που είχα τσεκάρει:

1. Online μαθήματα ΔΕΝ αναγνωρίζονταν

2. Μαθήματα μέσω άλλου πανεπιστημιου ΔΕΝ αναγνωρίζονταν

3. Master χωρίς πρώτο πτυχίο ΔΕΝ αναγνωρίζονταν.

 

Λυπάμαι για τα νέα...

 

ΥΓ. Για να μάθεις στα σίγουρα μπες εδώ: http://www.doatap.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω τι περιλαμβανει το πακετο αλλα συνηθως ειναι τοσο γενικες οι γνωσεις που δεν ξερω αν αξιζουν τα λεφτα σε σχεση με προσωπικη ενασχοληση και ψαξιμο/διαβασμα.

μουσικη τεχνολογια. πχ controllers, θα σου εξηγησει καποιος τι ειναι σε 15' αν θες να τους δουλεψεις ομως φυσικα rtm - read the manual - θα σου εξηγησει καποιος τι ειναι το max msp σε 15-30' αντε 1 ωρα, αν θες να το δουλεψεις - καλα κρασια - και πολλα πασαλειμματα μου μυριζουν αυτα τα course.

αν γουσταρεις κατι πολυ προτεινω να το ξεκοκαλισεις οσο μπορεις μονος και μετα βλεπεις αν δεν εισαι σιγουρος/δεν ξερεις τιποτα μην περιμενεις επ'ουδενι να στα βαλει στο κεφαλι καποιος καθηγητης ειδικα σε βαθος, καμια σχεση, πασαλειμμα ok, αλλα δεν ξερω το κοστος και αν ταξιζει.

αυτο που λεει ο φιλος παραπανω για data, dsp , max msp εχει δικιο γιατι εκει φευγεις απο τα πολυ κορεσμενα επαγγελματα του ηχου και μπορεις να πας εξωτερικο σε εταιριες που φτιαχνουν μηχανηματα ή προγραμματα/plugins κτλ. αν αυτο το μεταπτυχιακο σε βοηθησει να κατασταλαξεις στο με τι θες νασχοληθεις μετα καντο. δε νομιζω οτι απο μονο του θαναι  διαπραγματευσιμο χαρτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι τελευταία φορά που είχα τσεκάρει:

1. Online μαθήματα ΔΕΝ αναγνωρίζονταν

2. Μαθήματα μέσω άλλου πανεπιστημιου ΔΕΝ αναγνωρίζονταν

3. Master χωρίς πρώτο πτυχίο ΔΕΝ αναγνωρίζονταν.

 

Λυπάμαι για τα νέα...

 

ΥΓ. Για να μάθεις στα σίγουρα μπες εδώ: http://www.doatap.gr/

 

Νομίζω πως κάνεις λάθος Νικόλα.

 

1. Online μαθήματα αναγνωρίζονται μια χαρά.

2. Τι εννοείς άλλου πανεπιστημίου; Και το δικό μου το μεταπτυχιακό άλλου πανεπιστημίου είναι.

3. Αυτό δεν το ξέρω, πρέπει όντως να το ρωτήσει.

 

Ας πάρει τηλέφωνο όπως και να έχει, μήπως έχει αλλάξει κάτι στο ΔΟΑΤΑΠ, απλά να του πω εκ των προτέρων ότι η διαδικασία αναγνώρισης είναι πολύ χρονοβόρα, εμένα προσωπικά μου πήρε ένα εξάμηνο.

 

Όσον αφορά στο μεταπτυχιακό που θέλει να κάνει ο φίλος, να του πω ότι κατά πάσα πιθανότητα οι γνώσεις που θα αποκομίσει θα είναι πάλι γενικές και ότι το ότι πραγματικά θα το μάθει, θα το μάθει από προσωπική ενασχόληση και τριβή πάνω στο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Καλησπέρα παιδιά!

Θα ήθελα να ρωτήσω για το μεταπυχιακό που γινεται online της sae σε συνεργασια με το πανεπιστημιο του middlesex πανω στην μουσικη τεχνολογια αν αναγνωριζεται.

ευχαριστω.

Απο ποιόν;

 

1. Αν εννοείς απο το κράτος, όχι. Για την Ελλάδα είναι Εργαστήριο Ελευθέρων Σπουδών ή και Κολέγιο. Δηλαδή το πτυχίο που σου δίνει δεν σε καθιστά ικανό για να προσληφθείς στο Δημόσιο. Αν αυτός είναι ο στόχος σου.

 

2.  Απο την αγορά εργασίας; Βεβαίως. Πρόκειται για διεθνή σχολή με προδιαγραφές, που δίνει στους απόφοιτους της δυνατότητα για παγκόσμια επαγγελματική σταδιοδρομία. Η συνεργασίες της φέρουν και το ανάλογο κύρος.

 

Εσύ αποφασίζεις.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Νομίζω πως κάνεις λάθος Νικόλα.

 

1. Online μαθήματα αναγνωρίζονται μια χαρά.

2. Τι εννοείς άλλου πανεπιστημίου; Και το δικό μου το μεταπτυχιακό άλλου πανεπιστημίου είναι.

3. Αυτό δεν το ξέρω, πρέπει όντως να το ρωτήσει.

Μπορεί να κάνω λάθος πράγματι. Έχω χρόνια να το κοιτάξω. Πάντως.

 

1. Δηλαδή μπορώ να κάνω Bachelors online και να είναι ισότιμο με Ελληνικού πανεπιστημίου;

2. Εννοώ ότι αν πας στο χ πανεπιστήμιο και το πτυχίο σου είναι "validated" από το ξ πανεπιστήμιο, τότε δεν αναγνωρίζεται.

3. Έχω αυτό το πρόβλημα (αφού έχω μεταπτυχιακό και διδακτορικό τίτλο χωρίς πρώτο πτυχίο). Μακάρι να έχει αλλάξει (όχι ότι θα το κάνω κάτι).

 

Τέλος πάντων, έδωσα κι εγώ τα στοιχεία για το ΔΟΑΤΑΠ. :) Αλλιώς άκρη δε θα βγάλει κανείς μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να κάνω λάθος πράγματι. Έχω χρόνια να το κοιτάξω. Πάντως.

 

1. Δηλαδή μπορώ να κάνω Bachelors online και να είναι ισότιμο με Ελληνικού πανεπιστημίου;

2. Εννοώ ότι αν πας στο χ πανεπιστήμιο και το πτυχίο σου είναι "validated" από το ξ πανεπιστήμιο, τότε δεν αναγνωρίζεται.

3. Έχω αυτό το πρόβλημα (αφού έχω μεταπτυχιακό και διδακτορικό τίτλο χωρίς πρώτο πτυχίο). Μακάρι να έχει αλλάξει (όχι ότι θα το κάνω κάτι).

 

Τέλος πάντων, έδωσα κι εγώ τα στοιχεία για το ΔΟΑΤΑΠ. :) Αλλιώς άκρη δε θα βγάλει κανείς μας...

 

Για να είναι αναγνωρίσιμο κάτι από τον ΔΟΑΤΑΠ πρέπει να υπάρχει αντίστοιχη σχολή σε ελληνικό πανεπιστήμιο. Δηλαδή αν υπάρχει ελληνικό πανεπιστήμιο που να δίνει Master στην Τεχνολογία της Μουσικής, τότε κάθε αντίστοιχος ξενόγλωσσος τίτλος από αναγνωρισμένο πανεπιστήμιο αναγνωρίζεται και εδώ. Τουλάχιστον έτσι ήταν όταν τους ρώτησα, ας ξαναρωτήσει ο φίλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου