Προς το περιεχόμενο

Κόστος χειροποίητης κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλά κάνει, εάν κάποιος αγοράζει...ΕΣΥ γιατί πρέπει να αγοράσεις από αυτόν δεν μας εξηγείς....Άσε που το σκαλισμένο ξύλο δεν είναι απλό....ξέρεις πόσο καιρό ψάχνω έναν σκαλιστή να φτιάξω μία Strat? :)

 

ωπ...δεν ήξερα οτι είσαι luthier...σόρρυ κιόλας δεν θέλω να προσβάλλω

συζήτηση κάνουμε

 

μα θα στο πω απλά....

δεν μου προσθέτει κάτι στο παίξιμο το σκάλισμα και πιό χύμα...

όταν παίζω μόνος δεν το βλέπει κανείς, και όταν παίζω στο σκοτάδι επίσης ....

Δεν είμαι σελεμπριτάς να πέφτουν πάνω όλοι να πάρουν μάτι.

 

θέλω να καταλήξω ότι όλα αυτά είναι χαιεντιές και δεν προσφέρουν στο ακουστικό αποτέλεσμα...

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ωπ...δεν ήξερα οτι είσαι luthier...σόρρυ κιόλας δεν θέλω να προσβάλλω

συζήτηση κάνουμε

συζήτηση κάνουμε...και δεν είμαι luthier ούτε κατά διάνεια...απλά τους καλούς luthier τους θαυμάζω ;)

 

δεν μου προσθέτει κάτι στο παίξιμο το σκάλισμα και πιό χύμα...

μα δεν φτιάχνεις μια σκαλιστή κιθάρα για να παίζει καλύτερα...αλλά για να δείχνει καλύτερα ;D

 

θέλω να καταλήξω ότι όλα αυτά είναι χαιεντιές και δεν προσφέρουν στο ακουστικό αποτέλεσμα..

ενώ οι ενισχυτές, τα πετάλια, τα computers κλπ...δεν είναι χαιεντιές....τότε θα παίζαμε όλοι με ακουστικές...και σε αυτές ΝΑΙ παίζει ρόλο ο luthier ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά το να μου πουλάει πχ ο κατασκευαστής κιθάρες Κίσσαβος που είναι κλώνος strat με χρυσές πούλιες και σκαλισμένο ξύλο σε τιμή θεού....δεν ....

 

θέλω να καταλήξω ότι όλα αυτά είναι χαιεντιές και δεν προσφέρουν στο ακουστικό αποτέλεσμα

 

Ναι αλλα δεν θα πας στον LUTHIER αν θελεις απλα εναν κλωνο strat...ΧΩΡΙΣ αυτες τις χαιεντιές .. ;D

 

Αν είχατε ένα σεβαστό ποσό διαθέσιμο για custom κιθάρα, (να πούμε 3χιλ? να πούμε 5?) θα απευθυνόσασταν στο custom shop της Fender ή σε κάποιον ιδιώτη luthier και γιατί?

 

Καλα μονο ενας ΤΡΕΛΛΟΣ θα εδινε 3-5 χιλιαρικα για να φτιαξει μια ΤΕΛΕΙΑ telecaster (ή μαλλον ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ telecaster μια και  telecaster βγαζει ΜΟΝΟ η Fender )...

 

Ελα ομως που καποιοι δεν αρκουνται να φτιαξουν με 900-1200 ευρω αυτην την "ΤΕΛΕΙΑ" "telecaster" (τοσα θελει παραπανω δεν χρειαζονται....) καποιοι θελουν να γραφει πανω και Fender (να ειναι ORIGINAL δηλ.) και να εχει και ωραια θηκη και πιστοποιητικο ωστε να μπορεσουν να την πουλησουν καποτε σε αξιοπρεπη τιμη  oποτε πανε στα 1800 ,καποιοι θελουν να ειναι και Custom shop οποτε πανε στα 3000 και καποιοι θελουν να ειναι και Custom Shop Master Built.....οποτε πανε στα 6000....

 

Καποιο θελουν να ειναι και απο αφρικανικο εβενο με ατσαλινα ταστα,pleck & περλες σε καθε ταστο....καποιοι θελουν και "χειροποιητο" μπρατσο γιατι ΕΤΣΙ γουσταρουν και αλλοι θελουν οτι τους κατεβει.....οποτε δινουν ΟΣΑ ΑΥΤΟΙ ΘΕΩΡΟΥΝ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ δωσουν...

 

Σου ΞΑΝΑ-λεω....αν θες μια ΑΠΛΗ bolt on κιθαρα στυλ Fender ....ΔΕΝ πας σε luthier...πας στη Fender (ή στους απειρους αντιγραφεις της) ή φτιαχνεις μια ωραια partscaster μονος σου....   

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα μονο ενας ΤΡΕΛΛΟΣ θα εδινε 3-5 χιλιαρικα για να φτιαξει μια ΤΕΛΕΙΑ telecaster (ή μαλλον ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ telecaster μια και  telecaster βγαζει ΜΟΝΟ η Fender )...

Η δικιά μου άποψη είναι ότι όποιος πάει σε luthier για να φτιάξει μία χειροποίητη αντιγραφή (τουλάχιστον) Fender...είναι

1) Μαζοχιστής

2) ευάλωτος στο παραμύθι

3) έχει λεφτά για πέταμα.

τα έχω πει αλλά τους αρέσει να γεμίζουν σελίδες... :D

ε..ναι

μάλλον δεν θα πάρω απάντηση ποτέ.

έχεις πάρει.... :)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Ο σκοπός του βίντεο είναι να πει ότι "υπάρχουμε και εμείς οι οργανοποιοί για όσους έχουν εξειδικευμένα γούστα"?

 

Ποιά είναι η αγορά από την οποία στοχεύει να "προσελκύσει" πελάτες αυτό το βίντεο (υπέρ των οργανοποιών)?

 

Νομίζω σκοπός του βίντεο ήταν να εξηγήσει γιατί ένα όργανο φτιαγμένο από κάποιον οργανοποιό ή ένα εργαστήριο κοστίζει όσο κοστίζει. Δεν παρέθεσε facts. Aν θέλετε και έχετε όρεξη, παραθέτω εγώ. Copy paste θα κάνω το αρθράκι που έγραψα το '15. Χωρίς αιτιολογίες, χωρίς δικαιολογίες και χωρίς συναισθηματισμούς.

 

Δεν χρειάζεται να έχεις "εξειδικευμένα γούστα" για να πάρεις luthier made όργανο. Η ρημάδα η κιθάρα είναι κάτι πέρα από εργαλείο, είναι λατρεία που ξεπερνά τα όρια του "προϊόντος". Είναι παρόρμηση. Είναι άντληση ευχαρίστησης και εμπειρίας, πέρα από το "εργαλείο" που φτιάχνει μουσική και πέρα από κσζιύλα και ήχο. Αλλιώς όοοοοοολοι μα όοοοοολοι θα έπαιζαν με μια vihuela ή με ακουστική με μαγνήτη. Κάποιους τους εξιτάρει το γεγονός ότι θα δουν από κοντά, θα μιλήσουν, θα επικοινωνήσουν με τον ίδιο τον οργανοποιό. Κάποιους τους αρέσει αυτός ο "παλιομοδίτικος" τρόπος, όπου ένας άνθρωπος ανεβάζει τα στόρια για να φτιάξει κάθε μέρα κάτι, όπως φτιάχνει ο φούρναρης ή  ο ράφτης ή ο μάγειρας. Κάποιους μπορεί να μην τους ενδιαφέρει τίποτα από όλα αυτά, απλά να τους "γυάλισε" ένα όργανο και μπορεί να σου γυαλίσει είτε με 500 είναι 5 χιλιάρικα. Μια δουλειά είναι όπως όλες οι άλλες. Που περιέχει ένα μεγάλο ποσοστό και πνευματικής εργασίας, αναζήτησης, αναθεωρήσεων, λαθών κι επανορθώσεων.

 

Δεν στοχεύει πελάτες το βίντεο. Λέει ότι ένα όργανο δεν κοστίζει 3 χιλιάρικα επειδής την είδε υπέρτατος υπερμάστορας artisan δημιουργός. Κοστίζει τόσο, ώστε να βιοπορίζεται αυτός και οι συνεργάτες του. Δεν "την είδε". Και δεν είπε πουθενά "μην παίρνεις το όργανο των 300, πάρε των 3 χιλιάδων"

 

Αν όμως πάμε στο ερώτημα με μια βιομηχανία και μια βιοτεχνία (σε χώρες με διαφορετικό κόστος ζωής), τα δεδομένα είναι μη-συγκρίσιμα.

Το πιθανότερο είναι να γίνει μια επιλογή πιο VFM.

 

Το Value for Money είναι ένας παρεξηγημένος όρος. Έδωσα το παράδειγμα των 200ευρώ. Μπορώ να σου δώσω το παράδειγμα των 2000 ευρώ, παρομοίως για όργανο μαζικής παραγωγής.  Kαι φυσικά ο όρος χρήμα είναι διαφορετικός για τον καθένα. Πόσο πχ, θεωρείς ότι μια χειροποίητη από Ινδονησία θα κόστιζε; Οι περισσότεροι κάστομ σόπερς της Ινδονησίας με όργανα της προκοπής, χρεώνουν άνω του χιλιάρικου (που δεν περιλαμβάνει προστιθέμενες αξίες συνήθως). Κάποιοι πλησιάζουν τα 15χίλιαρα. Το έφερα ως παράδειγμα χώρας που διατηρεί βιομηχανική παραγωγή σε low budget όργανα.

 

επειδή δεν βλέπω να παίρνω απάντηση...

ας ρωτήσω το εξής...

 

ένα σώμα από squier affinity και ένα μπράτσο που δεν το κόβει cnc αλλά μάστορας στο χέρι.

Μαγνήτες που δεν τυλίγονται στη μηχανή αλλά επίσης στο χέρι.

λοιπά σιδερικά θα είναι υποθέτω αγοραστά και στην custom καλής επιλογής.

 

με ξύλα και βερνίκια του επιπέδου squier.

πόσο θα κάνει δηλαδή?

δεν δέχομαι για απάντηση το δεν θα πας σε luthier για επίπεδο squier...

πας και λες θέλω μια κιθάρα επιπέδου squier με φτηνό ξύλο, βερνίκι και πρεσαριστό χάλυβα της πλάκας με επένδυση νικελ.

 

και πόσο καλύτερο μπορεί να γίνει ένα μανίκι στο χέρι, όταν πια η μηχανή έχει τις προδιαγραφές και φτιάνει μανίκι όπως το θες.

 

Σε ένα υποθετικό σενάριο όπου επικοινωνούσες μαζί μου και μου έλεγες θέλω μια Τελεκάστερ μπατερσκοτς με σέημουρτάνκαν θα σου έλεγα να απευθυνθείς στον τοπικό ή internetικό έμπορο της προτίμησής σου. Και το έχω κάνει ουκ ολίγες φορές. Αν μου έλεγες, "ναι, αλλά θέλω χρώμα που δεν υπάρχει" θα σου έλεγα "πάρε μια μπάτερσκοτς και έλα να τη βάψουμε". Αν μου έλεγες, "έχω ένα πάτωμα στο σπίτι που θέλω να το ξηλώσω και να το κάνω κιθάρα, γίνεται;" Hell yeah! Δικός μας είσαι. Είμαι εδώ για να σε βηθήσω, όχι για να σου πάρω τα λεφτά. Όπως έχω βοηθήσει (όχι εγώ δηλ. η έννοια οργανοποιός) να εξοπλιστούν αυτά τα εργοστάσια μαζικής παραγωγής με τρόπους γρήγορης, αποτελεσματικής και -κυρίως- αξιόπιστης παραγωγής. Όσο μεγαλώνει η ζήτηση (ακόμη ως μεμονωμένος οργανοποιός) τόσο μεγαλώνει η ανάγκη για γρήγορη παραγωγή. Και ξαφνικά βρίσκεσαι ενώπιον διλημμάτων, όπως πχ ο Paul Reed Smith, o Suhr, o Bob Taylor κ.ο.κ όπου αποφασίζεις είτε να μείνεις μικρός και ταπεινός, είτε να προχωρήσεις σε μεγάλη κλίμακα, με όλες τις συνέπειες. Ο καθένας έχει το όραμά του και τη φιλοσοφία του. Κάποιοι άλλοι πήγαν σε μεγάλη κλίμακα και ξαναγύρισαν στο χειροπιαστό (βλ. Ken Parker). Κατά τ' άλλα, συμφωνώ με τους περισσότερους οτι αντίγραφα γνωστών εταιρειών από μεμονωμένους luthier γίνονται για δύο λόγους. α) διαφορετικότητα (είτε σε διαστάσεις, είτε σε υλικά και προδιαγραφές). β) τιμή (yep, φθηνότερα από τα περισσότερα custom shops ανά την υφήλιο).

 

Ζητώ συγγνώμη αν πηδάω σε θέματα λίγο ασυνάρτητα ή ξεχνάω σημεία κουβέντας, αυτό το post το ξεκίνησα να το γράφψ πριν από κανα 4ωρο...

 

 

edit, υπήρξαν κι άλλα ποστ...

μα θα στο πω απλά....

δεν μου προσθέτει κάτι στο παίξιμο το σκάλισμα και πιό χύμα...

όταν παίζω μόνος δεν το βλέπει κανείς, και όταν παίζω στο σκοτάδι επίσης ....

Δεν είμαι σελεμπριτάς να πέφτουν πάνω όλοι να πάρουν μάτι.

 

Άρα μάλλον μια ακουστική με πλάτη και πλαϊνά από το γνωστό "The Tree" δεν την χρειάζεσαι, υποθέτω :) :)

 

Mahogany Honduran The Tree : RC Tonewoods, Domestic, Exotic tonewoods and Luthier Supply

 

Handmade Guitars | Handmade Acoustic Guitars | Custom Acoustic Guitars | Petros Guitars

 

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε..ναι

μάλλον δεν θα πάρω απάντηση ποτέ.

 

εχεις παρει τουλαχιστον 5 φορες  ;D

 

τωρα το γεγονος οτι η απαντηση δεν περιεχει αυτο που ΘΕΛΕΙΣ να ακουσεις...ειναι αλλου παππα ευαγγελιο.. ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα υποθετικό σενάριο όπου επικοινωνούσες μαζί μου και μου έλεγες θέλω μια Τελεκάστερ μπατερσκοτς με σέημουρτάνκαν θα σου έλεγα να απευθυνθείς στον τοπικό ή internetικό έμπορο της προτίμησής σου. Και το έχω κάνει ουκ ολίγες φορές. Αν μου έλεγες, "ναι, αλλά θέλω χρώμα που δεν υπάρχει" θα σου έλεγα "πάρε μια μπάτερσκοτς και έλα να τη βάψουμε". Αν μου έλεγες, "έχω ένα πάτωμα στο σπίτι που θέλω να το ξηλώσω και να το κάνω κιθάρα, γίνεται;" Hell yeah! Δικός μας είσαι. Είμαι εδώ για να σε βηθήσω, όχι για να σου πάρω τα λεφτά. Όπως έχω βοηθήσει (όχι εγώ δηλ. η έννοια οργανοποιός) να εξοπλιστούν αυτά τα εργοστάσια μαζικής παραγωγής με τρόπους γρήγορης, αποτελεσματικής και -κυρίως- αξιόπιστης παραγωγής. Όσο μεγαλώνει η ζήτηση (ακόμη ως μεμονωμένος οργανοποιός) τόσο μεγαλώνει η ανάγκη για γρήγορη παραγωγή. Και ξαφνικά βρίσκεσαι ενώπιον διλημμάτων, όπως πχ ο Paul Reed Smith, o Suhr, o Bob Taylor κ.ο.κ όπου αποφασίζεις είτε να μείνεις μικρός και ταπεινός, είτε να προχωρήσεις σε μεγάλη κλίμακα, με όλες τις συνέπειες. Ο καθένας έχει το όραμά του και τη φιλοσοφία του. Κάποιοι άλλοι πήγαν σε μεγάλη κλίμακα και ξαναγύρισαν στο χειροπιαστό (βλ. Ken Parker). Κατά τ' άλλα, συμφωνώ με τους περισσότερους οτι αντίγραφα γνωστών εταιρειών από μεμονωμένους luthier γίνονται για δύο λόγους. α) διαφορετικότητα (είτε σε διαστάσεις, είτε σε υλικά και προδιαγραφές). β) τιμή (yep, φθηνότερα από τα περισσότερα custom shops ανά την υφήλιο).

 

 

Wise words from a wise man....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μου έλεγες, "έχω ένα πάτωμα στο σπίτι που θέλω να το ξηλώσω και να το κάνω κιθάρα, γίνεται;" Hell yeah! Δικός μας είσαι.

κάτι τέτοιο δηλαδή ρε μάστορα? ;D ;D

bearcaster10.jpg

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

κάτι τέτοιο δηλαδή ρε μάστορα? ;D ;D

bearcaster10.jpg

 

Αυτό είναι πόρτα ρε συ. Με την πόρτα φτιάνεις μόνο SG αντίγραφα. (Ωραίος ο Dismal Ax, αν δεν κάνω λάθος, απλά έχει λίγο πολυφορεθεί αυτό το ρουστίκ/upcycling). Που 'σαι ρε alderbody να διαφημίσεις λίγο το πάτωμά σου? ;D ;D

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου