Προς το περιεχόμενο

Κόστος χειροποίητης κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν είχατε ένα σεβαστό ποσό διαθέσιμο για custom κιθάρα, (να πούμε 3χιλ? να πούμε 5?) θα απευθυνόσασταν στο custom shop της Fender ή σε κάποιον ιδιώτη luthier και γιατί?

 

  Luthier, και τώρα που το σκέφτομαι ειδικά αν ήθελα φεντεροειδές  ;D

Αισθάνομαι ότι στο custom shop θα με έριχναν συγκριτικά..εκτός αν έπαιζα σε πιο

μεγάλα ποσά. Σε αυτά τα χρήματα δεν κοιτάς μάρκα αλλά luthier, δηλ. ο τάδε της φέντερ

ή ο τάδε (μη-φεντερ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν είχατε ένα σεβαστό ποσό διαθέσιμο για custom κιθάρα, (να πούμε 3χιλ? να πούμε 5?) θα απευθυνόσασταν στο custom shop της Fender ή σε κάποιον ιδιώτη luthier και γιατί?

 

Σε luthier. Η fender βγάζει υπεροχότατα όργανα σε πιο χαμηλή τιμή που καλύπτουν όλα νομίζω τα γούστα, χωρίς καστομιές (τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα η fender και οι περισσότερες γνωστές φίρμες, με καλύπτουν). Στον luthier θα πήγαινα αν είχα τα λεφτά για το κάτι έξτρα, παραπάνω, αλλιώτικο, πιο προσωπικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή δεν βλέπω να παίρνω απάντηση...

ας ρωτήσω το εξής...

 

ένα σώμα από squier affinity και ένα μπράτσο που δεν το κόβει cnc αλλά μάστορας στο χέρι.

Μαγνήτες που δεν τυλίγονται στη μηχανή αλλά επίσης στο χέρι.

λοιπά σιδερικά θα είναι υποθέτω αγοραστά και στην custom καλής επιλογής.

 

με ξύλα και βερνίκια του επιπέδου squier.

πόσο θα κάνει δηλαδή?

δεν δέχομαι για απάντηση το δεν θα πας σε luthier για επίπεδο squier...

πας και λες θέλω μια κιθάρα επιπέδου squier με φτηνό ξύλο, βερνίκι και πρεσαριστό χάλυβα της πλάκας με επένδυση νικελ.

 

και πόσο καλύτερο μπορεί να γίνει ένα μανίκι στο χέρι, όταν πια η μηχανή έχει τις προδιαγραφές και φτιάνει μανίκι όπως το θες.

 

...

δεν ξέρω...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πόσο θα κάνει δηλαδή?

Εbay δεν έχεις? ;D

 

...είπαμε, δεν πας στον luthier για να φτιάξεις αντίγραφα Fender

 

πας και λες θέλω μια κιθάρα επιπέδου squier με φτηνό ξύλο, βερνίκι και πρεσαριστό χάλυβα της πλάκας με επένδυση νικελ.

εάν πας στον luthier και του πεις αυτό...ε...τότε είσαι επιεικώς....βάλε ότι θέλεις!!!! O0

 

για να σε βοηθήσω...δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος πάει σε ιδιοκατασκευή για ένα αντίγραφο Fender...ίσως μπορεί να μας βοηθήσει ο Κος Ντούκας από τα Γιάννενα που βλέπω ότι φτιάχνει πολλά αντίγραφα (άρα του τα ζητάνε!). Ή αυτοί που έχουν φτιάξει κιθάρες στο Κο Ντούκα.

Όπως σωστά λες, τα μπράτσα πια έχουν καλυφτεί σε προδιαγραφές. Εάν ξεφύγεις, ξεφεύγεις και από τις προδιαγραφές Fender :)

Βερνίκι σε επίπεδο Squier δεν υπάρχει, ο επαγγελματίας ή το κάνει σωστά ή δεν το κάνει. Εάν βάλει μπρος το πιστόλι η ποιότητα δεν αλλάζει

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είχατε ένα σεβαστό ποσό διαθέσιμο για custom κιθάρα, (να πούμε 3χιλ? να πούμε 5?) θα απευθυνόσασταν στο custom shop της Fender ή σε κάποιον ιδιώτη luthier και γιατί?

 

Εγώ θα πήγαινα σε luthier  της  fender  θα έφτιαχνα  μια οργανάρα  στα μέτρα  μου  η οποία  θα  έγραφε fender  precision  bass και με τά χρόνια  θα  γινόταν ανεκτίμητο κομμάτι  της μουσικής  ιστορίας  λογω  του ΟΝΟΜΑΤΟΣ  μου . ;D

 

Αλλά  εγώ είμαι άλλο πράμα  :P

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πήγαινα σε luthier  της  fender  θα έφτιαχνα  μια οργανάρα  στα μέτρα  μου

ποια δηλαδή είναι τα μέτρα σου που δεν καλύπτει η Fender σήμερα?

Εάν εννοείς αυτό....πάσο!!!! ;D

Flores_Jorge.jpg

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ebay έχω, αλλά

χρόνο δεν έχω να ψάχνω στον ωκεανό

και προτιμώ να ρωτήσω 5-10 ανθρώπους στο νοιζ που τους εκτιμώ (το έστησα το στιχάκι).

 

εκεί που θέλω να καταλήξω είναι μήπως και οι luthiers το βλέπουν πολύ ψηλά?

δηλαδή αν δεν είναι βαλανιδοκαρυδοκουτσουρόξυλο δεν το πιάνουν?

Πρέπει να έχει το μπράτσο περικοκλάδες ? Δεν είμαι ο Χιώτης ούτε ο Κάρλος.

Πόσο θέλει ο luthier να μου προσφέρει μια decent κιθάρα (που για μένα είναι αυτή των 200 ευρώ) όπως μια squier?

ή μήπως είναι, ό,τι πάρεις 5, άστο κάτω αυτό κάνει 100?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο θέλει ο luthier να μου προσφέρει μια decent κιθάρα (που για μένα είναι αυτή των 200 ευρώ) όπως μια squier?

Mα οι luthiers δεν ασχολούνται με decent κιθάρες...άλλη είναι η δουλειά τους....Εαν θέλεις decent κιθάρα...εξήγησέ μου...τι τον θες το ταλαίπωρο τον luthier?

Εάν πας στον Paul Bocuse και του πεις θέλω ένα...σουβλάκι...ε θα το πληρώσεις!!! ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και για να μη μου λετε ότι τα έχω βάλει με τους luthiers

εγώ θα πήγαινα μόνο αν ήθελα κάτι που δεν το βρίσκω αλλού και είναι σημαντικό για να παίζω.

πχ αν είμαι αριστερόχειρας με χούγια, αν θέλω να φτάνω πχ στο 28ο τάστο, αν θέλω 9χορδη, αν θέλω compensated frets, αν θέλω μυστήρια ηλεκτρικά, τζιμπέντερ, μπιμπέντερ, ολμπεντερ....κλπ

 

Αλλά το να μου πουλάει πχ ο κατασκευαστής κιθάρες Κίσσαβος που είναι κλώνος strat με χρυσές πούλιες και σκαλισμένο ξύλο σε τιμή θεού....δεν ....

 

σήμερα που ο καθένας φτιάχνει δική του στρατο.

(δεν έφτιαξα ακόμα αλλά σκοπεύω οσονούπω...)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά το να μου πουλάει πχ ο κατασκευαστής κιθάρες Κίσσαβος που είναι κλώνος strat με χρυσές πούλιες και σκαλισμένο ξύλο σε τιμή θεού....δεν ....

καλά κάνει, εάν κάποιος αγοράζει...ΕΣΥ γιατί πρέπει να αγοράσεις από αυτόν δεν μας εξηγείς....Άσε που το σκαλισμένο ξύλο δεν είναι απλό και φτηνό....ξέρεις πόσο καιρό ψάχνω έναν σκαλιστή να φτιάξω μία Strat? :) έχω 2 σώματα και κάθονται...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου