Προς το περιεχόμενο

Απόδοση των Asio4all drivers σε διαφορετικές κάρτες ήχου.


26hint

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.

Ήθελα να ρωτήσω αν οι asio4all drivers έχουν την ίδια απόκριση/απόδοση ανεξαρτήτως κάρτας ή αν παίζει ρόλο και η κάρτα ήχου για τη βέλτιστη απόδοσή τους στο αποτέλεσμα (latency).

 

p.s.Ξέρω οτι οι κάρτες έχουν και τους δικούς τους drivers που σε κάποιες (αρκετες;) περιπτώσεις αποδεικνύονται περιέργως υποδεέστεροι των asio. (πχ οι drivers των Lexicon alpha/lamda/omega)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί οι drivers της lexicon ειναι υποδεέστεροι των asio4all?

 

Τι λές ρε φίλος?

χαχαχα

 

το λεω γιατί το λενε χρήστες της lexicon κυριως στο amazon αλλά και εδω.

Δεν ξερω αν έγινε προσφατο update και ισχυει κατι διαφορετικο αλλα μεχρι προσφατα αυτα τα στοιχεια ειχα.Μιλάω παντα για latency οχι για σταθεροτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ειπαν ακριβως χρηστες της lexicon?

Οτι βαλαν τους asio4all και δουλεψαν καλυτερα οι lexicon?

Και με καλύτερο latency?

Ποσο μαλλον για σταθερότητα.

 

κοιτα, θα πρεπει πρωτα να καταλαβεις ποιος ειναι ο σκοπος των asio4all

Αλλα αυτο δεν εχει σημασία.

 

Σημασια εχει οτι αυτο που λές δεν ισχυει σε καμμια περίπτωση, οι asio4all δεν θα προτιμηθουν απο κανενα χρήστη σε σχεση με τους drivers ΑSIO που παρεχει η audio production προσανατολισμου κάρτα του, γιατι δεν υπαρχει κανενας λόγος.

 

Ουτε υπαρχει πουθενα γραμμενο οτi οι asio4all εδωσαν καλυτερα αποτελέσματα latency σε καρτες ηχου audio production προσανατολισμου καμμιας εταιρειας και αν υπάρχει ειναι απλά παράλογο.

 

Τωρα αμα μιλησουμε για realtek και audigy και asus xonar παλι......

 

 

Ετσι λεω εγω.

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cos_dr

Κατανοητό. Άλλωστε εχω παραγγείλει τη lexicon alpha και σε λιγο θα μπορώ να το διαπιστώσω και απο προσωπική χρήση.

 

( σχετικά με το ποιος ειναι ο σκοπος των asio4all θα έλεγα οτι είναι κατι σαν πασπαρτού drivers που δίνουν "ανεκτά" αποτελέσματα ειδικά αν χρησιμοποιούνται 1]σε μη pro-audio 2]σε on board κάρτες )

 

Σε σχεση με το αρχικό ερώτημα θα έλεγες οτι οχι δεν υπαρχει διαφορα;

Δηλαδη απο τη στιγμή που μια καρτα υποστηρίζει asio4all, και έχουμε αυτούς ενεργοποιημένους, τα αποτελεσματα είναι κοινά (latency, κλικάρισμα κτλ) σε όλες τις κάρτες το ίδιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Την Alpha θα παρεις.Καλη καρτουλα μου εβγαλε δουλεια αλλα φτωχη ρε φιλε και οντως δεν εχει και τα καλυτερα Drivers ή δεν ειχε.Αλλα κανει δουλιτσα.Αν εχεις καλο υπολογιστη δεν θα εχεις προβλημα.Τουλαχιστον 4 γκιγκα ραμ.Εγω αυτη που εχω τωρα ειναι τουμπανο οι drivers και εχω και την asio4all .Μια χαρα ειναι αλλα δεν συγκρινεται με καλους Drivers απο μια αξιοπρεπη καρτα.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cos_dr

Κατανοητό. Άλλωστε εχω παραγγείλει τη lexicon alpha και σε λιγο θα μπορώ να το διαπιστώσω και απο προσωπική χρήση.

 

( σχετικά με το ποιος ειναι ο σκοπος των asio4all θα έλεγα οτι είναι κατι σαν πασπαρτού drivers που δίνουν "ανεκτά" αποτελέσματα ειδικά αν χρησιμοποιούνται 1]σε μη pro-audio 2]σε on board κάρτες )

 

Σε σχεση με το αρχικό ερώτημα θα έλεγες οτι οχι δεν υπαρχει διαφορα;

Δηλαδη απο τη στιγμή που μια καρτα υποστηρίζει asio4all, και έχουμε αυτούς ενεργοποιημένους, τα αποτελεσματα είναι κοινά (latency, κλικάρισμα κτλ) σε όλες τις κάρτες το ίδιο;

 

Αφου ξερεις τις απαντήσεις, "θα έλεγες", να σου πω εγω τι έκανες?

Καθεσαι και διαβαζεις διαδικτυο απρόσεκτα και άπειρα, γραφεις ενα ποστ με λανθασμένο ps, ακους την ορθη απάντηση (ψψψψ καλιητέχνιης), διαβάζεις καλύτερα το διαδίκτυο και λες ..."θα έλεγα".

 

Απο εκει και περα προχωράμε συνηθως σε διαλόγους τυπου "Λάμψης"

ειμαι λιγο σαρκαστικος, το ξέρω σε αυτο το ποστ αλλα γραψε με. Δεν εχω mood σημερα.

Κανε οτι γουστάρεις.

Καλορίζικη η καρτα, οταν τη βαλεις διαβασε τις οδηγιες γιατι εχει μια μικρη λεπτομερεια στην εγκατάσταση, κατεβασε απο το site τους τελευταιους drivers τους δικους της, ασε τους asio4all, και αμα υπαρξει πρόβλημα, θα παμε σε αλλους παραγοντες, οσο μπορούμε εδώ θα ειμαστε.

μια παρέα.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου ξερεις τις απαντήσεις, "θα έλεγες", να σου πω εγω τι έκανες?

Καθεσαι και διαβαζεις διαδικτυο απρόσεκτα και άπειρα, γραφεις ενα ποστ με λανθασμένο ps, ακους την ορθη απάντηση (ψψψψ καλιητέχνιης), διαβάζεις καλύτερα το διαδίκτυο και λες ..."θα έλεγα".

 

Απο εκει και περα προχωράμε συνηθως σε διαλόγους τυπου "Λάμψης"

ειμαι λιγο σαρκαστικος, το ξέρω σε αυτο το ποστ αλλα γραψε με. Δεν εχω mood σημερα.

Κανε οτι γουστάρεις.

Καλορίζικη η καρτα, οταν τη βαλεις διαβασε τις οδηγιες γιατι εχει μια μικρη λεπτομερεια στην εγκατάσταση, κατεβασε απο το site τους τελευταιους drivers τους δικους της, ασε τους asio4all, και αμα υπαρξει πρόβλημα, θα παμε σε αλλους παραγοντες, οσο μπορούμε εδώ θα ειμαστε.

μια παρέα.

 

1)Νομίζω οτι έχεις νεύρα και βρήκες να ψιλο-εκτονωθείς στις τυπικούρες (άλλοι τις λενε φλωριές) τύπου "θα ελεγες", "θα ελεγα" κτλ.  2) Οχι δεν έχω την απάντηση γιατι απάντηση δεν πήρα.Και η ερώτηση αφορούσε την απόδοση των asio4all σε διαφορετικες κάρτες όχι τί ειναι οι asio4ll ή τι νομίζω εγώ οτι είναι. 3)  [Θα έλεγα] ευχαριστώ στο καλορίζικη ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Την Alpha θα παρεις.Καλη καρτουλα μου εβγαλε δουλεια αλλα φτωχη ρε φιλε και οντως δεν εχει και τα καλυτερα Drivers ή δεν ειχε.Αλλα κανει δουλιτσα.Αν εχεις καλο υπολογιστη δεν θα εχεις προβλημα.Τουλαχιστον 4 γκιγκα ραμ.Εγω αυτη που εχω τωρα ειναι τουμπανο οι drivers και εχω και την asio4all .Μια χαρα ειναι αλλα δεν συγκρινεται με καλους Drivers απο μια αξιοπρεπη καρτα.

 

Ναι το ξερω, φτωχη και εντελώς basic ειναι αλλα και γω δεν εχω φοβερες απαιτήσεις.

Ποιά κάρτα έχες τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Τωρα εχω την Steiberg UR22 και ειναι μια χαρα με πολυ καλους drivers αφου μπορω να τζαμαρω με guitar rig kai youtube ταυτοχρονα ή με μουσικη απο το πλειερ του υπολογιστη.

  Γενικα για την asio4all που λες ειναι καλη ,την χρησιμοποιησα και με τις δυο καρτες και οντως μπορεις να ριξεις το λειτενσι αρκετα ικανοποιητικα το θεμα ομως ειναι φιλε να υπαρχει και μηχανημα απο πισω να στηριξει ενα χαμηλο λετενσι ,και μαλιστα οπως ξες παιζει και μεγαλο ρολο ποσα καναλια εχεις ανοιχτα στο daw .

  Αλλα γενικα αν αυτο μπορει να θεωρηθει απαντηση στο αρχικο σου ερωτημα ,ναι κανει δουλεια και την εχω και γω εγκαταστημενη ,απλα οι drivers που εχω τωρα ειναι κλασης ανωτεροι.Ελπιζω να σε καλυψα.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου