Προς το περιεχόμενο

Εχει προσθεσει κανεις binding στο λαιμο της κιθαρας του?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα!

Μηπως εχεις LP studio?

 

Θεωρω πως αυτη ειναι μια απο τις πιο δυσκολες κι απαιτητικες μετατροπες σε μια κιθαρα.(εξαρταται και την κιθαρα βεβαια, αν ειναι ακουστικη, set neck, bolt on).

Απαιτει ακριβεια, υπομονη, ευρηματικοτητα και σιγουρια.

Και να βαλεις το χερι βαθεια στην τσεπη, αφου θα χρειαστει να 'κοπει' το βερνικι, να φυγουν τα ταστα,να σκαφτει αυλακι(γι αυτο χρειαζεται κατασκευη ενος ή περισσοτερων οδηγων), να τριφτει, να περαστουν καινουρια ταστα, refret, levelling-crowning και τοπικο περασμα βερνικιου(που μαλλον δυκολα θα δεσει με το παλιο).

 

Ετσι, μια γενικη εικονα.

Για πιο ειδικα καλο ειναι να ξερουμε τυπο κιθαρας και χρωμα/φινιρισμα.

 

Ισως συμφερει κανουριο μανικι...με binding

 

Thanx

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα!

Μηπως εχεις LP studio?

 

Κοιτα εχω και μια Studio. Εχω και μια Classic. H studio ειναι πολυ ανωτερη κιθαρα απο την classic (η 2η στη σειρα που εχω) και απο διαφορες standard που εχω παιξει. Ωστοσο μαρεσει η αισθηση του binding που δεν ακουμπας την ακρη του ταστου κλπ οπως επισης και το look. Δε θελω να την ρημαξω τη studio μου βεβαιως οποτε δεν θα κανω μια τετοια μετατροπη μαλλον, αλλα θα ηθελα απο περιεργεια να ξερω αν κανεις το χει τολμησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cool

 

Την αισθηση των ταστων θα μπορουσες να τη βελτιωσεις με ενα -εμπεριστατωμενο- refret οταν αυτο θα χρειαστει.

Να κοπουν δηλαδη τα ταστα ελαφρως κοντυτερα, και το ελαχιστο κενο που θα απομεινει στις ακρες, να 'γεμιστει' και να ρετουσαριστει με λιγο βερνικι. :D

 

Στην αισθητικη πλευρα του θεματος, ο καημος μαλλον θα μεινει... :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cool

 

Την αισθηση των ταστων θα μπορουσες να τη βελτιωσεις με ενα -εμπεριστατωμενο- refret οταν αυτο θα χρειαστει.

Να κοπουν δηλαδη τα ταστα ελαφρως κοντυτερα, και το ελαχιστο κενο που θα απομεινει στις ακρες, να 'γεμιστει' και να ρετουσαριστει με λιγο βερνικι. :D

 

Στην αισθητικη πλευρα του θεματος, ο καημος μαλλον θα μεινει... :'(

 

η κιθαρα ειναι 15 ετων. Δε θελω να της βαλω χερι. Ουτε για refret. Και απεχει πολυ ακομη γιατι γενικα δε τα τρωω τα ταστα ευκολα.

 

Απλα εγκυκλοπεδικα θα ηθελα να μαθω. Δεν ειναι οτι με χαλαει η δουλεια που εχει στα ταστα. Μια χαρα ειναι . Απλαη αισθηση του πλαστικου αντι για γυμνο τελειωμα ειναι πολυ διαφορετικη αυτο λεω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου