Προς το περιεχόμενο

Κόστος χειροποίητης κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γιατί να μην έχω μια παρτκάστερ σαν αφετηρία?

γιατί θα σου φτάσει στο κόστος του Ruokangas που αναθεματίζεις....

 

Θα ήθελα να την κάνω πχ μπιμπεντερ...

Το Bbender για Τελέ έχει κανένα 170 εαν δεν κάνω λάθος....Βάλε και τα περίεργα σκαψίματα για να μπει...

 

Θέλεις διαφορετικό σώμα από ότι θα βρείς στο εμπόριο (άρα θέλεις μάστορα να σου φτιάξει από την αρχή το σώμα ή να σου διαμορφώσει ένα υπάρχον)...

Με λίγα λόγια στα 2000 του Φάνη βάλε και κανένα 250-300 ακόμα...ε...του Ruokangas έχει 3,000 :D

 

ΥΓ. Νομίζω ότι έχουμε μπλέξει λίγο τις χειροποίητες κιθάρες με τις partcaster....δεν είναι το ίδιο βέβαια!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ρε ΣΦ παντα ειχα την απορια...οταν κανεις παραθεση,γτ σβηνεις το ονομα αυτου που κανεις παραθεση??? ???

 

μα...διότι είναι αδιάφορο ποιός το λέει, αλλά απλώς ότι λέγεται... :D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε ΣΦ παντα ειχα την απορια...οταν κανεις παραθεση,γτ σβηνεις το ονομα αυτου που κανεις παραθεση??? ???

 

Γιατι δεν κανω quote ,αντιγραφοντας το,ολοκληρο το ποστ αλλα μονο αυτο το σημειο που με ενδιαφερει  ;D

 

Επισης πολλες φορες κανω quote ηδη quoted σημεια απο ΑΛΛΟΥΣ ειδικα αν ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ νηματα οπως αυτο...σιγα μη ψαχνω να βρω το original σε 9 σελιδες.. ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Bbender για Τελέ έχει κανένα 170 εαν δεν κάνω λάθος....Βάλε και τα περίεργα σκαψίματα για να μπει...

 

Θέλεις διαφορετικό σώμα από ότι θα βρείς στο εμπόριο (άρα θέλεις μάστορα να σου φτιάξει από την αρχή το σώμα ή να σου διαμορφώσει ένα υπάρχον)...

 

Ένα κλασικό τέλε σώμα θες που μετά θα το σκάψεις για bender. Αν εννοείς τα strat contours που ζήτησε πολλές εταιρείες με parts τα βάζουν σε τέλε, υποθέτω χωρίς να είμαι σίγουρος, ότι δεν επηρεάζουν τα σκαψίματα για bender. Ένα πρόσφατο θέμα που δείχνει τη κατασκευή-συναρμολόγηση μιας telecaste με b-bender.

 

A Bender Telecaster for Bill

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιέμαι (καλοπροαίρετα) πόσοι από εσάς εδώ έχετε πιάσει χειροποίητη κιθάρα.

Εγώ μια φορά που έπεσα σε μια φωλιά αναρωτιέμαι ακόμα πώς επιβίωσε η πιστωτική μου. Έβγαινε μόνη της από το πορτοφόλι. Και μόνο από τα looks που είχαν και το feel... Δεν έπαιξα καμία.

Και σας μιλάει άνθρωπος που έχει και δύο Thomann όργανα και γουστάρει.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιέμαι (καλοπροαίρετα) πόσοι από εσάς εδώ έχετε πιάσει χειροποίητη κιθάρα...

 

Προσδιόρισε τι σημαίνει για σένα χειροποίητη κιθάρα. Σε όλα τα budget και ανεξαρτήτως χώρας παραγωγής τα σώματα και τα μπράτσα τρίβονται από ανθρώπινα χέρια όταν το CNC τελειώσει το κόψιμο. Γι' αυτό άλλωστε και οι διαφορές σε διαστάσεις μπράτσου από κιθάρα σε κιθάρα στο ίδιο μοντέλο της ίδιας εταιρείας. Στις περισσότερες αν όχι όλες εταιρείες το φινίρισμα γίνεται από άνθρωπο. Το ίδιο και η τοποθέτηση hardware/ηλεκτρικών και το setup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα κλασικό τέλε σώμα θες που μετά θα το σκάψεις για bender. Αν εννοείς τα strat contours που ζήτησε πολλές εταιρείες με parts τα βάζουν σε τέλε, υποθέτω χωρίς να είμαι σίγουρος, ότι δεν επηρεάζουν τα σκαψίματα για bender. Ένα πρόσφατο θέμα που δείχνει τη κατασκευή-συναρμολόγηση μιας telecaste με b-bender.

 

A Bender Telecaster for Bill

 

 

Δεν είπα ότι δεν γίνεται...τζάμπα είπα ότι δεν ειναι....με το ένα και το άλλο, θα φτάσει στα νούμερα του Φιλανδού!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα ότι δεν γίνεται...τζάμπα είπα ότι δεν ειναι....με το ένα και το άλλο, θα φτάσει στα νούμερα του Φιλανδού!

 

Μια τέλε θέλει με strat contours και σκάψιμο για b-bender. Δε νομίζω ότι υπάρχει fix τιμή για το σκάψιμο αλλά ούτε που πλησιάζει τα νούμερα του Φιλανδού. Αναλόγως από που θα πάρει τα parts μπορεί να κοστίσει και κάτω από 1000 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου