Προς το περιεχόμενο

Omnisphere...αξίζει;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

ύστερα από σχετικό ψάξιμο σκεφτομαι σοβαρά να αγοράσω το Omnisphere..

με ενδιαφέρει κυρίως η ποιότητα των ήχων (που από όσο έχω καταλάβει το Omnisphere είναι μπροστά), το να έχει ποιοτικούς φυσικούς ήχους(κυρίως πιάνο και βιολιά),αλλά και ατμοσφαιρικούς ενώ δεν με πολυενδιαφέρουν οι δυνατότητές του ως συνθεσαιζερ..

το θέμα είναι αξίζει τα λεφτά του; και αν το πάρω θα μπορώ να το τρέξω ή θα τα φτύσει το pc?(intel core  2 duo στα 2.1GHz , 3giga ram)

το ότι πιάνει 40+ Giga δεν με ενοχλεί..

Τέλος άμα θέλω να ηχογραφήσω αυτό που βγαίνει απ'το Omnisphere χρειάζομαι κάποιο εξτρα πρόγραμμα πχ ένα DAW ή γίνεται μέσα απ'το ίδιο το Omnisphere?

ευχαριστώ προκαταβολικά..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς νομίζω, δεν θα διάλεγε το Omnisphere για τους φυσικούς του ήχους.

Και ναι, χρειάζεσαι ένα daw.

Πιάνα και βιολιά ψάξε εδώ

http://www.soundsonline-europe.com/Complete-Composers-Collection

τώρα που έχουν προσφορές

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμπληρώσω επίσης οτι κατα τη γνώμη μου δύσκολα θα πέρνε κάποιος το Omnisphere σε pc με χαμηλά-μέτρια specs και να το τρέχει σε DAW και να τρέχει και τπτ αλλο σε vst και να μπορέσει να κάνει δουλεια.

 

Απο ότι έχω διαβάσει είναι αρκετά "βαρύ".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SYSTEM REQUIREMENTS FOR ALL USERS

 

  * 2.4 GHz or higher processor

    * 2GB RAM minimum, 4GB or more recommended

    * Dual Layer compatible DVD-ROM drive

    * 50GB of free hard drive space

 

Xρειάζεσαι επειγόντως επεξεργαστή.

Kαι ναι αξίζει, έχεις ακούσει κάποιο άλλο καλύτερο vsti;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως όσον αφορά τους φυσικούς ήχους εγώ θεωρώ αυτά που δείχνει αυτό το βίντεο που λέει Live http://www.spectrasonics.net/video/videos-tutorials-omnisphere.php στο 7:53 και θα δείτε τι εννοώ ποιότητα ήχων...εγώ φυσικούς ήχους τους θεωρώ αυτούς..και μάλιστα τους καλύτερους που έχω ακούσει..πχ σε σύγκριση με αυτούς του Κοντακτ..

 

2)Νεκτάριε..αυτό το 2,4 GHz είναι σε μονοπύρηνο...εγώ έχω 2 πύρηνο..

λίγο με τη Ram θα έχω θέμα..

και όχι..δεν έχω βρει καλύτερο vsti αλλά ρωτάω μήπως ξέρετε τίποτα παρόμοιο εσείς...πάντως ότι έχω ακούσει από ΝΙ και Steinberg κατά την γνώμη μου δεν συγκρίνονται με το ομνι...

 

Πιάνα και βιολιά ψάξε εδώ

http://www.soundsonline-europe.com/Complete-Composers-Collection

τώρα που έχουν προσφορές

 

καλά αυτά που ακούγονται είναι αληθινά;;πραγματικά δεν πίστευα ότι θα έκανε τόσα πράγματα ένα vsti!..αλλά και πάλι το όλα σε ένα του omni δεν νομίζω να παίζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Omnisphere δαγκωτό.

Με τους παλιούς υπολογιστές ναι υπήρχε θέμα. Τώρα πια δε μασάνε ούτε από Omnisphere ούτε τίποτα.

Κοίτα τα βιντεάκια για τα samplαρισμένα presets του θα δεις ότι για κάθε νότα έχουν 3 ηχογραφήσεις έτσι ώστε αν πχ βάλεις στο piano roll 3 διαδοχικά τέταρτα ίδια, να μην ακούγονται ολόιδια! Αλλά σαν να τα παίζεις πχ εκείνη τη στιγμή στη κιθάρα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα παλιότερα αλλά δεν το χρησιμοποιησα ιδιαίτερα.Τα presets οτυ είναι φοβερά και δημιουργεί φοβερές ατμόσφαιρες,αλλά για φυσικούς ήχους δεν θα το πρότεινα.Για πιάνο καλύτερα να πας για κάτι πιο κλασσικό σε rompler πιανου όπως και για βιολιά σε κάτι ορχηστρικό.Παρόλα αυτά ο ήχος του είναι υπέροχος αν και περίεργος για τα δικά μου γούστα.Για soundtracks ταινιών θα είναι σίγουρα το τέλειο βοήθημα.

Το είχα σε winodws xp με intel core2quad2.66ghz 2gb ram και καμοιά φορά γονάτιζε το σύστημα αν και το pc δεν ήταν καλοστημένο.Τώρα στα winodws 7 pro που τρέχω δεν το έχω δοκιμάσει.

Σκέψου το καλά πάντως καθώς η τιμή του είναι τσουχτερή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Omnisphere δαγκωτό.

Με τους παλιούς υπολογιστές ναι υπήρχε θέμα. Τώρα πια δε μασάνε ούτε από Omnisphere ούτε τίποτα.

Κοίτα τα βιντεάκια για τα samplαρισμένα presets του θα δεις ότι για κάθε νότα έχουν 3 ηχογραφήσεις έτσι ώστε αν πχ βάλεις στο piano roll 3 διαδοχικά τέταρτα ίδια, να μην ακούγονται ολόιδια! Αλλά σαν να τα παίζεις πχ εκείνη τη στιγμή στη κιθάρα σου.

 

Κοίτα,αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως έστειλα στον υπεύθυνο της εταιρίας(εξυπηρετικός να ομολογήσω) και όταν τον ρώτησα για τη Ram μου λέει "....only 3GB..." και λέω..για να λέει only φαντάσου..για αυτό σας ρωτάω..

σε ποιο βιντεάκι αναφέρεσαι συγκεκριμένα;

 

αντί για το tutorial που είπα edessaiε όταν λέω φυσικούς ήχους δεν εννοώ μόνο το πολύ πολύ κλασικό (του στυλ east west που λέει ο φίλος πάνω) αλλά και ποιο ατμοσφαιρικ φυσικά...για να καταλάβεις  τι εννοώ..άκου αυτό που είναι και ο λόγος που ξεκίνησα να προσανατολίζομαι με omnisphere..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού άκουσα το δείγμα που παραθέτεις νομίζω ότι θα σε βολέψει το omnisphere.Προφανώς θέλεις κάτι όλα σε ένα από ότι καταλαβαίνω όπου θα μπορείς να συνδυάσεις διάφορα presets με εύκολο και άμεσο τρόπο και φυσικά με το καλύτερρο δυνατό αποτελεσμα.

Απλά σιγουρέψε το θέμα των απαιτήσεων καθώς το συγκεκριμέν οvst μπορεί αν γονατίσει εύκολα έαν αδύναμο σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού άκουσα το δείγμα που παραθέτεις νομίζω ότι θα σε βολέψει το omnisphere.Προφανώς θέλεις κάτι όλα σε ένα από ότι καταλαβαίνω όπου θα μπορείς να συνδυάσεις διάφορα presets με εύκολο και άμεσο τρόπο και φυσικά με το καλύτερρο δυνατό αποτελεσμα.

Απλά σιγουρέψε το θέμα των απαιτήσεων καθώς το συγκεκριμέν οvst μπορεί αν γονατίσει εύκολα έαν αδύναμο σύστημα.

 

απ'όσο έχω διαβάσει(δεν ξέρω κατα πόσο είναι εγκυρο..πάντως ο Newman αναφέρετε στη λίστα) το συγκεκριμένο soundtrack είναι φτιαγμένο με το Atmosphere..(όπου Omnisphere=10x βιβλιοθήκη Atmosphere και πολλά άλλα)

 

και ναι..με ενδιαφέρει το εύκολο στήσιμο αν δύναται και realtime χωρίς όμως και έλλειψη διάθεσης για κάτι πιο περίπλοκο..

 

τις απαιτήσεις τις καλύπτω αλλά σε μινιμουμ..

νταξει άμα δουμε οτι δεν τραβάει με τίποτα...ευκαιρία για Mac..χαχα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου