Προς το περιεχόμενο

Korg TR και sampling - τι χρειάζεται;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια παραγγειλα ενα τρ 76 και εχω καποιες αποριες...καταρχας υσχιει οτι για να φορτωσει σαμπλερ χρειαζετε ραμ? αν ναι που 8α βρω και ποσο εχουν?πιστευετε οτι αξιζει σαν οργανο?καμια συμβουλη γενικα? ευχαριστω.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν θα έλεγα κορυφαία επιλογή είναι λιγάκι παλιό αν σκεφτείς ότι λανσαρίστηκε το 2005.

 

Στην ουσία είναι απόγονος του Triton Le, δηλαδή το Triton Extreme Le χωρίς τη λάμπα(εεε..περίπου δηλ).

 

Θα μπορούσες να πας σε 76άρι m50 που είναι πιο καινούργιο και να έχεις τη βιβλιοθήκη του m3 και EDS μηχανή αντί για την HI των Triton συν το touchscreen.

Στο ίδιο μοτίβο χωρίς aftertouch είναι και το m50 με πιο ανανεωμένους ήχους.

 

Βέβαια αν εσένα σε ικανοποιεί όλα τα άλλα είναι σχετικά, αλλά νομίζω θα έπρεπε να ρίξεις και μια σύγκριση στους ήχους&cobis του m3 που υπάρχουν στο m50 πολύ πιο ανανεωμένοι σε αυτούς με του Tr.

 

Για ram ένα τηλ στο Bon Studio θα σε καλύψουν πιστεύω.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...καταρχας υσχιει οτι για να φορτωσει σαμπλερ χρειαζετε ραμ? αν ναι που 8α βρω και ποσο εχουν?.....

Για να φορτώσεις samples (δείγματα) θα χρειαστείς RAM. Τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία ή στα μεταχειρισμένα του Noiz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

πηγα στην αντιπροσοποια και μου λενε δεν υπαρχει ειναι δυνατον?

Είναι δυνατόν. Παλιό μοντέλο, παλιάς τεχνολογίας μνήμες.

Δες στα μεταχειρισμένα ή ρώτα κανέναν φίλο που να θέλει να τις πουλήσει ή να μην τις θέλει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πο πο τι πατησα δηλαδη.......αρχικα πηγαινα για μ 50 αλλα κολησα λογο σαμπλινγκ και ξεγαλαστηκα επειδη ακουσα ενοσ φιλου που ηταν φορτωμενο και.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην χρειαζεσαι την καρτα επέκτασης EXB-smpl η οποια δεχεται επανω τις ραμ.αυτη ειναι το δυσκολο να βρεις και οχι τις ραμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι που σου του λέω αλλά η προσωπική μου άποψη είναι ότι την πάτησες λιγάκι... :-\

Το έχω κι εγώ το όργανο και προσωπικά δεν μου πολυαρέσει το κλαβιέ του. Αν τα δοκίμαζες και τα δύο και μόνο από αυτό θα πρέπει να επέλεγες το Μ50.

Τώρα όσον αφορά τους ήχους ο φίλος σου προφανώς παίζει λαικά κι επειδή έχει βρει έτοιμους ήχους και έχει ακούσει ότι για την μηχανή σύνθεσης του Μ50 δεν έχει κυκλοφορήσει ελεύθερα (δωρεάν&ποικιλία) κάτι ακόμα (γιατί για TR έχει βρωμήσει ο τόπος) σου πρότεινε αυτό. Δεν ξέρω τι είδος μουσικής παίζεις αλλά το Μ50 έχει να σου προσφέρει πολύ περισσοτέρα πράγματα απ'ότι το TR και από ήχους αλλά και από ευκολία χειρισμού κυρίως την ώρα του LIVE αν σε ενδιαφέρει να το χρησιμοποιήσεις γι'αυτό τον σκοπό.

Η δική μου άποψη είναι να το αλλάξεις ΑΝ μπορείς όσο είναι ώρα. Αν όχι μην αγχώνεσαι αφού και αυτό για την κατηγορία του είναι μια χαρά απλώς στα ίδια χρήματα το Μ50 είναι value for money.

Όσον αφορά τις μνήμες πήγαινε στουρνάρη που έχει  κάτι μαγαζιά με ανταλλακτικά Η/Υ(παλιά) ψάξε για μνήμες από αρχαίους υπολογιστές, πάρε μία μνήμη δείγμα από το φίλο σου και αν βρεις κάτι αγόρασε το. Εγώ βρήκα από ένα μαγαζί και τη χρησιμοποίησα και δούλεψε κανονικότατα...(βέβαια βρήκα μόνο 2x16MB αλλά πήρα κι άλλο όργανο και δεν χρειάστηκε να ψάξω κάτι παραπάνω γι'αυτό αφού το χρησιμοποιώ για δεύτερο πλέον).

Καλή Συνέχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου