Προς το περιεχόμενο

Ένα ενδιαφέρον άρθρο: Are You Tonally Dependant?


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διάβασα στο Premier Guitar το άρθρο με τίτλο:

 

"Are You Tonally Dependant?" του Steve Ouimette

 

o οποίος εν ολίγοις αναρωτιέται το εξής:

Can you play the same through anything, or does certain gear bring out the best in you?

 

http://www.premierguitar.com/Magazine/Issue/2010/Nov/Are_You_Tonally_Dependant.aspx

 

Μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρον και είπα να το μοιραστώ μαζί σας ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα με οτι να ειναι παιζω φτανει να ειναι...telecaster...η τελος παντων μια κιθαρα με μονους μαγνητες ;D & οποιοσδηποτε λαμπτατος ενισχυτης με αξιοπρεπη καθαρα,το 99% των ενισχυτων που κυκλοφορει δηλ.... ;D

 

Παντως οντως δυσκολευομαι να βγαλω καλο ηχο με οποιαδηποτε κιθαρα φοραει humbuckers...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να είμαι εξαρτημένος από συγκεκριμένο εξοπλισμό, υπάρχον κάποια πράγματα ου με ενοχλούν και μπορεί να με "κομπλάρουν"

 

α. άπειρο sustain - κομπρεσάρισμα στον ήχο

β. κακό ή κακορυθμισμένο eq

γ. κακοσεταρισμένη κιθάρα

 

όσον αφορά μάρκες κλπ κανένα πρόβλημα, όλα καλά είναι  :)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειμαι strat tone freak δυσκολευομαι να παιξω με οτιδηποτε δεν ειναι στρατ !!! Περα απο κλασσικο ηχο στρατ δεν μου αρεσει τιποτε αλλο ,ναι ειμαι κολλημένος εδω και 20 χρονια με αυτον τον ηχο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλάκα έχει να βλέπεις ότι και γνωστοί κιθαρίστες είναι καμιά φορά, όχι πάντα όμως, κολλημένοι με τρελές λκεπτομέρειες, νομίζω ο scott henderson πχ είναι αρκετά tone freak

δεν εννοώ βέβαια ότι δε θα παιζε με σκουπόξυλο  :-X

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

If the amp isn’t setup to give back and “feel” right to me, my playing quickly descends into first-year status. It’s true, match me up with the wrong amp and I’ll be playing licks out of Mel Bay’s Guitar Method Vol 1 with great difficulty—and I’ve been doing this for 30 years!

 

Μηπως υπερβαλει λιγο;

 

It also makes me thankful that there are so many different options for us guitarists at this point in time. Never in the history of the guitar have we been able to create such diverse setups or have this level of options available. It’s a great time to be a player.

 

 

Αληθεια αλλα μηπως αυτη η εποχη ευθυνεται για αυτες τις ανησυχιες; Εαν υποθετικα υπηρχε μονο ενας ενισχυτης σημερα (ενας mesa boogie πχ. που δεν του αρεσει) δεν θα ειχε κανενα απολυτως προβλημα να παιξει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως οντως δυσκολευομαι να βγαλω καλο ηχο με οποιαδηποτε κιθαρα φοραει humbuckers...

Nα πάς να κάνεις κανένα μάθημα με το Νέστορα...αυτός, ότι κιθάρα και να του δώσεις, τον ίδιο ήχο θα βγάλει ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή την "ασθένεια" την έχω και εγώ..Αν δε μου αρέσει ο ήχος αποσυντονίζωμαι πλήρως και κάνω πολλά λάθη.

Αλλά θέλω να πιστεύω οτι έχει να κάνει με την συγκέντρωση.Αν μου αρέσει ο ήχος που ακούω χάνομαι μέσα στη μουσική και αποδίδω στο μέγιστο.Και το αντίθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σίγουρα το να σ αρέσει ο ήχος σου και να σε βολεύει η κιθάρα σου βοηθάνε πολύ! Αλλά να μην πούμε ότι ξεχνάμε και να παίζουμε αν κάτι δεν πάει καλά...

 

Πάντως το χειρότερο για μένα είναι το κακό setup και ακόμα χειρότερα οι παλιές σκουριάρμενες χορδές που δεν γλιστράνε. Από κει και πέρα τους ενισχυτές τους φέρνεις σ ένα υποφερτό σημείο με λίγη προσπάθεια τις περισσότερες φορές! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σίγουρα το να σ αρέσει ο ήχος σου και να σε βολεύει η κιθάρα σου βοηθάνε πολύ! Αλλά να μην πούμε ότι ξεχνάμε και να παίζουμε αν κάτι δεν πάει καλά...

 

Πάντως το χειρότερο για μένα είναι το κακό setup και ακόμα χειρότερα οι παλιές σκουριάρμενες χορδές που δεν γλιστράνε. Από κει και πέρα τους ενισχυτές τους φέρνεις σ ένα υποφερτό σημείο με λίγη προσπάθεια τις περισσότερες φορές! ;)

 

+10000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου