Προς το περιεχόμενο

Τα συν και πλην των partcaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντάξει μετά μου είπες οτι την έχεις για πούλημα (i wonder why..) ε, και άρχισα κάπως μεγαλόφωνα να λέω ότι μου αρέσει μπας και ψαρώσει κανείς και γίνει κανένα deal!!  :D ;D ;D

Σόδομμα και Γόμορρα... ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 171
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Γιατί είπα εγω πουθενά οτι αν μου δώσουν να παίξω μια ΕΤΟΙΜΗ partcaster και μου αρέσει σαν κιθάρα, δεν θα την προτιμήσω επειδή είναι partcaster??... ;D ;)

 

 

καλα μολις ακουσεις την τελε που εχω φτιαξει σιγουρα θα την πεταξεις την nocaster..... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

AIΣΧΟΣ ! 8)Δεν φταιει κανας αλλος εγω φταιω που ειπα και καλα λογια για σενα κουλε πυρετιασμενε! ;DΕνα deal πηγα κι εγω να κανω μπας και ξωφλησω την ρημαδα την 12χορδη και γιναμε βουκινο!

Κι εγω δεν σε παιζω αλλη φορα. >:(Να μαθεις εσυ! >:(Μαλια ε μαλια 8)  ακους εκει snappy  πσσσ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AIΣΧΟΣ ! 8)Δεν φταιει κανας αλλος εγω φταιω που ειπα και καλα λογια για σενα κουλε πυρετιασμενε! ;DΕνα deal πηγα κι εγω να κανω μπας και ξωφλησω την ρημαδα την 12χορδη και γιναμε βουκινο!

Κι εγω δεν σε παιζω αλλη φορα. >:(Να μαθεις εσυ! >:(Μαλια ε μαλια 8)  ακους εκει snappy  πσσσ!

 

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE%AC%CE%BB%CE%B9%CE%B1

 

Φίλος, δεν ξέρω τι λες...

Εγω πελλοπονήσιος είμαι στην καταγωγή.... ;D ;D

 

(12χορδη??....Ωχ,καμμιά martin του τριχίλιαρου πήρες πάλι??... ;D)

 

 

Κατάλαβες τώρα marathon, όταν το άτομο λέει μια κιθάρα που κόστισε 900ευρώ φθηνή για τί περίπτωση μιλάμε... :D ;)

 

Εγω βρήκα μπροστά μου μια μεταχειρισμένη custom shop που μου έκανε κλικ σε καλή τιμή και πέσατε όλοι να με φάτε... ::) ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βασικά ερωτήματα είναι:

 

α. γιατί είναι ακριβή μια custom shop

β. τι θέλουν αυτοί που διαλέγουν κιθάρα με το αυτί

 

Για το α. ως πτωχός δε δικαιούμαι να έχω άποψη  :), αλλά νομίζω ότι είναι συνδυασμός ακριβότερων υλικών, χειρωνακτικής δουλειάς "ακριβών" εργατών και λεπτομερής έλεγχος του τελικού αποτελέσματος

 

Για το β. νομίζω ότι σημαντικό είναι για ένα μουσικό να μπορεί να βγάλει πολλά ηχοχρώματα από το όργανο, να μην είναι "μονοδιάστατο" μόνο πρίμο ή μόνο μπάσο, να είναι responsive, και καμιά φορά πετυχαίνει η συνταγή βέβαια και σε μερικά όργανα όπως και να τα βαρέσεις καλά ακούγονται, δεν είναι τυχαίο, αλλά είναι άπειροι παράγοντες :)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το β. δηλαδη το οπως και να τα βαρεσεισ καλα ακουγονται.

καλύπτεται με τον λεπτομερη ελεγμενο οργανο που σου δινει κάποιος...

 

άλλα αντι να το ελεξει κάποιος άλλος για σενα πας και το ελέγχεις ο ίδιος. Με πολύ λιγοτερο κόστος...δωρεαν μπορώ να πω.. ;D :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βασικά ερωτήματα είναι:

 

α. γιατί είναι ακριβή μια custom shop

β. τι θέλουν αυτοί που διαλέγουν κιθάρα με το αυτί

 

Μα όλοι δεν διαλέγουν κιθαρα με το αυτί??... :P ::) ;D

 

Με αυτό θυμήθηκα τώρα ένα ωραίο που συνέβει πριν λίγους μήνες σε γνωστό κιθαρομάγαζο στο οποίο έτυχε να είμαι παρών...

 

Μπαίνει μέσα ο μπαμπάς με τον γιό για να διαλέξει ηλεκτρική κιθάρα..

 

Ρωτάει ο πωλητής τον γιό (για να καταλάβει τί περίπου κιθάρες να προτείνει)...

 

- Τί κιθάρα περίπου έχεις υπόψην σου?...Σε τί στυλ περίπου??

 

...και ο γιός...

 

- 'Ασπρη!....  :D ;D

 

 

Καλή του ώρα του πιτσιρικά όπου και να βρίσκεται βέβαια, κι εμείς στην ηλικία του μπορεί να λέγαμε και χειρότερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα όλοι δεν διαλέγουν κιθαρα με το αυτί??... :P ::) ;D

 

Με αυτό θυμήθηκα τώρα ένα ωραίο που συνέβει πριν λίγους μήνες σε γνωστό κιθαρομάγαζο στο οποίο έτυχε να είμαι παρών...

 

Μπαίνει μέσα ο μπαμπάς με τον γιό για να διαλέξει ηλεκτρική κιθάρα..

 

Ρωτάει ο πωλητής τον γιό (για να καταλάβει τί περίπου κιθάρες να προτείνει)...

 

- Τί κιθάρα περίπου έχεις υπόψην σου?...Σε τί στυλ περίπου??

 

...και ο γιός...

 

- 'Ασπρη!....  :D ;D

 

 

Καλή του ώρα του πιτσιρικά όπου και να βρίσκεται βέβαια, κι εμείς στην ηλικία του μπορεί να λέγαμε και χειρότερα...

 

ντάξει, η εμφάνιση είναι πολύ σημαντική, κάτι ξέρει κι ο πιτσιρικάς. Καλύτερα απ' το να προσποιείται ότι ξέρει για τη συμμετοχή του cloth wire στον ήχο  :)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας διαβάσει ολόκληρο το thread,μέχρι στιγμής,για να δω,αν κατάλαβα καλά:

 

Αν αγοράσω ένα σώμα για  stratocaster από alder(γύρω στα 80-100€) των 2(το πολύ)κιλών,με μπράτσο από rosewood με modern specs(9.5 radius,medium jumbo frets κοντά στα 80€) και μαγνήτες Tonerider(πχ τους Classic Blues γύρω στα 50€),φτιάχνοντας μια partcaster που χοντρικά,μαζί με τα υπόλοιπα παρελκόμενα,θα κοστίζει περί τα 250€,θα έχω καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα,από το να αγοράσω μια Affinity Squier των 150€ και απλά να αλλάξω τους μαγνήτες της με τους(αγαπημένους μου low budget)Tonerider ξοδεύοντας 200-210€;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου