Προς το περιεχόμενο

Μesa Boogies και bias adjustment?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

To μάνιουαλ του Mark V μιλάει για τα equalisations του ίδιου του Mark V, όχι όλων των Μark Boogies (που είναι και περίπου 13, ζωή να'χουνε...)

 

Ακόμη μια φορά αποδεικνύεται περίτρανα ότι σχεδόν κανένας δεν διαβάζει τα manuals.Aγαπητέ φίλε,αν διαβάσεις προσεκτικά τα user manuals των Μark V και του Lonestar special, θα δεις στην επεξήγηση των Treble,Mid και Bass,την ίδια φιλοσοφία του σχεδιασμού των Mesa Boogie ενισχυτών(μάλιστα χρησιμοποιεί και τις ίδιες φράσεις!).Σαφώς είναι διαφορετικοί ενισχυτές με ξεχωριστές ιδιαιτερότητες,και χρειάζονται ξεχωριστές ρυθμίσεις αλλά η βασική φιλοσοφία είναι ίδια.Είμαι σίγουρος ότι αν ανοίξω και τα υπόλοιπα manuals θα βρω τις ίδιες πληροφορίες...

 

Πάντως ευχαριστώ για την απάντηση και τις πληροφορίες που μου έδωσες.

Κρίμα που δεν υπάρχει ο Καιάδας σήμερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα έχω διαβάσει (και αυτά και όλα τα υπόλοιπα των Μάρκων), και υπερήφανος κάτοχος ενός κρεμ κόμπο MKIIa του 79 είμαι (φτιαγμένου από τον ίδιο τον Smith και ένας από τους συλλεκτικούς & ελάχιστους που κυκλοφορούν με μαμίσιο bias adjustment knob), και τον έχουμε αναλύσει αντίσταση προς αντίσταση με έναν γνωστό μου ηλεκτρονικό εντοπίζοντας τις μεγάλες διαφορές με άλλα σχέδια (ακόμη και με τον ΙΔΙΟ τον... MKIIb που βγήκε τρία χρόνια αργότερα), και η ιστορία της Mesa είναι ένα από τα χόμπι μου, είτε από διάφορες σελίδες του web, είτε από το Mesa forum. Επομένως, είμαι βέβαιος πως ξέρω για ποιο πράγμα μιλάω. To ότι έκανε copy paste τις περιγραφές από τα προηγούμενα μάνιουαλ δεν λέει απολύτως τίποτα. :)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ bloody sunday.Δεν αμφισβητώ τις γνώσεις σου, αλλά μια εταρεία leader στο χώρο της ,όπως η Mesa Boogie,δε νομιζω απλά να κάνει copy paste στα manual ,χωρίς αυτό να ισχύει.

 

Αν έχεις τέτοιον ενισχυτή και είναι τόσο σπάνιος,πρόσεχέ τον σα τα μάτια σου γιατί μάλλον τον ξέχασε και ο ίδιος ο Randall Smith  :o,αφού σε συνεντευξή του το 1996,αναφέρει ότι εδώ και 25 χρόνια οι ενισχυτές του φτιάχνονται χωρίς bias adjustment. ???

 

''Since a bias supply needs to put out the right voltage and never vary, I wanted to build amplifiers that were individually hard wired to the correct values and NEVER needed adjustment. And for 25 years, that's how Mesa/Boogies have been built.''

 

(το αρθρο προφανώς το έχεις διαβάσει απο το site της Mesa... ;))

 

 

Κρίμα που δεν υπάρχει ο Καιάδας σήμερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(α) Τα μάνιουαλς της Mesa σχεδόν πάντα ήταν πολύ εκτενή. Κανένας δεν θα έλεγε τίποτα αν έκαναν copy paste ορισμένες περιγραφές αντί να κάθονταν από την αρχή να γράψουν ένα νέο... βιβλίο. Μην ξεχνάς ότι στην ουσία οι Μάρκοι (Mark I, II κλπ) είναι ΕΝΑ μοντέλο που βγαίνει σε διαφορετικές εκδόσεις, με τις ομοιότητες στο μάνιουαλ που αυτό συνεπάγεται. Αρκετές φορές οι όμοιες φράσεις είναι πιο πολλές και από τις... διαφορετικές. Τώρα αν θες να κρίνεις τις διαφορές μεταξύ ενισχυτών εξ αποστάσεως, από τα κείμενα των μάνιουαλ και χωρίς να πιάσεις ο ίδιος να ανοίξεις έναν, be my guest.

 

(β) Και βέβαια οι Mesa δεν φέρουν bias adjustment. Πριν όμως ακολουθηθεί αυτή η φιλοσοφία, είχαν πειραματιστεί με αυτό. Ο δικός μου φτιάχτηκε στις 25 Ιουνίου 1979, και ελάχιστοι ακόμη εκείνης της εποχής επαναλαμβάνω ότι το φέρουν από την εταιρία. Έχει παρατηρηθεί και σε δυο-τρία ακόμη άτομα από το Mesa forum, και έχει επιβεβαιωθεί από ειδικευμένους σε Mesa τεχνικούς. Eίναι ένας μικρός μπλε περιστροφικός διακόπτης κοντά στα μεγάλα τελικά filter caps.

 

Αny more questions?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Σου εξήγησα ότι απο το manual καταλαβαίνεις την φιλοσοφία του σχεδιασμού των ενισχυτών της,γι αυτό και ισχύει σε όλα της τα μοντέλα.

Αν δεν θες να καταλαβεις τι λέω ή κάνεις οτι δεν καταλαβαίνεις ...end of story

 

2)Προφανώς ο Randall Smith ξεμωράθηκε και λέει παπαριές!

end of story  και εδω, για να μην κουράζουμε τον κοσμο

Κρίμα που δεν υπάρχει ο Καιάδας σήμερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Σου εξήγησα ότι απο το manual καταλαβαίνεις την φιλοσοφία του σχεδιασμού των ενισχυτών της,γι αυτό και ισχύει σε όλα της τα μοντέλα.

Αν δεν θες να καταλαβεις τι λέω ή κάνεις οτι δεν καταλαβαίνεις ...end of story

 

Καταλαβαινεις φανταζομαι οτι η Boogie βγαζει παμπολλα μοντελα ενισχυτων, εκ των οποιων πολλοι εχουν τοση σχεση μεταξυ τους οση εχει η μπουγατσα με τη φασολαδα.

 

 

2)Προφανώς ο Randall Smith ξεμωράθηκε και λέει παπαριές!

end of story  και εδω, για να μην κουράζουμε τον κοσμο

 

Tomba ξερεις τι ειναι το bias? Αυτο που γραφει ο randall smith και που παρεθεσες, αυτο που εγραψε ο bloody sunday καταλαβες τι σημαινει? Η απλα το παπαγαλιζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς εσείς που τα ξέρετε όλα ,πρέπει να συμβουλευσετε την Mesa ,να αλλάξει τα manual της ,και να βγάλει τα αρθρα που δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα από το site της.Καντε το ,δεν κοστιζει τιποτα,απλά ενα mail.

(last message)

Κρίμα που δεν υπάρχει ο Καιάδας σήμερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(β) Και βέβαια οι Mesa δεν φέρουν bias adjustment. Πριν όμως ακολουθηθεί αυτή η φιλοσοφία, είχαν πειραματιστεί με αυτό. Ο δικός μου φτιάχτηκε στις 25 Ιουνίου 1979, και ελάχιστοι ακόμη εκείνης της εποχής επαναλαμβάνω ότι το φέρουν από την εταιρία. Έχει παρατηρηθεί και σε δυο-τρία ακόμη άτομα από το Mesa forum, και έχει επιβεβαιωθεί από ειδικευμένους σε Mesa τεχνικούς. Eίναι ένας μικρός μπλε περιστροφικός διακόπτης κοντά στα μεγάλα τελικά filter caps.

 

Αny more questions?

 

Iσως μια φωτογραφια να επειθε και τους ανευ λογου απιστους Θωμαδες. :-\

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

end of story  και εδω, για να μην κουράζουμε τον κοσμο

 

Σου εύχομαι καλό διάβασμα!  :)  Καλή η "φιλοσοφία" αλλά καλό είναι να παίζουμε κιόλας, και να κοιτάμε και κανένα schematic... A, και που'σαι? Αφού λες ότι ξέρεις καλά αγγλικά και ξεκοκαλίζεις τα μάνιουαλς, προσπάθησε να διαβάσεις κι αυτό: http://forum.grailtone.com/viewtopic.php?f=3&t=24323

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να και η φωτό των εσωτερικών του δικού μου. Tην έχω ξαναβάλει προηγουμένως στο φόρουμ. Αν θέλετε, για πιστοποίηση της αυθεντικότητας, βγάζω και καινούργια με την πατροπαράδοτη παντόφλα. Βρίσκεται πάνω αριστερά, κάτω από τα δυο μεγάλα θαλασσιά filter caps (Μullard, έχουν αλλαχθεί τώρα):

 

Mesa%20MKII.JPG

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου