Προς το περιεχόμενο

Σταθμη εισοδου, εξόδου ενος προενισχυτή κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

 

Απευθυνομαι  μαλλον στα ατομα που έχουν φτιαξει DIY preamps, αλλα οποιος γνωρίζει κάτι ας με βοηθήσει!

 

Ποια ειναι η τάση είσοδου ενος (προ)ενισχυτη κιθάρας? Κοντα στα 300-400 miliVolt? Γιατι αποτι βλέπω μια κιθαρα με passive μαγνήτες μπορει να βγάλει μεχρι και 1 volt ενω με active μεχρι και 1,75! Αξίζει να βάλω ποντισιομετρο που θα ρυθμίζει? Δεν θα επηρεάζει την λειτουργια έναν προενισχυτη κιθάρας εαν του ερχεται 300 miliVolt την μια, και μετα 1300 milivolt την αλλη εαν ειδικά μιλάμε για λαμπάτη κατασκευη (Mesa Boogie Dual Rectro 2 channel preamp). Επίσης τι ταση εξόδου περιπου θα έχω για να την οδηγήσω στον τελικό?

 

Εχω ετοιμη σχεδον τι κατασκευη, απλα ακομα δεν την εχω δοκιμάσει σε κιθαρα(δεν ειμαι κιθαριστας) και φοβαμαι μην αντιμετωπίζω προβληματα εντασης πριν το βαλω σε κουτι. Σαν κυκλωμα δουλευει οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να ειμαι ειδικος αυτα τα μηχανηματα εχουν ενα μεγιστο οριο εισοδου που μπορει να μπει (και λογικα ειναι κατω του 1.75 βολτ). Οσο ποιο πολλα βολτ τοσο ποιο πολυ "Gain" θα εχει το σημα σου αρα και θα βρωμιζει ποιο ευκολα  :)

 

Υγ. με προσθηκες πεταλιων και λοιπα θα μπορει να παει πολυ ποιο πανω το σημα απο 1.75  ;) οποτε το οριο λογικα που αντεχουν αυτα τα μηχανηματα ειναι ποιο πανω..

Υγ 2. οταν κοιτουσα για ενισχυτες ραδιοφωνων παντα το σημα εξοδου (μεγιστο - ελαχιστο) του προενισχυτη και το σημα εισοδου του τελικου το μετρουσαν σε Βατ και οχι Βολτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου