Προς το περιεχόμενο

Semi Hollow Frankenstein


Buddy_Guy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Είμαι καινούργιος εδώ στο site και μιας και δεν βρήκα παρόμοιο θέμα είπα να το ξεκινήσω εγώ!

Είμαι κιθαρίστας και παίζω heavy rock στην μπάντα μου.Προφανώς πρώην κάτοχος Epiphone και τώρα μιας SG Gibson. Το θέμα είναι οτι έρωτας μου μεγάλος είναι μια semi hollow τύπου dot.Εμφανησιακά είναι οτι ομορφότερο εχω δει σε κιθάρα.

Το πρόβλημα είναι οτι σε ήχο είναι το ακριβώς αντίθετο από αυτό που θέλω.

Όχι μόνο δεν θα με διευκολύνει αλλά θα δημιουργήσει και μεγαλύτερα προβλήματα στον ήχο (ειδικά στα live!).

 

Σκεπτόμενος όμως πως στα μουσικά όργανα εχουν πλεον γίνει τα πάντα, λέω...ίσως γίνεται να πολεμήσω το feedback που θα δημιουργεί ακόμα και στα live.

Αν έχετε καμμία λύση να προτείνετε εσείς που είστε και τσακάλια...

 

Μια πρόχειρη λύση ειναι να της βάλω EMG 81-85 που τους εχω ήδη κιόλας;

Λέτε να τα κάνω χειρότερα;

Άλλη λύση είναι να κλείσω τις τρύπες, κάτι που διάβασα δεν είναι και πολύ κακή λύση και χρησιμοποιείται γενικά.

 

Περιμένω να ακούσω τις προτάσεις σας για τον Semi hollow Frankenstein μου.

You can't lose what you never had...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.thomann.de/gr/dbz_guitars_imperial_fm_trans_wine.htm

 

Αν τώρα την θέλεις ντε και καλά κουφωτή κάνε μια σούμα τις τρύπιες κάλτσες σου και γέμισε τις τρύπες (αν θα παίζεις και μέταλ καλό είναι να βάλεις κάλτσες του ΜΠΑΟΚ ;D)

broke another g-string

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεφτεσαι να βαλεις emg σε σκαφος;

ποσο αρρωστος μπορει να εισαι ;  ;D

 

ισα ισα που οι emg ειναι πιο αθορυβοι απο τους passive μαγνητες

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oταν λεμε hard rock ποσο hard εννοουμε? Γιατι παιζει να μην ειναι και τοσο τρομερο προβλημα. Θα σου προτεινα να δανειστεις μια semihollow απο κανα φιλο και να δεις πραγματικα ποσο σου προκαλει προβλημα το feedback.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε δίνεις να καταλάβουμε.Την έχεις την κουφωτή ή θέλεις να πάρεις? Αν την έχεις δοκίμασε κάτι τέτοιο οπως σου πρότεινε ο πάραπάνω τύπος.Κλείσε τις τρύπες με ύφασμα ή κάτι παρόμοιο( αφρολέξ).Αν δεν την έχεις και θέλεις να πάρεις θα σου πρότεινα την Epiphone Lucile που είναι ίδια με 335 απλά δεν έχει καθόλου f-holes το οποίο σημαίνει 0 feedback.Καλή τύχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεφτεσαι να βαλεις emg σε σκαφος;

ποσο αρρωστος μπορει να εισαι ;  ;D

 

ισα ισα που οι emg ειναι πιο αθορυβοι απο τους passive μαγνητες

 

Είμαι πάρα πάρα πολυ άρρωστος με αυτή την κιθάρα...ο έρωτας σε τρελαινει φίλε μου και εγώ την έχω ερωτευτεί.

Το θέμα το έχω συζητήσει με έμπειρο ηχολήπτη και μου είπε οτι σε μεγάλους χώρους μπορεί να μην έχω και καθόλου πρόβλημα...Το θέμα είναι τα μικρά συναυλιακά clubs της Αθήνας...

 

Για του λόγου το αληθές δεν είμαι και πολυ ανώμαλος...Αν γνωρίζεις τους DOWN που παίζουν εντελώς High Gain ο κιθαρίστας τους παίζει με semi hollow.

Και γω τόσο πολυ gain χρησιμοποιώ αλλά το κάνει και ο άλλος ρε γ***το!Απο την άλλη φαντάζομαι θα έχει ρίξει τρελλή μοντίφα στην κιθάρα...Γιαυτο είπα μηπως ξέρει κάποιος καλύτερα.

 

Δε δίνεις να καταλάβουμε.Την έχεις την κουφωτή ή θέλεις να πάρεις? Αν την έχεις δοκίμασε κάτι τέτοιο οπως σου πρότεινε ο πάραπάνω τύπος.Κλείσε τις τρύπες με ύφασμα ή κάτι παρόμοιο( αφρολέξ).Αν δεν την έχεις και θέλεις να πάρεις θα σου πρότεινα την Epiphone Lucile που είναι ίδια με 335 απλά δεν έχει καθόλου f-holes το οποίο σημαίνει 0 feedback.Καλή τύχη!

 

Θέλω να την πάρω...Οντως δεν εχει f holes (το σκέφτηκα και γω) αλλα δεν πάυει να είναι semi hollow...και αφου δεν έχει τρύπες δεν μπορώ και να τις βουλώσω...οπότε δεν μπορώ να πειραματιστώ...Ευχαριστω πάντως για τη συμβουλη

 

Oταν λεμε hard rock ποσο hard εννοουμε? Γιατι παιζει να μην ειναι και τοσο τρομερο προβλημα. Θα σου προτεινα να δανειστεις μια semihollow απο κανα φιλο και να δεις πραγματικα ποσο σου προκαλει προβλημα το feedback.

 

Εννοουμε πραγματικά high gain!Αν έχεις ακούσει DOWN καταλαβαίνεις.

You can't lose what you never had...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγώ θα έβαζα κατι πιο τολμηρό...δηλαδή αυτο...

You can't lose what you never had...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου