Προς το περιεχόμενο

Line 6 Spider 4 (15 W) η Marshall MG15FX


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.Αύριο παω να αγοράσω κιθάρα και ειμαι επίσης μεταξύ δυο ενισχυτων

 

LINE 6 SPIDER 4 (15 W) η MARSHALL MG15FX

 

κυριως για  clean ηχους και να εχει τα κολπα εφε κτλ..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μας κάτι παραπάνω .

Είναι η πρώτη σου κιθάρα ??

Ειναι η πρώτη σου ηλεκτρική και έχεις ήδη ακουστική ?? (κρίνοντας απο nick σου  :P)

 

Νομίζω όλοι θα σε παραπέμψουν κατευθείαν στον Line 6 . Επίσης θα θάψουν όλη την σειρά MG. Εγώ πάντως με MG άρχισα και δεν το μετάνιωσα ιδιαίτερα. Σαν ήχος προφανώς δεν λέει τίποτα ,ένας φτηνός τραντζιστορ 15αρης είναι άλλωστε, αλλά νομίζω αν είχα πάρει Line 6 ως πρώτο ενισχυτή θα είχα μπερδευτεί με τους ήχους που βγάζει και κυρίως θα πίστευα ότι με τον ίδιο τρόπο λειτουργούν και οι ακριβότεροι και μεγαλύτεροι ενισχυτές (δηλαδή με την λογική των τεσσάρων preset ήχων που προσφέρει ) πράγμα το οποίο δεν ισχύει .

 

Εγώ τον Marshall θα έπαιρνα , κανείς από τους δύο δεν είναι ενισχυτής που θα σου μείνει ή που θα σε ικανοποιεί σαν ήχος μετά από κάποιο καιρό. Για εμένα καλύτερα να μην μπλέξεις με τα τόσα μπλιμπλίκια του Line 6 και να πας στην πιο απλή υλοποίηση του Marshall . Όταν αργότερα καταλάβεις τι θες τα περιπλέκεις (ή όχι) περισσότερο τα πράγματα . ;)

 

Καλό βράδυ  :) .

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζω αρκετα χρονια (καλη) ακουστικη,κυριως ρυθμικη κιθαρα...Τωρα θελω να συνεχισω με την πρωτη μου ηλεκτρικη μπαινοντας πιο βαθυα σε blues καταστασεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα το LINE6 ΙΙ 15W...και το Micro Spider...

Oι προηγούμενες σειρές MG Marshall ήταν χάλια..η τελευταία με το push pull οn-off και τα 4 κανάλια ομολογώ ότι με έχει εκπλήξει κατά πολύ...

Ψήφο στο Marshallaki...Λόγω πιο αληθινού ήχου..Μ αυτό γρατζουνάω τώρα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζω αρκετα χρονια (καλη) ακουστικη,κυριως ρυθμικη κιθαρα...Τωρα θελω να συνεχισω με την πρωτη μου ηλεκτρικη μπαινοντας πιο βαθυα σε blues καταστασεις

 

Τότε νομίζω πως το Marshall θα σου κάνει καλύτερα .

Πιθανόν σύντομα να θελήσεις να ψαχτείς με πετάλια ή πολυεφε κλπ , αν καταφέρεις να τα βάλεις μπροστά απο Line 6 και λειτουργήσουν χωρίς feedback κλπ μπράβο σου. Εγώ παλαιότερα όσες φορές προσπάθησα δεν τα κατάφερνα . Ενώ στον Marshall που είχα δοκίμασα τα πρώτα μου πετάλια , είδα τι επιρροή είχαν στον ήχο μου (έστω και αν αυτός έβγαινε από εναν ΜG ) και γενικά μπόρεσα πειραματιστώ πριν τον αφήσω για κάτι καλύτερο .

 

Αυτή είναι βέβαια η δική μου άποψη . ;)

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορείς κοίτα και κανέναν roland cube 20. Εχει μακράν καλύτερο ήχο.

Με τον Line6 δε σε βλέπω να βγάζεις ωραίο blues ήχο. Μόνο το Insane κανάλι θα σου κάνει για μέταλ. Τα υπόλοιπα δεν ακούγονται. Γενικά δεν μου αρέσει καθόλου ο spider.

Με τον Marshall πάλι κάτι καλύτερο θα κάνεις για πιο ήπιους overdriven ήχους.

 

ψηφίζω δαγκωτό roland και μετά marshall.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ για όσα χρόνια είχα τον MG15 με πήγε μια χαρά. Το καθαρό του κανάλι είναι κατα τη γνώμη μου αξιοπρεπέστατο!!! το overdrive βέβαια δεν μπορώ να πώ οτι μου άρεσε και πολύ. Όταν ανέβαζες το gain απο μια φάση και μετά τα πάντα ακούγονταν ίδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου