Προς το περιεχόμενο

david gilmour another brick in the wall part 2 HELP NEEDED


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλοι  μου

Ατελείωτο το θέμα του ήχου του Gilmour και γενικά και στο συγκεκριμένο κομμάτι , πολλά forums ειδικά αφιερωμένα sites και άπειρο μελάνι.

Θα είμαι πολύ σύντομος και άμεσος

Ποιός (και απευθύνομαι αφενώς σε γνώστες και αφεταίρου σε gilmouρικούς εδω μέσα) ο πιο οικονομικός δρόμος (για κάποιον που έχει μια καλή strat και έναν καλό καθαρό λαμπάτο ενισχυτή ) να προσεγγίσει τον ήχο του David Gilmour στο Another brick in the wall part 2?

αναφέρομαι σε μια σειρά πεταλιών...δεν με ενδιαφέρει με τί πραγματικά το έπαιξε ο μεγάλος...με ενδιαφέρει οι προτάσεις σας και να υπάρχουν στην αγορά και να ...πλησιάζονται οικονομικά (με ενδιαφέρει και για τα ρυθμικά και για το σολο η συνδεσμολογία και τα pedals στη σωστή σειρά)

 

ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θες πολλα κατα τη γνωμη μου.... Ενα delay και ενα χαλαρο overdrive για το σολο..

 

Θα εκπλαγεις ομως γιατι:

 

"Another Brick In The Wall part 2"-1959 Gold Top Les Paul (with Gibson P-90 pickups) Snowy White (Gold Les Paul). Gilmour used this same Les Paul guitar to record the solo for this song in the studio.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο makispol σε καλυψε ενα καλό delay & ενα overdrive Chadler Tube Drive (εαν σε πέρνει να τα χώσεις) ή με ένα Line6 X3 ή Live σε κάλυψε στα περισσότερα του Gilmour κομμάτια με αξιοπρέπεια.Εαν θες δοκίμασε και την  HD500 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Όντας φοιτητής (Ξάνθη) συμμετείχα σε pink floyd tribute band. Στο ένα και μοναδικό live που κάναμε, είχα απλά την boss gt-8 πεταλιέρα μου, την stratocaster μου και έναν καταπληκτικό λαμπάτο fender ενισχυτή του μαγαζιού (δεν θυμάμαι μοντέλο δυστυχώς, άσε που ήταν παλιός). Νομίζω ότι είχαμε αξιοπρεπή ήχο (αν και αυτό χρεώνεται στον κ. Γιάννη ο οποίος διαθέτει επαγγελματικότατο εξοπλισμό μιας και φιλοξενεί συχνά-πυκνά δημοφιλείς έλληνες καλλιτεχνες-γκρούπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες είστε και πολύ εντάξει....1000 thanx

το ξέρω ότι το έπαιξε με lespaul p90's αλλά εννίοτε το χώνει εξίσου αξιοπρεπώς και με strat

αυτό είδα βασικά στο youtube και πορρώθηκα πάλι με gilmour.

 

 

p.s. φιλε μου silot...overdrive , compressor, OK.....delay δεν θέλει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος στο original ακούω μόνο reverb.

Απο την άλλη, αν θες echo, το RE-20 (Boss), ή το Carbon Copy μια χαρούλα θα σε πάνε προς τα 'κει  ;)

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου