Προς το περιεχόμενο

HTML Editor ?


Angelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Proteino Quanta gia linux kai Evrsoft 1st gia windoze.

 

Dreamweaver ktlp. gia mena einai leian aparadektoi, kanoun ena kodika ta mavra tou ta xalia kai meta ante na vgaleis akrh. Epishs, prosthetoun control xarakthres oi opoioi fainontai mono me vi, kai an valeis to script se linux server, kata pasa pithanothta tha pareis to trito to makrytero..eidika an exei embedded php mesa, javascripts ktlp....

 

Akoma kalytera, proteino to panisxyro VIM !!!!!!! Alla einai gia *nix, opote...

Windowzades, na protimate na vgenete me ssh ston server apenanti kai na doulevete apo konsola kateftheian pano sto server pros apofygin stravopathmaton..kai panta na pernete backup prin na allaksete ena arxeio.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που ξέρω αρκετά την html χρησημοποιώ τον κλασσικό και πατροπαράδοτο vi που βρίσκει κανείς σε ένα unix σύστημα.

 

Αλλά και σε winblow$ να ήμουν κάτι ανάλογο θα χρησημοποιούσα.

 

Ετσι έχω καλύτερο έλεγχο για το τι συμβαίνει ενώ με τα διάφορα εργαλεία κύριως το frontpage συμβαίνει να βγάζουν κώδικα συμβατό και ορατό μόνο απο internet exploder πράγμα ου αποκλείει ένα 20% των χρηστών που δεν έχουν exploder.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ Windows.

 

Ουσιαστικά ήδη χρησιμοποιώ κάποια εργαλεία όπως Dreamweaver, TopStyle και λίγο το HomeSite. Απλώς ρώτησα μήπως είχει κανείς καμμία ιδέα για κάτι που δεν έτυχε να προσέξω.

 

Ευχαριστώ

 

ΥΓ.

Νομίζετε οτι να ρωτάω για HTML editor είναι "εκτός θέματος" του forum ??? Αν ΝΑΙ τότε ας το βγάλει ο moderator.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χρησιμοποιώ τον πολύ καλό freeware PHPEdit της http://phpedit.svoi.net/ που πέρα από php editor ειναι και καλός html editor.

 

Tha symfonhso me to phpedit, fernei se screem kai einai ontos poly kalo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά κανένα απο αυτά τα εργαλεία που λέτε πλην του phpedit δεν μπορεί να βγάλει ευανάγνοστο κώδικα αν θελήσεις να παίξεις με templates κτλ κτλ με perl ή php για να κάνεις δουλειά θασου βγάλει την ψυχή σύν το ότι δεν ξέρει κανεις το τί συμβαίνει απο "κάτω" και εχω δεί αρκετά sites φτιαγμένα με Dereamweaver να μη παίζουν σε mozilla. Ειδηκά άν βάλεις javascript!!!!!

 

Γαι το frontpage ουδέν σχόλιο γιατί υποστηρήζεται ο κωδικας που παράγει μόνο απο internet exploder.

 

Επίσης το Dream weaver δεν είναι free και για νόμιμα πράγματα πρέπει κανείς να πληρώσει στην Macromedia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

basika epidi to javascript kai to html einai "open" den katalabenei h macromedia an exei ginei mia selida me spasmeno software, me to flash ginete ayto, dld to katalabenei h macromedia oti kati exei ginei me spasmeno software.

 

pali egw to dreamweaver to briskw apsogo, kai ton tropo pou sou dinei ton kodika poly eyanagnosto, se oti afora thn asymbatotita me alous browsers ayto ofilete sto oti ta perisotera "scriptakia" den paizoun se mozila (kai opera) kai oxi sto dreamweaver, kai mena mou spaei ta neyra ayto.

 

den to sizitw to dreamweaver einai kai poly eyxristo kai poly leitourgiko.

kai sou dinei poly kalh proepiskopoish aytou pou ftiaxneis katey8eian mesa apo to programa, enalaktika "F12".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου