Προς το περιεχόμενο

Ελέγχοντας synth rack και keyboard ταυτόχρονα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

 

Λοιπόν, έχω ένα korg karma και το roland fantom xr (το rack δηλαδή). Μέχρι στιγμής το fantom το έχω μόνο για στουντιακή χρήση και για live χρησιμοποιώ το karma. Θέλω να αρχίσω να εκμεταλλεύομαι το fantom και για live καταστάσεις και αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι κατά πόσο είναι εφικτό να παίζω και με τα δύο ταυτόχρονα χωρίς τη μεσολάβηση ενός ξεχωριστού midi keyboard για το fantom.

 

Πιο συγκεκριμένα θα ήθελα να μάθω αν γίνεται να αλλάζω ήχους κατά τη διάρκεια ενός κομματιού (μέσω footswitch) και πχ ο πρώτος ήχος να είναι ένα πιάνο από το fantom, ο δεύτερος ένα pad από το karma, κτλ. Από όσο το έψαξα εγώ άκρη δε βρήκα καθώς για να κοντρολάρω το fantom πρέπει να αλλάξω το global midi channel του karma και αν το κάνω αυτό δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω τους ήχους του karma (καθώς επίσης γιατί είμαι και λίγο άσχετος με midi). Καμία συμβουλή? Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σίγουρος ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις δυο ή μέχρι τέσσερις ήχους ταυτόχρονα όταν "παίρνεις" από ένα σύνθι και δίνεις στο δικό του και σε ένα άλλο κίμπορντ. Αν δηλαδή έβαζες το κάρμα να παίζει και σε άλλο κίμπορντ θα μπορούσες να το κάνεις με το σπλιτ. Να περάσεις το ρακ σε κιμπορντ απο το οποίο να παίρνεις και ήχους μου φαίνεται πιθανότατα ακατόρθωτο. Νομίζω πως θα ήταν εύκολο τελικά να πάρεις ένα μάδερ να κάνεις τη δουλειά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο fleamail εχει δώσει τις εξετάσεις του στο νοιζ φίλτατε band (παλιό μέλος :wink: )

 

άλλος ετοιμάζετε να γίνει μπριζολάκια!!!

:wink:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εντάξει, κατουρήστε και λίγο εδω μέσα. \Αστο την κάνω εγώ, δεν γράφτηκα για να μου σπάσουν τα νεύρα. Καλή συνέχεια στους εξυπνότατους χρήστες, τι να κάνω εγώ βγήκα ηλίθιος και δενβ ανέχομαι κριτική από άτομα που δεν ξέρω και πιθανόν δεν ξέρουν και αυτά τίποτα να υποθέσει κανείς ότι η συμπεριφορά είναι θέμα παιδείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανένας δεν σε διώχνει...αλλά αν είσαι στην τσίτα για τσακωμό καλά θα κάνεις!!

Δεν νομίζω να σε δεχτεί ποτε καμία ‘παρέα’ όταν χωρίς να έχεις θάρρος με κανέναν επιτίθεσαι έτσι (και μάλιστα χωρίς λόγο)

σκεψου το :wink:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πώ ρε συ band, το σχόλιο μου ήταν 100% καλοπροαίρετο! Ήταν το πρώτο σου ποστ που είχε σχέση με την θεματολογία του forum αλλά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τελικά πρέπει να χρησιμοποιήσω mother keyboard πιο προτείνετε για έλεγχο παραπάνω synths ή racks (σκοπεύω να επεκτείνω τα σύνθια μου...) με 88 βαρυκεντρισμένα πλήκτρα και ποια περίπου είναι η διαδικασία προγραμματισμού χοντρικά του mother? Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια δεν ξερω τι mother keyboard λειτουργιες μπορει να εχει το Karma για να οδηγησει το fantom σου αλλα με το kurzweil μου μπορω να οδηγησω 16 αλλα οργανα(δεν εχω παραπανω midi καναλια).

Δεν το ψαχνεις λιγο παραπανω πριν αγορασεις mother keyboard ;

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου