Προς το περιεχόμενο

Που μπορώ να βρω αυτό το καλώδιο Ελλάδα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο το μικρουλι τετραπινο ειναι το ιδιο στο usb και στο firewire πρωτοκολλο.

τα καλωδια που βλεπεις σου κανουν. ;)

Αυτα τα 4pin (στενό, τετράγωνο, τύπου ΙΕΕΕ1394(δεν είναι)) που λες, τα έχω δοκιμάσει αλλά δεν κάνουν.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

παίζει και αυτό

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=20157

το οποίο είναι 6 pin, αλλά δεν αποκλείεται να έχει και 4άρι.

 

edit: στην τελική το 6pin σε 4pin το κάνεις έυκολα με adaptor, έχει ένα σκασμό στην Ελλάδα. Εννοώ usb 2.0 ->  IEEE 1394 Firewire 6 Pin -> 6 pin to 4 pin π.χ.

http://www.pixmania-pro.gr/gr/gr/08040021/art/hama/digital-con.-cable,-4-pin-ieee-1394-av---6-pin-ieee-1394-male-plug,-2m.html

Χμ…τώρα που το σκέφτομαι…. Μάλλον θέλεις θηλυκό  6pin σε 4pin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=20157,

 

http://www.cable-shop.gr/33526.html

 

Αν δεν ισχύει αυτό του digisilence

Θα δουλέψει όμως μια τέτοια σύνδεση με απλό καλώδιο????

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε εδώ : Tridimas Electronics Α' Κατάστημα: Ν.Πλαστήρα 257 και Αιόλου Αγ.Ανάργυροι τηλ:2102620250-6 γραμμές- Β' Κατάστημα : Σμύρνης 31 Ν. Φιλαδέλφεια τηλ:2102525534

Επίσης : Βενιέρης στο Περιστέρι :καταστήμα 1. Ξενοφών Βενιέρης Πλατεία Κάνιγγος

Βερανζέρου 4 Τηλ.: 210 38.24.365 - 210 38.26.115

κΑΤΑΣΤΗΜΑ 2. Περιστέρι Αγ. Παύλου 57 Τηλ.: 210 5752791-5 Fax: 2105722675 2105747394

Και στους δυο έχω βρεί κατά καιρούς δύσκολα και ασυνήθιστα ηλεκτρονικά, δοκίμασε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η πλάκα (που λέει ο λόγος δηλαδή, γιατί ο άνθρωπος έχει το ζόρι του), είναι ότι ένα καλώδιο ζήτησε, και στην Ελλάδα για να κάνει τη δουλειά του πρέπει να πάρει  ένα usb 2.0 σε 6pin firewire και μετά να πάρει adaptor θηλυκό 6pin σε 4pin αρσενικό firewire! Ήμαρτον δηλαδή (και αν δουλέψει μετά από όλα αυτά). Κάνε την καρδία σου πέτρα κα βγάλε συνάλλαγμα στο εξωτερικό γιατί……Τα έχω περάσει και συμπάσχω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδελφέ ο τύπος στο μαγαζί είχε δίκιο, τέτοιο πράμα δεν δουλεύει, και συνεπώς δεν θα έπρεπε να υπάρχει (αν διαβάσεις και τα reviews που έχει το link του amazon θα δεις ότι λένε το ίδιο). Αν χρειάζεσαι firewire σύνδεση, πάρε firewire controller.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK θα σας το εξηγήσω λίγο για να καταλάβετε τι παίζει.

 

Έχω μία βιντεοκάμερα της Samsung η οποία έχει μοναδική έξοδο για υπολογιστή μία 4pin Firewire.

Κατά τη σύνδεση με το PC, ενώ η κάμερα αναγνωρίζει τη σύνδεση ο υπολογιστής κάνει τον "Κινέζο".

Να σημειώσω εδώ οτι ο υπολογιστής τρέχει σε Windows Vista Ultimate x64 (64bit) και στον ίδιο υπολογιστή έχω δουλέψει και άλλες κάμερες όπως, Sony, Canon, Panasonic πάλι με firewire χωρίς κανένα πρόβλημα και χωρίς να εγκαταστήσω κανένα driver.

Το γελοίο της υπόθεσης είναι οτι η κάμερα σε άλλους υπολογιστές (φίλων, Win7 32bit, Win7 64bit, Win XP Pro x64) δουλεύει κανονικότατα.

 

Τι έχω κάνει μέχρι τώρα για να δουλέψει:

1) Έχω ψάξει για τυχών drivers, που τελικά δεν υπάρχουν (DV γαρ)  για το συγκεκριμένο μοντέλο VP-D371W/XEO.

2) Έχω δοκιμάσει γενικούς DV drivers και drivers απο άλλα DV μοντέλα της Samsung.(δεν δουλεύει)

3) Έχω αναβαθμίσει τους Chipset Drivers του Motherboard.

4) Έχω δοκιμάσει 3 firewire καλώδια (6pin to 4 pin) που έχω και δεν δουλεύει με κανένα.

5) Έκλεισα όλα τα I/O δικτύου για τυχών conflicts, τίποτα.

ουφ

 

Έτσι λοιπόν κατέληξα στη λύση που μου πρότεινε φίλος, στο να βρω καλώδιο USB to Firewire.

 

Το θέμα εδώ όμως δεν είναι απλά το καλώδιο.

Κανονικά κάπου στη μέση του καλωδίου ή πάνω στα βύσματα θα πρέπει να υπάρχει ένα "κουτάκι" ή/και εσωτερικά ένα chip που μεταφράζει απ'το ένα πρωτόκολλο στο άλλο καθώς είναι διαφορετικά.

 

Όλα όσα μου στείλατε (και ευχαριστώ για το χρόνο σας) είναι απλοί μετατροπείς βυσμάτων που ενδέχεται να ταιριάζουν σε κάποια "ανώμαλα" ;D μοντέλα φωτογραφικών μηχανών ή βιντεοκάμερας, αλλά στην ουσία το πρωτόκολλο είναι USB σε όλα (τα παραπάνω καλώδια).

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου