Προς το περιεχόμενο

Fender stratocaster Mexican hss ανταλλαγή ή σουλουπωμα???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι επιλογές είναι δυο. 1) δίνω την strat +250€ και παίρνω variax 700

                              2)την κρατάω και δίνω τα χρήματα για σουλουπωμα ( βοήθεια εδώ γιατί δεν πολυξερω ... Φαντάζομαι μαγνητες και τι άλλο ;;;;)

 

Από μαγνητες έχει τους αρχικους της

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οπτικά με καλύπτει ... Τώρα στο χέρι δεν έχω δοκιμάσει και τις 2 να σου πω σύγκριση αλλά η strat με βολεύει ( μην φανταστείς ότι έχω δοκιμάσει και τις άπειρες κιθάρες ...) σε σύγκριση ασκούμε με μια αμερικανα που έχω δοκιμάσει και μια cort καλύτερη από την cort και δεν είδα διάφορα με την αμερικανα ( ελπίζω να μην με κραξουν....!!! :D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι θα την κρατησεις γιατι ειναι μια χαρα(κατα γενικη ομολογια) για τα λεφτα της και απο οτι λες σε βολευει.

Κανε ομως και μια δοκιμη τη variax που σου μπηκε στο ματι γιατι μπορει να την πιασεις και να ερωτευτεις... τη strat σου  ;D (ή και το αντιθετο)

Απο κει και περα αν θελεις να βαλεις κανα σετακι μαγνητες θα σου προτεινουν οι μαγνητογνωστες καλες-οικονομικες και αξιοπιστες λυσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Vax 700 ΔΕΝ είναι καλύτερη "σαν κιθάρα" από τη δικιά σου. Πολλοί θα την χαρακτήριζαν και χειρότερη (σε επίπεδο ποιότητας κατασκευής και playability, χωρίς επεμβάσεις).

 

Ανάλογα με τη βελτίωση που θέλεις να δεις (σε ποιους τομείς, εννοώ) λογικές βελτιώσεις θα ήταν:

 

1) Αλλαγή των κλειδιών με locking (αν χρησιμοποιείς πολύ το tremolo)

2) Αλλαγή μαγνητών με κάποιους πιο πολύ του γούστου σου

3) Ένα ολοκληρωμένο setup από καλό μάστορα που να περιλαμβάνει και αλλαγή του nut, fret dress και όλες τις ρυθμίσεις.

 

Τα παραπάνω δεν κοστίζουν υπερβολικά και μπορούν να κάνουν την κιθάρα σου, από καλή, εξαιρετική.

 

Τώρα για τη Variax τα έχουμε ματαξαναπεί σε άλλα threads: αν θέλεις μια τέτοια all-around κιθάρα, με όλες τις ψηφιακές ανωμαλίες  ;D, καλό είναι να περιμένεις την JTV και να έχεις να δώσεις γύρω στο 1200άρι που θα πωλείται.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αληθεια είναι οτι δεν ξέρω πολλά απο μαγνήτες.....το στυλ μου ειναι κυρίως blues , rock(hard και μη), μπαλαντες, και σπανια καποιο πολυ αγριο κομματι..... για καλο μαστορα και μαγνητογνωστη(μοθ αρεσε αυτο και το υιοθετησα) που μπορω να απευθυνθω;;;; ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχω στο νου μου τις Strats σαν τα παπακια τα στρογγυλοφαναρα τα honda για οσους θυμουνται.

Αξιοπιστα οργανα που σηκωνουν απειρες μοντες και αλλαζουν ευκολα χαρακτηρα.

 

Ειχα και γω πριν πολλα χρονια μια μεξικανα στρατ SSS και την ειχα παρει περισσοτερο επειδη ειχα κολλησει με το brandname και οχι με την κιθαρα αυτη καθε αυτη.

 

Ηρθε αρκετα συντομα η ωρα που δεν με καλυπτε πλεον για την μουσικη που επαιζα και παιζω (hard rock - heavy metal), οποτε μπηκα στο λουκι να την πουλησω.

 

Παρολαυτα επειδη με βολευε αφανταστα στο χερι, εκτος απο το βαρος, ειπα να δοκιμασω να την "φερω" λιγο στα μετρα μου.

Αλλαξα τον bridge μαγνητη με Seymour Duncan Custom Custom και τον neck με Seymour Dunkan Ηotrails,

αλλαξα τα pots, πεταξα το ασπρο pickguard που μου δινε στα νευρα και στη θεση του εβαλα ενα μαυρο, αλλαξα κλειδια και nut

και στο τελος κατεληξα με μια κιθαρα που καμια σχεση με την αρχικη ειχε. Ειχα μια superstrat σε συσκευασια strat που με καλυπτε 100% και με συντροφευσε για καμποσα χρονακια ακομη.

 

Το βαθυτερο νοημα που ηθελα να περασω ειναι οτι ο ηχος της strat αλλαζει πολυ ευκολα. Η αισθηση και το playabillity παραμενουν σταθερα.

Οποτε αν σε βολευει οπως λες σκεψου το ενδεχομενο να της δωσεις μια ευκαιρια.

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πεταξα το ασπρο pickguard που μου δινε στα νευρα και στη θεση του εβαλα ενα λευκο, .

έλα ρε φίλε ... και είδες διαφορά ?  ;D ;D ;D ;D (σε πειράζω)

 

Συμφωνώ και επαυξάνω περι παπακίων κλπ ...έτσι ακριβώς είναι. Επίσης οι στρατ είναι σαν τους Γιώργους (σπίτι χωρίς Γιώργο προκοπή δεν κάνει)  :P

άκου εκεί variax ...

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου