Προς το περιεχόμενο

Right ή left handed μπάσο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απορία: Το να διαβάζεις συγχορδίες κλπ ειναι "θεμα" οταν παίζεις αριστερο όργανο; Εχω την αίσθηση οτι τα βιβλια ειναι γραμμένα με δεξιοχειρη αντίληψη.

 

??? Ομολογώ πως αυτό δεν το είχα καν σκεφτεί ποτέ. Τί εννοείς "δεξιόχειρη αντίληψη"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

??? Ομολογώ πως αυτό δεν το είχα καν σκεφτεί ποτέ. Τί εννοείς "δεξιόχειρη αντίληψη"?

 

Στα βιβλια που έχω για μπασο, η tabλατούρα αναπτύσεται απο αριστερα στα δεξιά. όπως δηλαδή βλεπει την ταστιερα ενας δεξιοχειρας. Αναρωτιέμαι εαν υπαρχει προσθετη δυσκολια στο να διαβαζει αυτα τα βιβλια κάποιος με αριστερο οργανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, όντως, αυτό το πιάνω... δεν το είχα συνδυάσει με ταμπλατούρα. Αλλά φαντάζεσαι να ήταν γραμμένο και με τους δυο τρόπους? θα έπρεπε να είναι και η παρτιτούρα γραμμένη... αραβικά!

 

(αλήθεια, αν θες να γράψεις μια παρτιτούρα για αραβική ή ιαπωνική χωρωδία, πως γράφεις τους στίχους πάνω από τις νότες? Θα πρέπει να γράψεις και το μουσικό κείμενο ανάποδα!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα ας απαντησει καποιος στην απορια μου :Ρ

Εχουν διαφορα τα βιβλια εκμαθησης για εναν αριστεροχειρα;

Και παραμενουμε on topic :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παντως αν του αφησεις μπροστα του μια κλασσικη ,ας πουμε, και τον βαλεις να την σηκωσει και να την ακουμπησει στο ποδι του οπως του ερ8ει , τοτε μαλλον φαινεται πιο χερι προοριζει για καθε δουλεια. Με εμενα ετσι εκαναν οταν ημουν μικρος. ;)

 

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Για αυτό με την κιθάρα πιστεύω πως δεν θα δουλέψει γιατί εγώ είμαι δεξιόχειρας και με έχει δει πάρα πολλές φορές να παίζω, άρα πιστεύω πως ασυναίσθητα θα βάλει το αριστερό χέρι στην ταστιέρα...αν και όποτε το έχει δοκιμάσει τον βλέπω να κομπλάρει λίγο, αλλά μάλλον είναι επειδή δεν έχει ιδέα για το πως να παίξει!  ;D

Everybody gets the blues sometime

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο sir είναι δέξιος και ας το  έπαιζε εξ αριστεράς   ;)

 

Κατι τετοιο επαιζε και με τον Kurt Cobain. Γραφή με το δεξί, ταστιέρα στο αριστερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι τετοιο επαιζε και με τον Kurt Cobain. Γραφή με το δεξί, ταστιέρα στο αριστερό.

 

Δηλαδή ήταν δεξιόχειρας και έπαιζε με δεξιόχειρη κιθάρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου