Προς το περιεχόμενο

Bridge και bigsby


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπερα σε ολους.

Εχω μια  peavey t-60 του '79.

Επειδη με βολευει πολυ η ταστιερα της και μαρεσουν οι μαγνητες της για surf σκεφτομουνα και γω να βαλω ενα τρεμολο bigsby style.Επειδη δεν ειναι και πολυ διασημη κιθαρα δεν μπορω να βρω καμια πληροφορια στο νετ.

Δεν ξερω και πολλα απο bridgres αλλα μου φαινεται οτι μοιαζει πιο πολυ με τελε(χωρις μαγνητη) παρα με στρατ.

Kαταλαβαινει κανεις αν θα μπορω να βαλω?Προτιμω στυλ bigsby αλλα αν δεν κανει δεν με πειραζει και να ειναι στρατ στυλ.Εχω και μια τελε κατω και σκεφτομουνα μια παρομοια πατεντα.

2429717723_afa91cc543.jpg.f5c8591e6d86865de50d6b07bb469cb5.jpg

big_peavey_t-60DSCN5071.jpg.f19542654bbcb240a378b1b7d7ca4e38.jpg

T-60Wine1.jpg.cbe73e10d5bf7787f37adc8bb5772526.jpg

DSCN2340__Custom_.thumb.JPG.36ba95da6a2115b92c6892d17c3e39a7.JPG

81tokaibreezysound2_big.jpg.4e502b3f3a60b24f28459fc1d3286d0f.jpg

WATCH OUT! IT'S A TANK! IT'S A FUCKIN' REVERB TANK! DAMN!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ήλθες στο club των t60 owners!!! Και η δική μου 1979 είναι!

Πιστευω πως θα γίνεται να βάλεις bigsby, όχι όμως χωρίς να κάνεις άνω κάτω την κιθάρα σου (και με πολύ μανούρα!)

Θα πρέπει να αφαιρεθεί όλη η βάση της γέφυρας (που θα αφήσει τρύπες) και σίγουρα θα πρέπει να μπεί μικρό (πέταλο) bigsby.

Άσχετα απο αυτό, ΜΗΝ κάνεις μια τέτοια μόντα στην κιθάρα σου η οποία είναι μια ιστορική και όχι συχνά εμφανιζόμενη κιθάρα και καλό είναι να μην την τροποποιήσεις... Είναι όλα άριστα φτιαγμένα απο τον chip Todd και τον Peavey (εκτός φυσικά απο το βάρος, αν και ο Todd είχε μια πολύ καλή δικαιολογία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθέτω ένα link με μια αντίστοιχη διαδικασία σε tele χωρίς όμως να έχει το κλασικό vintage bridge.

http://www.gitarrgrejer.com/AttachingbigsbytoSquier.htm

Σίγουρα κάτι τέτοιο είναι εφικτό αλλά το θέμα είναι στην τελική πόσο θα σου κοστίσει κάτι τέτοιο και αν αξίζει.

Προσωπική άποψη άσε την έτσι όπως είναι! ;D

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για  να μπει bigsby σε αυτη την κιθαρα πρεπει να αλλαξουν ΠΟΛΛΑ (απο τη γωνια του μπρατσου μεχρι τις ανασκαφες γυρω απο τη γεφυρα...)

 

Ειναι κριμα να το κανεις σε μια ιστορικη κιθαρα που μπορει μεν  να μην αποκτησει ποτε ιδαιτερη χρηματικη αξια παντα θα αποτελει ομως μια ιστορικη κιθαρα (ειναι η πρωτη κιθαρα που κατασκευαστηκε με cnc routers ).

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για το ενδιαφερον.Θα το σκεφτω σοβαρα.

 

(εκτός φυσικά απο το βάρος, αν και ο Todd είχε μια πολύ καλή δικαιολογία)

 

Εδω και χρονια περιμενω να ακουσω τη δικαιολογια.Λοιπον?

 

WATCH OUT! IT'S A TANK! IT'S A FUCKIN' REVERB TANK! DAMN!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για το ενδιαφερον.Θα το σκεφτω σοβαρα.

 

Εδω και χρονια περιμενω να ακουσω τη δικαιολογια.Λοιπον?

 

 

Υπήρχε μια πεποίθηση εκείνη την εποχή πως το καλό όργανο, είναι και βαρύ όργανο... πάντα σε σχέση υποτίθεται με την ποιότητα των ξύλων και την συχνοτική τους απόκριση. Αυτη η πεποίθηση είχε περάσει κατα κάποιο τρόπο στο αγοραστικό κοινό, έτσι και η peavey έβγαλε αυτό το όργανο σύμφωνα με τις επιταγές των καιρών. Το αστείο είναι πως ούτε και οι ίδιοι στην peavey πίστευαν απαραίτητα αυτό το "μύθο".

Όταν πια σταμάτησε να υπάρχει πλέον αυτό το θέμα με το βάρος, ήταν αργά. Η t60 είχε κάνει τον κύκλο της.

Έχω ακούσει πως τα τελευταία όργανα που έβγαλε ήταν πλεον ελεφρύτερα...

 

Είχα την τύχη να επικοινωνήσω μερικές φορές με τον ίδιο τον todd διότι κάποια στιγμή παλαιότερα είχα κάνει μια σημαντική αλλαγή στη κιθάρα (όπως σκέφτεσαι και εσύ να κάνεις) είχα αλλάξει τους μαγνήτες με ένα ζευγαρι humbuckers.

Πριν 3-4 χρόνια αποφάσισα να επαναφέρω την κιθάρα στην αρχική της κατάσταση και τότε διαπίστωσα πως δεν υπήρχαν πουθενά στο εμπόριο!!!

Μια σειρά συμπτώσεων με έφερε σε επικοινωνία με τον ίδιο τον todd ο οποίος περίμενε ένα ζευγάρι μαγνήτες Τ60 απο κάποιον και ο οποίος αποφάσισε να μου τους δώσει με το σκεπτικό ότι αξίζει να επαναφέρω την κιθάρα μου στην αρχική της κατάσταση, μιας και αυτός είχε πολλές Τ60 (μιας και ήταν ο σχεδιαστής της!!).

Τότε λοιπόν είχαμε ανταλλάξει μερικά mail και τον είχα ρωτήσει διάφορα σχετικά με την Τ60. Μια αστεία πλευρά της υπόθεσης με τους original μαγνήτες που πήρα τότε, ήταν πως ο todd είπε πως αυτοί οι μαγνήτες δεν κυκλοφόρησαν ποτέ στο εμποριο!! Και επειδή ήταν ΑΘΙΚΤΟΙ και μέσα στο κουτάκι τους, είπε πως το πιθανότερο ήταν πως κάποιος εργαζόμενος τους έκλεψε απο το εργοστάσιο!!! Απο αμερική, πήγαν Γαλλία, μετά πάλι αμερική και μετα Ελλάδα σε εμενα (κάπως το είχε θέσει τότε, πως οι μαγνητες έκαναν ολο αυτό το ταξίδι για να επανέλθει μια Τ60 στη ζωη)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα την τύχη να επικοινωνήσω μερικές φορές με τον ίδιο τον todd διότι κάποια στιγμή παλαιότερα είχα κάνει μια σημαντική αλλαγή στη κιθάρα (όπως σκέφτεσαι και εσύ να κάνεις) είχα αλλάξει τους μαγνήτες με ένα ζευγαρι humbuckers.

Πριν 3-4 χρόνια αποφάσισα να επαναφέρω την κιθάρα στην αρχική της κατάσταση και τότε διαπίστωσα πως δεν υπήρχαν πουθενά στο εμπόριο!!!

Μια σειρά συμπτώσεων με έφερε σε επικοινωνία με τον ίδιο τον todd ο οποίος περίμενε ένα ζευγάρι μαγνήτες Τ60 απο κάποιον και ο οποίος αποφάσισε να μου τους δώσει με το σκεπτικό ότι αξίζει να επαναφέρω την κιθάρα μου στην αρχική της κατάσταση, μιας και αυτός είχε πολλές Τ60 (μιας και ήταν ο σχεδιαστής της!!).

Τότε λοιπόν είχαμε ανταλλάξει μερικά mail και τον είχα ρωτήσει διάφορα σχετικά με την Τ60. Μια αστεία πλευρά της υπόθεσης με τους original μαγνήτες που πήρα τότε, ήταν πως ο todd είπε πως αυτοί οι μαγνήτες δεν κυκλοφόρησαν ποτέ στο εμποριο!! Και επειδή ήταν ΑΘΙΚΤΟΙ και μέσα στο κουτάκι τους, είπε πως το πιθανότερο ήταν πως κάποιος εργαζόμενος τους έκλεψε απο το εργοστάσιο!!! Απο αμερική, πήγαν Γαλλία, μετά πάλι αμερική και μετα Ελλάδα σε εμενα (κάπως το είχε θέσει τότε, πως οι μαγνητες έκαναν ολο αυτό το ταξίδι για να επανέλθει μια Τ60 στη ζωη)

 

 

Φοβερή ιστορία! Ευχαριστώ που την μοιράστηκες μαζί μας!  :)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπήρχε μια πεποίθηση εκείνη την εποχή πως το καλό όργανο, είναι και βαρύ όργανο... πάντα σε σχέση υποτίθεται με την ποιότητα των ξύλων και την συχνοτική τους απόκριση. Αυτη η πεποίθηση είχε περάσει κατα κάποιο τρόπο στο αγοραστικό κοινό, έτσι και η peavey έβγαλε αυτό το όργανο σύμφωνα με τις επιταγές των καιρών. Το αστείο είναι πως ούτε και οι ίδιοι στην peavey πίστευαν απαραίτητα αυτό το "μύθο".

Όταν πια σταμάτησε να υπάρχει πλέον αυτό το θέμα με το βάρος, ήταν αργά. Η t60 είχε κάνει τον κύκλο της.

Έχω ακούσει πως τα τελευταία όργανα που έβγαλε ήταν πλεον ελεφρύτερα...

 

Είχα την τύχη να επικοινωνήσω μερικές φορές με τον ίδιο τον todd διότι κάποια στιγμή παλαιότερα είχα κάνει μια σημαντική αλλαγή στη κιθάρα (όπως σκέφτεσαι και εσύ να κάνεις) είχα αλλάξει τους μαγνήτες με ένα ζευγαρι humbuckers.

Πριν 3-4 χρόνια αποφάσισα να επαναφέρω την κιθάρα στην αρχική της κατάσταση και τότε διαπίστωσα πως δεν υπήρχαν πουθενά στο εμπόριο!!!

Μια σειρά συμπτώσεων με έφερε σε επικοινωνία με τον ίδιο τον todd ο οποίος περίμενε ένα ζευγάρι μαγνήτες Τ60 απο κάποιον και ο οποίος αποφάσισε να μου τους δώσει με το σκεπτικό ότι αξίζει να επαναφέρω την κιθάρα μου στην αρχική της κατάσταση, μιας και αυτός είχε πολλές Τ60 (μιας και ήταν ο σχεδιαστής της!!).

Τότε λοιπόν είχαμε ανταλλάξει μερικά mail και τον είχα ρωτήσει διάφορα σχετικά με την Τ60. Μια αστεία πλευρά της υπόθεσης με τους original μαγνήτες που πήρα τότε, ήταν πως ο todd είπε πως αυτοί οι μαγνήτες δεν κυκλοφόρησαν ποτέ στο εμποριο!! Και επειδή ήταν ΑΘΙΚΤΟΙ και μέσα στο κουτάκι τους, είπε πως το πιθανότερο ήταν πως κάποιος εργαζόμενος τους έκλεψε απο το εργοστάσιο!!! Απο αμερική, πήγαν Γαλλία, μετά πάλι αμερική και μετα Ελλάδα σε εμενα (κάπως το είχε θέσει τότε, πως οι μαγνητες έκαναν ολο αυτό το ταξίδι για να επανέλθει μια Τ60 στη ζωη)

 

 

Φοβερη ιστορια.Νταξει τωρα επιτελους δεν χρειαζεται να διαμαρτυρομαι πια.

 

Ε, εσυ εκανες τοσο κοπο να την επαναφερεις,μετα απο αυτο, δε νομιζω να της κανω τιποτα.α

Ευχαριστω!

WATCH OUT! IT'S A TANK! IT'S A FUCKIN' REVERB TANK! DAMN!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου