Προς το περιεχόμενο

Από τη Δόξα στη Λήθη. Ξεχασμένοι Έλληνες Guitar Heroes


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το είδα. Ιστορικά , Ναι αξίζει! Δεν είμαι εγώ αυτός που θα κρίνει τον πρωταγωνιστή του video σαν άνθρωπο (δεν το κάνω με κανένα, καθείς εφ’ ω ετάχθη), αλλά κάπου προβληματίζομαι. Θα μείνω στο πιο χτυπητό. Λέει σε κάποιο σημείο για τη δομή της σημερινής (Ελληνικής;) κοινωνίας και για την αλλοτρίωση της «νέας γενιάς». Η νέα γενιά λοιπόν συχνάζει στα «χαμπουργκεράδικα» και τρώει πλαστικό μπιφτέκι και η κοινωνία εν γένει, αν τύχει να κλείσει ο φούρνος …δεν θα φάει ψωμί , ενώ αν έχουν απεργία τα taxi…πάει, καθηλώθηκε, δεν μπορεί να περπατήσει πέντε χιλιόμετρα με τα πόδια! Ως εδώ να συμφωνήσω.  Μετά όμως μου βγαίνει με την Strat…και Rock on! ! Δηλαδή, σαν κλείσει η Fender, τι;

Είναι σαν να λες πόσο ρουφιάνα είναι η Τασούλα, αλλά να το λες καθώς χαϊδεύει τα μαλλιά σου, έχοντας σε αγκαλιά.  Ιδεολογική αλητεία (;)

Sorry Για το off topic :D

Άστο καλλίτερα Καλλίγραμε Χασοδίκη. Ο Γιάννης είναι μια ειδική περίπτωση.

Δεν είναι έτσι όπως τα λες. Είναι από τους ιδεολογικά (?) πορωμένους παλιοροκάδες με τη δόση hippy χτυπημένη ενδοφλέβια. Καλώς ή κακώς, εγώ δεν το εξετάζω και ο καθείς μας οι επιλογές του. Αλλά δεν είναι όπως τα λες. Μάλλον το αντίθετο.

Βέβαια, για να μη λέμε τα ίδια, όπως φαίνεται και σήμερα, η πολυτέλεια της αμφισβήτησης και της επιλογής ανήκε (και ανήκει) στους αστούς (και μετρώ τα δευτερόλεπτα μέχρι να πεταχτεί ο Marathon να αρχίσει τα δικά του). Αλλά αυτό απέχει πολύ από αυτό που υποννοείς (και δεν το εννοώ με κακεντρέχεια ή ψόγο).

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Άστο καλλίτερα Καλλίγραμε Χασοδίκη. Ο Γιάννης είναι μια ειδική περίπτωση.

Δεν είναι έτσι όπως τα λες. Είναι από τους ιδεολογικά πορωμένους παλιοροκάδες με τη δόση hippy χτυπημένη ενδοφλέβια. Καλώς ή κακώς, εγώ δεν το εξετάζω και ο καθείς μας οι επιλογές του. Αλλά δεν είναι όπως τα λες. Μάλλον το αντίθετο.

Βέβαια, για να μη λέμε τα ίδια, όπως φαίνεται και σήμερα, η πολυτέλεια της αμφισβήτησης και της επιλογής ανήκε (και ανήκει) στους αστούς (και μετρώ τα δευτερόλεπτα μέχρι να πεταχτεί ο Marathon να αρχίσει τα δικά του). Αλλά αυτό απέχει πολύ από αυτό που υποννοείς (και δεν το εννοώ με κακεντρέχεια ή ψόγο).

 

Κώστα, δεν διαφωνούμε κατά βάση, αλλά δεν τον ξέρουμε όλοι τόσο καλά προσωπικά ή μέσα από το έργο του,  τον κύριο Δρόλαπα, και πιθανολογούμε κάποια πράγματα με βάση τα (λίγα) στοιχεία που έχουμε. Φυσικά μπορεί να κάνουμε λάθος και φυσικά δεν έγινε και τίποτα, ένα σχόλιο πάνω στο video είναι (δεν περιορίστηκε ο ίδιος στα μουσικά, γι΄ αυτό και εγώ ολίσθησα σε πέραν της μουσικής μονοπάτια). Δεν υπονοώ τίποτα, σαφής ήμουν, το ξέρω ότι δεν το λες με κακεντρέχεια και ψόγο. Μπορεί το video να ήταν αποσπασματικό, μπορεί να κάνω λάθος…..μπορεί, αλλά όπως είπα και ανωτέρω, και εσύ τώρα…….όντως καθένας με τις επιλογές του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, τον Δρόλαπα, λίγοι τον γνωρίζουν καλά ούτως ή άλλως.

Για τόσο συνεσταλμένο άνθρωπο, απορείς που ήταν μέλος σε τρία (Αγάπανθος, Vavoura Band, Μουσικές Ταξιαρχίες) από τα γνωστότερα Ελληνικά γκρουπ.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλά, τον Δρόλαπα, λίγοι τον γνωρίζουν καλά ούτως ή άλλως.

Για τόσο συνεσταλμένο άνθρωπο, απορείς που ήταν μέλος σε τρία (Αγάπανθος, Vavoura Band, Μουσικές Ταξιαρχίες) από τα γνωστότερα Ελληνικά γκρουπ.

 

Δεν απορώ καθόλου, φυσικά και πρόκειται για μια μουσική αξία στην Ελληνική Rock σκηνή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝΤΕ ΡE ΓΕΡΟΝΤΟΡΟΚΑΔΕΣ  3 μερες εχετε να ποσταρετε (δεν ειναι δυνατον να μην υπαρχει αλλος

ολο και καποιον θα εχουμε ξεχασει ) Αντε να δουμε  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω παιδια αν κολλαει εδω αλλα μου ηρθε στο μυαλο ο Μανος Μανουσελης....απο την εποχη με τον Ρακιντζη τον θυμαμαι αλλα μετα δεν εχω μαθει τιποτα....ωραιος παιχτης....αν ξερετε τιποτα περισσοτερο πειτε να ενημερωθουμε.

 

 

Αν δεν ειναι στο θεμα μας sorry :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδη αναφερθηκε, θα ηθελα και εγω να μαθω κατα πρωτον αν ειναι μαζι μας και αν ναι, τι γινεται αυτο το παιδι ο Κωστας Δουκακης.

Οι socrates ηταν τα ινδαλματα μου εκεινη την εποχη, τους ειχα δει αρκετες φορες ζωντανα κυριως σε συναυλιες στον Ναο, για οποιον θυμαται...

Με τον Κωστα ειχα την τυχη να τους δω  δυο φορες στην Πλακα καπου σε ενα μαγαζι που ανεβαινες κατι σκαλια και μετα υπηρχε ενας μικρος χωρος σαν παμπ ενα πραγμα...

Την πρωτη φορα που πηγα δεν ειχανε δουλεια, και καποια στιγμη ο Γιαννης και ο Κωστας επιασαν τις κιθαρες μονοι τους για να ευχαριστησουν τους λιγοστους πελατες και αρχισαν να τζαμαρουν... εκει τα ειδα και τα ακουσα ολα με τον Δουκακη, καταπληκτικος κιθαριστας, στον δισκο χανει παρα πολυ!

Α, και τωρα γραφοντας και ξαναφερνοντας στο μυαλο την ατμοσφαιρα και την εποχη, νομιζω οτι τους ειδα και αλλη μια φορα με τον Δουκακη, νομιζω στον Αγιο Κοσμα, δεν θυμαμαι καλα.

Συγχαρητηρια στον τοπικ σταρτερ και σε ολους οσους ανεφεραν αυτους τους πρωτοπορους, για να θυμουνται τα γεροντια  ;D και να μαθαινουν οι νεωτεροι.

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπες στο tube και χτυπα Socrates drank the conium live και θα δεις την συναυλια στον Αγιο Κοσμα ( με παρουσιαση του ανεκδηιγητου Ντανου Λυγιζου ) μπορει να δεις και την αφεντια σου που ξερεις .Ημουν κι'εγω εκει .Το μαγαζι στην Πλακα το ελεγαν 5η Εποχη ανεβαινες κατι σκαλεςκαι το παλκο ηταν στα δεξια του χωρου οπως εμπαινες .Εκει πρωτοακουσα τα κομματια του ΜΑΥΡΟΥ ΔΙΣΚΟΥ (ON THE WINGS) ΚΑΙ ΕΠΑΘΑ ΠΛΑΚΑ  .Πρεπει να ειμαστε συνομηλικοι φιλε .

Ο Κωστας Δουκακης δεν εχω μαθει τι απεγινε αλλα αυριο θα μιλησω με καποιον που τον ηξερε καλα και θα ενημερωσω .Καλημερα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου