Προς το περιεχόμενο

Τι πεταλι για ηχο Garry Moore-Warren Haynes


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους! :) Ψαχνω ενα πεταλι distortion-overdrive για να πλησιασω αυτο τον γεματο ηχο που εχουν οι κιθαριστες αυτοι. Αν μπορει καποιος να βοηθησει, θα το εκτιμουσα.

Να πω οτι ο ενισχυτης μου ειναι Laney VC-30 112 με Celestion G12H.

 

 

Ευχαριστω, Mike

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ο ενισχυτής σου είναι αρκετός γι' αυτούς τους ήχους που θες. Γενικά είναι υπέροχος

ενισχυτής και δε νομίζω να χρειάζεσαι κάτι άλλο. Οι συγκεκριμένοι παίχτες δεν παίζουν με πάρα πολύ γκάζι.. Στην χειρότερη να χρειαστείς ένα booster-overdrive για να πιέσεις λίγο παραπάνω τον ενισχυτή σου, αλλά μέχρι εκεί.

Ισως ακόμα για να νιώσεις τον όγκο σε κάποιο live, να βοηθούσε και μια μεγαλύτερη καμπίνα.

Βασικό τέλος είναι και η κιθάρα σου έτσι... Αν δεν έχεις ένα σοβαρό όργανο μην ελπίζεισ πολλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα δεν εχω τοσο ογκο στον ηχο μου , ισως φταιει και οτι ο ενισχυτης παιζει σε χαμηλες εντασεις αναγκαστικα γιατι στο διαμερισμα, ποσο να τον ανοιξω ::) .

Αυτο το bad monkey εχω δει τον Phil X που το χρησιμοποιει και φαινεται αρκετα καλο...

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kατ'αρχήν δεν υπάρχει κανένα πετάλι ήχου artist-in-a-box. Αυτός, πέρα από την τεχνική, εξαρτάται από άπειρες επιμέρους λεπτομέρειες... Σε χαμηλές εντάσεις και σε καθαρό ενισχυτή τα αποτελέσματα θα έχουν πολύ περιορισμένη επιτυχία. Μπορείς να ξεκινήσεις από μια Les Paul-style κιθάρα με humbuckers και κάποιο από τα δεκάδες (μάλλον εκατοντάδες) πετάλια που κάνουν μια απόπειρα να πετύχουν τον ήχο σε στυλ overdriven plexi Marshall. Ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.noiz.gr/index.php?topic=178754.0 Μπορείς να ξεκινήσεις τις δοκιμές σου από το ZVex Distortron (πιο παραμετροποιήσιμο Box of Rock) σε πολύ ήπιο crunchy ήχο με κάποιο tubescreamerάκι για να το πουσάρει.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου