Προς το περιεχόμενο

Sustainiac στην Αθήνα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα παρω αμεσα μια schecter synyster gates custom, για εκει θελω τον μαγνητη.

τοτε θα πρεπει να "σκαψεις" χωρις να ειμαι εντελως σιγουρος γιατι δεν μπορω να βρω στο ιντερνετ το πισω μερος αυτης της κιθαρας για να σου πω

1: η schecter εχει 2 humbuckers σωστα ??

2: τι να το κανεις το sustainiac ή το fernandes αφοσον η κιθαρα εχει "παρα" πολυ καλο sustain απο μονη της ?? μονο για να κανεις "τσουληθρα" τα δαχτυλα την ωρα που εχεις ανοιχτο το kit ??

3: η κιθαρα μαμαει και επειδη φερει το "custom" θα ελεγα να μην την πειραξεις

4: αν βγαλεις τους μαγνητες που εχει τωρα και βαλεις του sustain kit (οποιο και αν επιλεξεις τελος παντων" η κιθαρα θα χασει πολυ απο τον ηχο της - δεν εχω παιξει με αυτην αλλα την εχει ενας γνωστος μου και μου εχει πει οτι ειναι πολυ καλο all around οργανο

γνωμη μου παντα αυτα που λεω χωρις να παρεξηγουμαι ετσι ?? ;) ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωμη μου παντα αυτα που λεω χωρις να παρεξηγουμαι ετσι ?? ;) ;)

Εννοειτε, συζητηση κανουμε! Τσεκαρε την, αυτος νομιζω δεν την εχει σκαψει (τον sustainiac εχει) 

Για τα ¨μεταλα" την θελω οποτε με πιανει. Και γουσταρω το απειρο sustain και το harmonic mode (ο ποζερας)

One More Of Me...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην πολυ αστεια φατσα ο τυπος :D :D :D

 

που ειδες οτι "δεν" την εχει σκαψει ??

φυσικα και εχει σκαφτει η κιθαρα

1: τρυπημα για να μπουν τα switch

2: σκαψιμο για την μπαταρια

3: σκαψιμο γιατι απ'οτι ειπε τα ηλεκτρικα του sustainiac δεν χωρουσαν ακριβως και επρεπε να ρουταρει την κιθαρα

του πηρε κοντα 2 μηνες για να το τοποθετησει ειπε

παρατηρησες καθολου στο βιντεο αυτο που σου εξηγουσα πιο πανω οτι οταν ανοιγει το sustainiac τινει ο ηχος να "ξυριζει" (δεν μιλαω για το harmonic mode)

με το fernandes αυτο δεν συμβαινει..................

τωρα απο την δικη μου την μερια παλι τον fernandes θα διαλεγα αλλα αμα εσενα σου εχει "κολλησει" το sustainiac...............περι ορεξεως  ;D ;D ;D

 

p.s. το fernandes δεν κανει για αυτη την κιθαρα γιατι η συγκεκριμενη εχει 2 humbuckers και το fernandes θελει single coil :D :D οποτε..........καλες αγορες !!!

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το fernades το εχω μερικα χρονια στην δικια μου Ibanez, οπου χρειαστηκε σκαψιμο και δουλεια, οποτε υπολογισε στανταρ 150ευρω η ολη διαδικασια.

 

Γενικα ειμαι ευχαριστημενος αλλα θεωρω οτι καταναλωνει πολυ ευκολα την μπαταρια και τελικα μετα την αρχικη χαρα καπου το βαριεσαι. Απτην αλλη καποια εφε αλλαζουν συμπεριφορα οταν δεν χτυπας με την πενα πραγμα εξαιρετικα ενδιαφερον!

 

Ενα αλλο θεμα που το ψαχναμε με τον τεχνικο που εκανε την εγκατασταση (google it και θα τον βρεις - ενας ειναι στην Αθηνα) ειναι το υψος του μαγνητη και του sustainer, δηλαδη αν βαλεις τετοιο συστημα δεν μπορεις να ρυθμισεις σε οποιοδηποτε υψος θες τον bridge μαγνητη. ειδικα σε καποιες περιπτωσεις μπορει να χρειαστει να τον ανεβασεις αρκετα ψηλα και αν ειναι High output θα εχεις μεγαλο feedback με κλειστο το sustainer. (Σημειωση: θεωρω ψιλοαπιθανο ναχεις τετοιο προβλημα, απλα το αναφερω - σιγουρα ομως θαχεις περιορισμο στο υψος του bridge μαγνητη γιατι το sustainer πρεπει να τοποθετηθει σχετικα κοντα στις χορδες)

 

Αν αυριο ηταν να αποφασισω θα επαιρνα το ebow plus που εχει λειτουργια για harmonic mode, ουτε σκαψιματα ουτε τιποτα. Επισης εχε υποψην σου οτι μην περιμενεις να χει ιδιαιτερη μεταπωλητικη αξια η κιθαρα οπως να θεωρεις τα χρηματα που θα δωσεις ψιλοπεταμενα λεφτα που δεν προκειται να τα παρεις πισω.

Τελος βγαινει και μονος και διπλος μαγνητης που τοποθετειται στην θεση Neck, μαλιστα ο μονος μπορει να συνδυαστει με εναν αλλον οποιοδηποτε μονο. Οταν παρει το κιτ με τον διπλο ο ενας πολος ειναι το sustainer και ο αλλος ενας μονος μαγνητης ψιλομαπα...

 

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο λεει και ο miltos που το εχει ηδη επανω στην κιθαρα του.................η ολη ιδεα ερχεται γυρω απο αυτο που σου ειπα στην αρχη - ειναι απλα για "μουρλια" θα το βαρεθεις.............

δεν νομιζω να εχει προβλημα με τον bridge μαγνητη γιατι μπορει να ρυθμισει και το sustainer σε πια θεση το θελει και να βρεθει η χρυση τομη

 

 

p.s. ebow plus - ειναι οτι χρειαζεσαι για να κανεις την δουλεια σου - και εχει και μπλε φωτακι μιας και εισαι ποζερακι τρελο  ;D ;D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομιζω να εχει προβλημα με τον bridge μαγνητη γιατι μπορει να ρυθμισει και το sustainer σε πια θεση το θελει και να βρεθει η χρυση τομη

 

Δυστυχως δεν βρισκεται τοσο ευκολα..Θα προσπαθησω να το εξηγησω στο περιπου:

Το sustainer θελει ναναι σχετικα κοντα στις χορδες για να τις επηρεαζει πιο ευκολα, δηλαδη οσο πιο κοντα τοσο καλυτερα. Την ιδια στιγμη ο bridge πρεπει να ειναι ελαχιστα πιο ψηλα απτο sustainer οποτε αν μπλεξεις με high output μαγνητες ισως εχεις θεμα.

Βεβαια ξαναλεω οτι η πιθανοτητα ναχεις σοβαρο θεμα ειναι μικρη αλλα υπαρχει.

 

Επισης να προσθεσω οτι το sustainiac δεν το πηρα τοτε γιατι δεν μπορουσα να το βρω απο ευρωπη, οποτε το ουσιαστικο κριτηριο ηταν ποσο συντομα θα το ειχα στα χερια μου

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου