Προς το περιεχόμενο

Jackson sl2h


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους ,

 

εχω λοιπον αυτην την κιθαρα

 

http://www.thomann.de/gr/jackson_sl2h_soloist_blk.htm

 

Το προβλημα λοιπον ειναι καθαρα ηχητικο... Κανονικα ειχε τους jb-59 επειδη ο ηχος της ομως δεν ειχε τιποτα να δωσει , της αλλαξα μαγνητες και εβελα emg 81-60 ... παρολο που το συγκεκριμενο σετ το εχω και σε μια bcrich...

 

Το θεμα ειναι το εξης λοιπον... Στην ριτς ο 81 ακουγεται πολυ τετραγωνισμενος , πολυ ξεκαθαρος , πολυ ξυραφε, γενικα πολυ ωραιος ... Οπως πρεπει να ακουγεται...

 

Η jackson λοιπον εμφανιζει τα ιδια ηχητικα σημαδια που εμφανιζε πριν με τους duncan ... Δηλαδη πλαδαροτητα , πιο μπασο ηχο , και οχι τοσο ξυραφε... Τι μπορει να φταει ρε παιδια... γιατι ειναι φοβερη κιθαρα σαν αισθηση μανικιου κτλ , αλλα ηχητικα δεν εχω παρει ακομα αυτο που θελω... Να αλλαξω παλι μαγνητες ?

 

Μηπως αν αλλαξω μαρκα χορδες γινει τιποτα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

καλημέρα

 

 

Δοκίμασε τη κιθάρα σου unplugged να δεις αν έχει αυτα τα χαρακτηριστικά και κοίτα μετά το setup της

 

Αν η κιθάρα έχει αυτά τα χαρακτηριστικά unplugged και είναι και σωστά σεταρισμένη τότε δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις τίποτα και μη δίνεις άλλα χρήματα σε μαγνητες.

 

Αν δεν έχει αυτά τα χαρακτηριστικά unplugged τότε παίξε με το ύψος και τη κλήση των μαγνητών γιατί ο 81 δύσκολα να ακουστεί έτσι όπως τον περιγράφεις

 

Η αλήθεια είναι πως στο παρελθόν είχα neck through κιθάρα και είχα δοκιμάσει και αρκετές πριν τη πάρω αλλα στη πορεία μου φάνηκε ότι ενώ είχε πολλά πρίμα τα μεσαία ήταν κάπως θολά και το μπάσο στρογγυλεμένο (δεν το λέω με τη καλή έννοια!) οπότε μπορεί να φταίει η κατασκευή της (δεν είμαι ειδικός απλώς ξέρω τι μου αρέσει και τι δεν μου αρέσει)

 

Παρόλα αυτά η καλύτερη κιθάρα συνολικά (αίσθηση, ευκολόπαικτη, ήχος) που έχω δοκιμάσει ήταν μία Jackson soloist από μαόνι χωρίς floyd και Suhr μαγνήτες

 

 

ελπίζω να βοήθησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εδω ειναι ενα βιντεακι που εφτιαξα για τον σκοπο αυτον... ακουστε και πειτε...

 

 

 

 

Η αλήθεια είναι πως στο παρελθόν είχα neck through κιθάρα και είχα δοκιμάσει και αρκετές πριν τη πάρω αλλα στη πορεία μου φάνηκε ότι ενώ είχε πολλά πρίμα τα μεσαία ήταν κάπως θολά και το μπάσο στρογγυλεμένο (δεν το λέω με τη καλή έννοια!) οπότε μπορεί να φταίει η κατασκευή της (δεν είμαι ειδικός απλώς ξέρω τι μου αρέσει και τι δεν μου αρέσει)

 

 

 

εσυ πως το ελυσες το προβλημα ?

 

Τα χαρακτηριστικα των κιθαρων ειναι ακριβως τα ιδια εκτος απο το γεγονος οτι ΜΑΛΛΟΝ η jackson ειναι alder ενω η ριτς μαονι... Μαλλον λεω γιατι την πηρα μτχ και δεν ειμαι σθγουρος ποια ακριβως ειναι γιατι την βγαζει και στις δυο εκδοσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα σου αρέσει....

 

 

την πούλησα! ήταν μια carvin dc135 με σταθερή γέφυρα

 

 

ΥΓ:μάλλον είσαι σαν εμένα και προτιμάς τις μαονένιες κιθάρες γιατί η jackson σου είναι κατά 99.9% alder

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα σου αρέσει....

 

 

την πούλησα! ήταν μια carvin dc135 με σταθερή γέφυρα

 

 

ΥΓ:μάλλον είσαι σαν εμένα και προτιμάς τις μαονένιες κιθάρες γιατί η jackson σου είναι κατά 99.9% alder

 

 

ισα ισα που δεν γουσταρω καθολου μαονι... το βιντεο που ανεβασα ειναι χαλια θα ανεβασω αλλο εντος ολιγου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν άλλαξες μαγνήτες άλλαξες και pots? Γιατί νομίζω ότι οι emg ως active που είναι χρειάζονται διαφορετικής τιμής ποτενσιόμετρα σε σχέση με τους passive humbuckers.

Δεν είμαι όμως σίγουρος για το αν παίζει κάποιο ρόλο και αν ισχύει όντως. Περίμενε να απαντήσει κάποιος πιο έμπειρος ή δες στο site της EMG.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... το βιντεο που ανεβασα ειναι χαλια θα ανεβασω αλλο εντος ολιγου...

Το βίντεο είναι μία χαρά...τη φουκαριάρα τη μάνα σου λυπήθηκα που της παίρνεις το κεφάλι με τη φασαρία...άντε να παντρευτείς να γλυτώσει!!!!! ;) :P

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν άλλαξες μαγνήτες άλλαξες και pots? Γιατί νομίζω ότι οι emg ως active που είναι χρειάζονται διαφορετικής τιμής ποτενσιόμετρα σε σχέση με τους passive humbuckers.

Δεν είμαι όμως σίγουρος για το αν παίζει κάποιο ρόλο και αν ισχύει όντως. Περίμενε να απαντήσει κάποιος πιο έμπειρος ή δες στο site της EMG.

 

Nαι βεβαια αλλαξα... τα εχουν οι emg ετοιμα μεσα ...

 

εδω

 

 

Το βίντεο είναι μία χαρά...τη φουκαριάρα τη μάνα σου λυπήθηκα που της παίρνεις το κεφάλι με τη φασαρία...άντε να παντρευτείς να γλυτώσει!!!!! ;) :P

 

δεν ειδες που ηρθε και καθησε και μαζι μου ? αφου εχει αισθηση της τεχνης η μανουλα μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καινούριο βίντεο είναι πολύ καλύτερο αλλά με τόσο γκάζι δεν καταλαβαίνεις και πολλά. κοίτα unplugged και στο καθαρό

 

η κιθάρα σου ακουγεται νορμάλ από ότι μπορώ να καταλάβω με τόσο gain

 

 

 

οι διαφορές με την bc είναι μάλλον η διαφορά στο ξύλο. είσαι σίγουρος ότι δεν σου αρέσει το μαόνι? έχεις άλλη παρόμοια κιθάρα alder που να ακούγεται διαφορετικά και να σου αρέσει περισσότερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου