Προς το περιεχόμενο

Firewire κάρτα συνδεδεμένη στο pc, με usb αντάπτοτρα.


26hint

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας

 

Είναι εφικτό το παραπάνω ή συναντάμε κολλήματα;

 

Γενικά είμαι σκεπτικός για τη σύνδεση firewire μιας και ένας φίλος είχε προβλήματα που μάλλον οφείλονταν στη συνδεσμολογία και απο reviews (Amazon) διαβάζω ας πούμε για τη firewire σειρα της Focusrite, Saffire :

 

Focusrite obviously bought some sub-standard Firewire chip to embed in this product. It can't handle being hot-plugged. Everytime you do anything with it you will get nag screens telling you to power off before connecting/disconnecting the firewire. I'm sorry, but Firewire is based on a design that allows for hot-plugging. If you can't handle it Focusrite, then fix your crappy product, don't try to sell your garbage to the world.

 

Kάποιος άλλος λεει οτι πρέπει να χεις στο pc ειδικά τo Texas Instruments ( ή ΤΙ) firewire chipset για να μην έχεις προβλήματα.

 

Τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον) Αν δουλέψει σωστά κάρτα ήχου Firewire μέσω USB θα έχει έρθει η συντέλεια του κόσμου. Ξέχνα το.

 

 

2ον) Δεν υπάρχει κανένας λόγος να κάνεις hot plug μια κάρτα ήχου, τι είναι, σκληρός να περάσεις αρχεία; Μακάρι να δουλεύει σωστά με κανονικό μπουτάρισμα, αυτό θέλεις μόνο.

 

 

3ον) Μια pci/x κάρτα με ΤΙ τσιπάκι είναι η καλύτερη και πλέον προτεινόμενη λύση, μια χαρά θα είσαι, και δεν είναι και τίποτα λεφτά τρελά, με κάνα 50ρικο καθάρισες . Τι είναι άλλωστε 50 ράβδοι χρυσού στις μέρες μας  ??? ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2ον) Δεν υπάρχει κανένας λόγος να κάνεις hot plug μια κάρτα ήχου, τι είναι, σκληρός να περάσεις αρχεία; Μακάρι να δουλεύει σωστά με κανονικό μπουτάρισμα, αυτό θέλεις μόνο.

 

 

 

Αναφέσεσαι προφανως στο σχόλιο του τυπου απο το amazon. Και hot plug απο οσο καταλαβα είναι να την αποσυνδέσεις και να τη ξανασυνδεσεις ( χωρις λογο ουσιαστικά) και ετσι συνάντα κόλλημα με το OS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχεις firewire θυρα στο pc? αν οχι γιατι δε βαζεις? εγω εχω τη δικια μου καρτα ηχου εδω και 7 χρονια με firewire χωρις προβλημα.

 

Δεν ξερω αν καταλαβα καλα το θεμα, αλλα κι εγω οταν πηρα (πρπ 6 χρονια πριν) την Focusrite Saffire LE μου (firewire), εβαλα μια firewire καρτα σε ενα slot του υπολογιστη μου γιατι δεν ειχε.

Ευκολη υποθεση, αν θυμαμαι καλα μονος μου το εκανα, αλλα κι ενας τεχνικος -ισως του καταστηματος που θα την αγορασεις- δε θα ειναι δυσκολο ή ακριβο να στην τοποθετησει.

Μετα απο την αρχικη εγκατασταση, δε μου εχει δημιουργησει προβληματα ως τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου