Προς το περιεχόμενο

Λαιμός tele σε σώμα strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει ξανααναφερθεί πάνω σε κουβέντα,και μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα η ιδέα...

 

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος,έχω μια squier strat (affinity) την οποία σκοπεύω να κρατήσω για χρόνια,οπότε αυτά που σκέφτομαι να αλλάξω εν καιρώ είναι οι μαγνήτες (και ίσως τα pots και γενικά τα ηλεκτρικά,δε ξέρω),και ο λαιμός...

 

Το 'πρόβλημα' είναι πως θέλω να βάλω λαιμό tele στην στρατ μου :p

 

Οπότε,έστω πως αγοράζω ένα λαιμό από warmoth πχ.Θα γίνουν άλλες τρύπες (από ότι θυμάμαι έχει την επιλογή να στο φέρουν χωρίς τρύπες για τις βίδες)?Θα χρειαστεί να κοπεί ή να προστεθεί κάτι?

 

Δε γίνεται καν?

 

Για πείτε,για πείτε  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Γινεται - στο Hard Rock Cafe στη Βαρκελωνη ειχε παρει το ματι μου μια μαυρη στρατ με tele neck που ανηκε στον Bob Dylan.

 

Aν δεν κανω λαθος ομως, δεν ειναι direct match - χρειαζεται λιγη δουλεια απο μαστορα.

 

fender.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γινεται (το αναποδο γινεται δηλ. λαιμος στρατ σε τελε),πρεπει να σκαψεις/φας το μπρατσο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το neck pocket στη strat είναι κοίλο και τα μπράτσα για στρατ έχουν την ίδια καμπύλη. Στις τέλε είναι ίσια. Οπότε το μπράτσο για tele κατευθείαν δεν κάθεται. Μπορείς να το βιδώσεις βέβαια, αλλά δεν ξέρω αν θα μπορείς να ρυθμίσεις το intonation και θα έχεις και κενά. Τώρα αν αρχίσεις και "τρως" ξύλο στο μπράτσο ή στο σώμα, θα το φέρεις υποθέτω...

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμορφη η κιθάρα odis13,αλλά κι εγώ δεν το ρωτάω στην τύχη,η αδερφή μου έχει μια Yamaha Pacifica με λαιμό tele :p

 

Superfunk (και skantzo), όταν λες να σκάψεις το μπράτσο εννοείς εκεί στην βάση ή σε όλο το μήκος?;Ή μήπως στο σώμα?Δηλαδή είναι αδύνατο πρακτικά?

 

Κι αν ρωτάω και καμιά μπαρούφα σχωρέστε με,άσχετος είμαι  ::)

 

Αλλά έχω πατέρα οργανοποιό,οπότε αν θέλει λίγο σκάψιμο γίνεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρέπει να φας την πλευρά του neck pocket που είναι κάθετη στις χορδές (ή το αντίστοιχο μέρος στο μπράτσο)

 

 

neck-swap.jpg.a1383c2319f10287f818381e124d288b.jpg

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο σκοπός είναι πέρα από την εφαρμογή, ότι πρέπει τα τάστα να έρθουν στο σωστό σημείο σε σχέση με τη γέφυρα. Χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω ότι αυτό θα γίνει αν ακουμπήσει το μπράτσο το κέντρο του pocket. Αν έχεις ένα tele neck, πρέπει να μετρήσεις πώς κάθεται σε σχέση με το δικό της.

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκεφτόμουν αυτό...

 

Ίσως πρέπει να προστεθεί ένα κομμάτι ξύλου,αντί να αφαιρεθεί?

 

Και οι default τρύπες για τις βίδες λογικά δε θα ταιριάζουν φαντάζομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου