Προς το περιεχόμενο

Στη γύρα για ενισχυτή (yet another amp thread)


grinder

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλή χρονιά. Λοιπόν, μετά από πολύ διαλογισμό και μερικές δίπλες και μελομακάρονα για να συγκεντρώσω τη σκέψη μου (δυσκολεύτηκα είναι η αλήθεια  ;D) αποφάσισα να πάω στον 333XL-212 για τους εξής λόγους:

 

1. Τον δοκίμασα και ο ήχος του μου κάνει. Με μόνο μέτρο σύγκρισης το Youtube και αυτό που άκουσα με την κιθάρα μου, καταλαβαίνω ότι τον προτιμώ από τον 6262 ή Peavey 6505+ που τα δείγματα δείχνουν ότι έχουν έναν πιο ωμό ήχο σε σχέση με τον πιο υγρό και γλυκό ήχο του 333XL.

2. Κατά την ακρόαση στο κατάστημα απέδωσε πολύ ωραία σε χαμηλή ένταση (channel και master volume στο 1), κάτι πολύ σημαντικό για μένα. Έτσι δε θα ενοχλώ και τους γείτονες (αν και πρόκειται να φτιάξω ένα DIY attenuator με έξοδο για ακουστικά  :))

3. Συνολικά είναι πιο ευέλικτος.

 

Μένει μόνο ένα πράγμα πριν γίνει η παραγγελία: Αξίζουν τα έξτρα χρήματα για το Infinium μοντέλο; Να ρυθμίσω μόνος μου το bias των λυχνιών όταν έρθει η ώρα για αλλαγή τους δεν είναι πρόβλημα. Αναρωτιέμαι όμως αν γενικά αξίζουν οι περίπου £70 (~85€) παραπάνω για το Infinium.

Alba gu bràth!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη επιλογη ο 333 αλλα ακου και τον 6262 πριν αποφασισεις...

Ειναι λιγο πιοraw σαν ηχος και ισως σου αρεσει περισσοτερο απο το πιο μαζεμενο lead καναλι του 333...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη επιλογη ο 333 αλλα ακου και τον 6262 πριν αποφασισεις...

Ειναι λιγο πιοraw σαν ηχος και ισως σου αρεσει περισσοτερο απο το πιο μαζεμενο lead καναλι του 333...

Ναι, ήθελα να δοκιμάσω και τον 6262 (όπως και τον Peavey 6505+ 112), αλλά όπως έγραψα στην αρχή:

 

.... στη λίστα μου έχω και κάποιους τους οποίους δε βρήκα ή δε μπόρεσα να δοκιμάσω κι εδώ θα ήθελα γνώμες.

 

1. Bugera 6262: Τον είχε ο Κούρμπης, αλλά λέει η μία λάμπα είναι καμένη και δεν παίζει και μου και σου, κι έτσι δεν μπόρεσα να τον δοκιμάσω  >:(

2. Peavey 6505+ 112: Λιγότερα Watt, γίνεται και μετατροπή σε head πολύ εύκολα.

3. Peavey ValveKing 112

4. Bugera v22 + Blackstar HT-DistX

 

Επίσης αν πάω σε Bugera combo περισσεύουν λεφτά και για πεταλιέρα, η αλήθεια είναι όμως πως ψήνομαι και για κεφάλι/καμπίνα.

 

Και σε μερικές μέρες φεύγω. Δεν πειράζει όμως. Ο 333XL είναι μια τεράστια αναβάθμιση από αυτό που είχα τόσα χρόνια στο σπίτι στην Αθήνα και ακόμα περισσότερο από το τίποτα που έχω στην Αγγλία. Οπότε τώρα αναρωτιέμαι αν αξίζουν τα παραπάνω χρήματα για τον Infinium μοντέλο;;  ???  :-\ Καμιά γνώμη;;;

Alba gu bràth!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου