Προς το περιεχόμενο

AKG BX20 Spring Reverb


PJ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απίστευτο Reverb και σίγουρα διαφορετικό.

Το είχα υποσχεθεί σε ένα φίλο αλλά μόλις το άκουσα το αγόρασα αμέσως.

Sorry Νίκο.

Ακούστε δυο clips όπου κόβω διαδοχικά το reverb.

Flute.mp3

Sax.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Μητσος, εγω και η ...πα****θηκη. Καλά που πήρα αμάξι που ανοίγει η οροφή αλλιώς δεν χώραγε.

Μιλάμε για τρέλα ξεμανίκωτη που λένε και στο χωριό μου.

bx20_1.thumb.jpg.01d32634d8feb1f86873db691585f736.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

το bx20 είναι όντως τρομερό και φοβερό....το έχει και ένας φίλος και τον πρήζω μια φοράστο τόσο να το δώσει....αλλά....με γειώνει διαρκώς

 

εγώ έχω το μικρότερο αδερφάκι της οικογένειας το bx5.......όμορφο....και ίσως πιο κοντά σε αυτό που θέλω....

 

αυτό που πραγματικά θέλω όμως και σκέφτομαι να φτιάξω είναι ένα plate βασισμένο στα emt......αλλά με μία-δύοενδιαφέρουσες νομίζω παραλλαγές....πχ σκέφτομαι πέρα από το παραδοσιακό piezo transducer να χρησιμοποιείσω ένα σετ pick ups  strato style τοποθετημένους στο ξύλινο frame σε διαφορετικά ύψη ώστε ουσιαστικά να "παίρνουν" και διαφορετικό όχι μόνο ηχόχρωμα αλλά ουσιαστικά και decay time....και ταυτόχρονα με τον κλασσικό πενταθέσιο επιλογέα έχεις και ένα remote switcher.

το πρόβλημα είναι που το βάζεις........(δεν θέλω "βρώμικες" προτάσεις  :D )

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D ;D ;D

Μπορείς να το βάλεις στο live room αφού θα το χρησιμοποιείς μόνο στο mix. Iδέα που πήρα από ένα site για κατασκευή plate reverb (είμαι σίγουρος ότι τα έχεις δει όλα  8) )αλλά και στην ταράτσα, στο wc δεν νομίζω να το πειράξει (εντάξει μπορεί να έχει λίγο σκ!@#$ενιο ήχο).

Φτιάξτο!!! φτιάξτο!!!

Θέλω να φτιάξω και εγώ ένα και να το βάλω στην είσοδο. Εκτός από ηχητικό μπορεί να δουλέψει και σαν οπτικό εφέ.

Δεν ξέρω επίσης τι ήχο θα έπερνες από την έξοδό του αν το έβαζες δίπλα σε τύμπανα που παίζουν δυνατά. Μόνο δηλ από την δόνηση που του προκαλούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

And this

 

Παρατήρησε ότι όταν μιλάει στην αρχή ακούγεται λιγο reverb. Αν παίξει drums δίπλα σε αυτό μπορεί να έχεις ένα πολύ ωραιο reverb το οποίο θα είναι πιο φυσικό από το να παίζει ηχείο....μάλλον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

And this

 

Παρατήρησε ότι όταν μιλάει στην αρχή ακούγεται λιγο reverb. Αν παίξει drums δίπλα σε αυτό μπορεί να έχεις ένα πολύ ωραιο reverb το οποίο θα είναι πιο φυσικό από το να παίζει ηχείο....μάλλον...

 

Αυτό είδα κι εγώ πριν περίπου ένα μήνα κι από τότε μου έχει μπει η έμμονη ιδέα να φτιάξω κι εγώ ένα.

Ψήνεστε να κάνουμε ένα project ομαδικά κι αν πετύχει να το κάνουμε tutorial;

 

Υ.Γ. Πάντα μιλάω για εμάς τους Αθηναίους.

Οι βόρειοι να λυσσάξουν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου