Προς το περιεχόμενο

Απόψεις για αγορά American Deluxe Strat


ychris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι όντως το ερωτηματικό το ξέχασα.

Κατάλαβα το σκεπτικό σου κι έχεις δίκιο.

Όσο για τις χορδές, όντως ο SRV όντως έχει πάρει πολλούς στο λαιμό του (κι εμένα μαζί).

Πάντως τις 11ρες τις φοράω κανένα τρίμηνο, οπότε τις μαθαίνω ακόμα, αλλά οι άτιμες έχουν άλλο ήχο-όγκο, ε τα δάχτυλα πάνε υποφέρουν αλλά, μπρος τα κάλη τι ειν' ο πόνος, κάποια στιγμή θα συνηθίσουν.

Ευχαριστώ για την διευκρίνιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όπως σου είπαν ήδη και άλλοι,μάλλον ενισχυτή χρειάζεσαι και όχι κιθάρα.Και λέω μάλλον,γιατί και εγώ δεν κατάλαβα ποιόν Marshall έχεις...Αν εννοείς κάποιον από τη σειρά MG,τότε σίγουρα χρειάζεσαι ενισχυτή... ;)

 

 

Επισης,μια καλη στρατ,''ακουγεται'' πριν τη βαλεις στον ενισχυτη...

 

+1000000 (Αν και αντί για "Strat" θα έγραφα "ηλ. κιθάρα"  ;))

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε τα δάχτυλα πάνε υποφέρουν αλλά, μπρος τα κάλη τι ειν' ο πόνος, κάποια στιγμή θα συνηθίσουν.

 

Φιλε μου ekim κανε την χαρη στον εαυτο σου και ξεπερασε την εμμονη ετουτη γιατι αφου συμβαινει το παραπανω θα κανεις ζημια και ειμαι σιγουρος οτι δεν υπολογιζεις αυτα που χανεις με αυτο το ζορι αλλα εστιαζεις σε αυτα που κερδιζεις (ειναι τοοοσο λιγα). ;)

Ζυγισε τα παλι...

Πολυ φιλικα! :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου ekim κανε την χαρη στον εαυτο σου και ξεπερασε την εμμονη ετουτη γιατι αφου συμβαινει το παραπανω θα κανεις ζημια και ειμαι σιγουρος οτι δεν υπολογιζεις αυτα που χανεις με αυτο το ζορι αλλα εστιαζεις σε αυτα που κερδιζεις (ειναι τοοοσο λιγα). ;)

Ζυγισε τα παλι...

Πολυ φιλικα! :)

 

Κάθε συμβουλή και γνώμη είναι ευπρόσδεκτη, εξάλλου γι' αυτό είμαστε στο φόρουμ. Σίγουρα θα το ξανασκεφτώ αν δω ότι η κατάσταση ζορίζει πολύ. Thanks again.

 

Και για να επιστρέψουμε στο θέμα (ναι καλά μας υποχρέωσες τώρα :P), κι εγώ πιστεύω ότι χρειάζεσαι καλύτερο ενισχυτή φίλε ΟΡ, πραγματικά μ' ένα καλό μηχάνημα, ειδικά αυτά που σου προτάθηκαν από τον SF, θα βελτιωθεί πολύ ο ήχος σου, ΠΟΛΥ όμως ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το ερωτήματα είναι, πρέπει να βάζουμε σ' όλες τις κιθάρες μας χοντρές χορδές (καταστρέφοντας τα δάχτυλά μας) για να την "ακούει το σώμα-μπράτσο" και να δονείται περισσότερο για να έχουμε καλύτερο ήχο;

 

 

οχι ρε συ,μη λες τετοια...αν ψαξεις να δεις τι χορδες φορουσαν οι...θεοι της κιθαρας θα δεις οτι οι περισσοτεροι φορουσαν-φορανε 9αρες και 10αρες,μερικοι οπως ο Χεντριξ ακομα και 8αρες....(η μαλλον δεκαρες ατυλυχτες και 8αρες) τυλιχτες...

 

ασε που σε πολλους ο ηχος των πολυ χοντρων χορδων δεν αρεσει ,εγω ειμαι ενας απο αυτους.....

 

ενα Happy medium δηλ.10αρες ειναι συνηθως η καλυτερη λυση...,η σπας αδικα τα χερια σου ,εκτος κι αν σε βολευουν οντως οι πολυ χοντρες χορδες.  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να δηλωσω την αδυναμια μου να βγαλω συμπερασμα για μια κιθαρα πριν τη βαλω στον ενισχυτη μου, παρα τα 25+ χρονια ενασχολησης με το αθλημα.  Μπορω να απαντησω αν εχει καλη δουλεια στα ταστα, αν το μανικι ειναι βολικο , αν εχει καλο φινιρισμα αλλα δεν μπορω να βγαλω συμπερασμα για το πως ακουγεται στο ρευμα. Ακομη και η ιστορια με τις δονησεις με τη b χορδη τριχες ειναι , για να σου πω οτι εχω γνωρισει και μερικους που ψαχνουν ελαχιστες δονησεις μετα απο χτυπημα στη b.

  Δεν μπορω επισης να φανταστω οτι υπαρχουν τοσο ευασθητα αυτια που να μπορουν να διακρινουν 2 bolt on κιθαρες απο την ιδια εταιρεια και απο την ιδια σειρα (με ιδιους μαγνητες, ιδια γεφυρα, ιδια ταστα, ιδια κλειδια,ιδια ξύλα ή ξυλα απο γειτονικο κλωναρι). Δηλωνω επισης αδυναμια. Μπορω να καταλαβω αμεσως διαφορα αν μου χαμηλωσεις τα μεσαια απο το 8 που τα χω στο 4.

  Επισης αν δεν κανω λαθος οι texas special (στο forum της fender το διαβασα) οτι βγηκαν στην παραγωγη με τη λογικη να βγαζουν ηχο srv με λεπτοτερες χορδες. Ο srv δεν επαιζε με texas special. Οποτε μαλλον περιττό ειναι να παιζουμε με χορδες παλαμαρια , αν μας κουραζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Δεν μπορω επισης να φανταστω οτι υπαρχουν τοσο ευασθητα αυτια που να μπορουν να διακρινουν 2 bolt on κιθαρες απο την ιδια εταιρεια και απο την ιδια σειρα (με ιδιους μαγνητες, ιδια γεφυρα, ιδια ταστα, ιδια κλειδια,ιδια ξύλα ή ξυλα απο γειτονικο κλωναρι).

Δηλαδη ολες οι Στρατοκαστερ ενος μοντελου ειναι ιδιες,δεν υπαρχει καμια διαφορα στον ηχο τους και δεν υπαρχει λογος να ανησυχουμε,ας παιρνουμε οποια να ναι απ το τσαμπι και ειμαστε ενταξει.. :-X

 

Σιγα τα ευαισθητα αυτια που χρειαζεται για να καταλαβουμε τη διαφορα σε 2 στρατ.

Το ποια αρεσει στον καθενα ειναι υποκειμενικο.Το οτι δεν ακουγονται το ιδιο,αντικειμενικο. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου