Προς το περιεχόμενο

κεφαλη λαμπατη για μεταλ ηχο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

[flash=200,200]

 

Ο τύπος τα σπάει αλλά δε μπορείς να βγάλεις και συμπέρασμα γιατί έχει τον ίδιο ήχο σε όλα του τα βίντεο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 157
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δεν εχω καταλαβει φιλε μ ακριβως τι παιζει περι καμπινας.κλειστη -ανοιχτη celestion speaker, v30 speaker....κ.τ.λ  ακουω διαφορες γνωμες για καμπινες και δεν εχω καταλαβει πια ειναι αυτη που χρειαζομαι :(

τελικως θα παρω αυτη που θα μ πειτε εσεις εφοσον δεν εχω ιδεα απο καμπινες.

8ελω απλα να μην ειναι φολα,δεν εχω ιδιαιτερο κολημα οσο με ενισχυτη.

αν σκεφτεσαι να παρεις αλλη την παιρνω εγω την har. b.

 

 

Κοιτα , προς θεου δεν ειπα την γνωμη μου με σκοπο να πασαρω οτι πουλαω εξοπλισμο. Ουτως η αλλως θα υπηρχε στις αγγελιες .  :) Αν την πουλησω θα ενημερωσω.

Επισης οπως προαναθερθηκε , η καμπινα παιζει εξισου σημαντικο ρολο οπως και η καφαλη .

Αλλα αφου θα ειναι τα πρωτα σου σοβαρα μηχανηματα , οποια καμπινα και να παρεις , οταν θα παιξεις δεν θα θες να σταματησεις. :)

 

Μην το πολυσκεφτεσαι .Στη φαση που εισαι ολα καλα θα ακουστουν !

Και η καμπινα που σου προτειναν πριν και η H.Β και ολα .

 

Αντε καλες αγορες και καλα παιξιματα ! 

 

 

\' InfraVision - When Everything Is Worth \' 2011 album

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχαχαχααχααχα καταρχην καλημερα.

αρη το ξερω οτι ειμαι ασχετος με τον ηχο και οταν λεω ασχετος ,ασχετος!!!!!!!!!!!!

γιαυτο σας ρωταω γιατι δεν θελω να αγορασω τπτ αλλο.αντε καμια καινουργια κιθαρα :)

δεν εχω ακουσει απο κοντα καποια καμπινα και στο υοθτθβε μ φαινονται ολα ιδια.

ας παρω την laney 212.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τύπος τα σπάει αλλά δε μπορείς να βγάλεις και συμπέρασμα γιατί έχει τον ίδιο ήχο σε όλα του τα βίντεο :P

 

Βασικα τον προσελαβαν οι six feet under για παγκοσμια περιοδεια! Οκ ειναι ο κος six feet under, Chris Barnes αλλα οπωσδηποτε ειναι τιμητικο, αναγνωριση και λεφτα μαζι.

 

 

Οσο για τον ιδιο ηχο οκ, ειναι λογικο να μοιαζουν καποια κλιπ γιατι παει για μοντερνο metal ηχο σε συγκεκριμενο ιδιωμα δεν ειναι πωλητης ωστε να δειχνει funk στο καθαρο ac dc στο crunch και το enter sandman στο βρωμικο...

 

Η διαδικασια που ακολουθει για τα κλιπ του ειναι, καποιο εως καθολου post eq (τα rectifier ακουγονται εντελως μαπα μονα τους οταν τα γραφει αν προσεξετε!) στο οποιο κοβει λιγα μπασσα και λιγα πριμα (αλλα συνηθως δεν προσθετει), δυο tracks hard panned, δυο ιδια tracks μπασσου (οχι ντουπλαρισμα δλδ) ενα καθαρο και ενα με lo-fi distortion σε καποιες συχνοτητες στη μεση, τυμπανα και κοπμπρεσορας στο τελος ο οποιος τα δενει ολα αυτα μαζι. Ειναι σαφως, η τακτικη του και το προσωπικο του στιγμα που λειτουργει μια χαρα.

 

 

Αλλα, αν θελεις δες στη σειρα το diezel einstein (πολυ βαβουριαρικο παχυ και χαλαρο στα μπασσα) συγκριτικα με το ironheart (πολυ καθαρη βασικη νοτα πολυ σφικτος ηχος) σε συγκριση με το mark V progressive metal (πολυ...dream theater! ιδιο το εκανε) συγκριτικα με το fryette deliverance metal (το αγαπημενο μου απο αυτα που εκανε).

 

 

Για τον ιδιο παικτη στο ιδιο στυλ συχνα με την ιδια κιθαρα ακουγονται απιστευτα διαφορετικα για μενα. Στην τελικη οταν παιζεις τετοιου ειδους πραγματα το να γουσταρεις η να ξενερωσεις στον ηχο ειναι θεμα λεπτομερειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις ειδα το βιντεο του Ola...

Δεν ειναι κριτηριο για τπτ...

Δε ξερω αν ο ενισχυτης ακουγεται καλα η μετρια απο κοντα...

Αυτο που οφειλω να πω ειναι ενα μπραβο στη Laney γιατι αν και εφτιαξε ενισχυτη για βαρυ μεταλ( αντιθετα απο, τις σειρες GH-VH) κατορθωσε να κρατησει το ηχοχρωμα που ειναι χαρακτηριστικο της εταιριας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Λογικα θα τον αγορασω μεχρι το τελος του καλοκαιριου..Διαβαζω καθημερινα οσα θεματα υπαρχουν σε ξενα φορουμ και μαζευω οσες πληροφοριες για λεπτομερεις μπορω..Οι εντυπωσεις μεχρι στιγμης ειναι πολυ θετικες αν εξεραισεις λιγο το μπλεξιμο με το footswitch του το οποιο δεν με απασχολει γιατι θα ελεγχω τα καναλια του με το engl z11 με midi απο την πεταλιερα μου..

 

εγω δεν τον θελω για μεταλ αλλα για λιγο πιο light ηχους,θελω ομως αρκετο gain στα ρυθμικα μου kai smooth lead που θεωρω οτι με τις καταλληλες ρυθμισεις του eq μπορω να εχω.. αρα νομιζω οτι με καλυπτει..μου φενεται αρκετα all around με καλο καθαρο καναλι και 2 σχεδον η μπορει και εντελως ιδια σε χροια drive καναλια το rythm και το lead τα οποια μπορεις να φτιαξεις εσυ οπως θες αφου εχουν διαφορετικο eq..

 

οταν τον αγορασω θα προσπαθησω να γραψω ενα αναλυτικο review...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα, αν κρίνω απο τα διαφορα τεστάκια στο νετ, κατι παραπανω απο τελειος ειναι..

κοιτα μην τον εχω εγω πριν απο σενα...

οσο για το footswitch, εμενα καθολου δε με πειραζει, ειμαι τοσο απλος στα παιξιματα μου που παταω οσο το δυνατον λιγοτερα με το ποδι, εαν μπορω να τα κανω απο την κιθαρα...

 

το θεμα ειναι οτι ο νακας εδω θεσσαλονικη ακομα δεν μου εχει δωσει τιμη, και αν και θελω να στηριξω τοπικη αγορα, αντι για τα 900 που φημολογηται η κεφαλη, θα προτιμησω τα 600κ κατι του θειου θωμα..

 

οπως καταλαβαινεις ειμαι ενα βημα πριν...

εδω ειμαστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείτε να αναφέρετε τι θέμα έχει με το footswitch ακριβώς; Γιατί κάτι παρόμοιο διάβασα και αλλού αλλά δεν κατάλαβα περι τίνος πρόκειται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου