Προς το περιεχόμενο

Got myself a squier tele


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον, εδω και 2-3 μερες ειμαι περηφανος κατοχος μιας squier affinity tele. Περι τα 150 euro, απο musicstore.

 

Οπως ειχα υποσχεθει σε ενα μελος μας, που ενδιαφερεται επισης, οτι θα κανω, ετσι και επραξα... Την κουρδισα και στο καπακι εκανα μια ηχογραφηση για να εχετε μια αποψη και εσεις.

 

Προσοχη: Ο ηχος της κιθαρας αδικειται ΠΟΛΥ απο τα εξης γεγονοτα:

Εμενα (το κυριοτερο), τις χορδες της που ειναι οι μαμισιες της, το οτι παιζει καρφι σε ενα microcube με echo (το αδειο σαλονι λογω βαψιματων που βλεπετε, χωρις χαλια, ολο μαρμαρο κατω δεν βοηθαει-αει-αει), το οτι η "ηχογραφηση"  γινεται απο μια καμερα pentax των 90 euro (πριν 1 χρονο που την αγορασα :) ) που κοιταει στο ενισχυτακι για να ξεμπερδεψω γρηγορα και ευκολα και να μην μπλεκω με pcs, μικροφωνα κλπ και το οτι δεν ειχα προλαβει να την ψαξω καθολου ως συμπεριφορα...

 

Συγνωμη για τα πολλα διαφορετικα μικρα takes. Μπαινοβγαιναν τα παιδια και μου το χαλαγανε...(καπου στο background νομιζω εχουμε και κλαμα, ελπιζω να το εκοψα στο μονταζ)... Κρατησα οτι νομιζω ηταν πιο χαρακτηριστικο, προσπαθωντας να το εχω και στις 3 θεσεις.

 

Τεσπα, μια ιδεα θα την παρετε πιστευω...

 

Παντως για τα λεφτα της, την κλαση μου και τον προορισμο της (να παιξουμε -με την γυναικα μου- inhouse λιγο country) ειναι παρα πολυ τιμιο οργανο. Παρολα αυτα, ο 3 θεσιος της ειναι ΑΛΗΘΙΝΑ ΧΑΛΙΑ, λεπτος σαν απο κονσερβοκουτι. Ειναι τοσο ΧΑΛΙΑ που δεν μπορω να περιγραψω με λογια ΠΟΣΟ ΧΑΛΙΑ ΕΙΝΑΙ.

 

Οι μαγνητες της αντιθετως αποτελεσαν μια πολυ ευχαριστη εκπληξη (αν και ομολογω οτι λογω προκαταληψης για το μηδαμινο κοστος της, ειχα ηδη προλαβει να "προαγορασω" εναν bridge απο ενα μελος εδω, καλου-κακου, γιατι δεν πιστευα οτι θα βγαζει ηχο απο την μαμα της)...

 

Ειναι παναλαφρη, η αισθηση του μπρατσου της ειναι μια χαρα, το φινιρισμα της αψεγαδιαστο, δεν εχει κατασκευαστικα ψεγαδια, δεν εχει ταστα που εξεχουν κλπ. Οτι ομως βγαζει μια φτηνια εξαιτιας του διακοπτη της, την βγαζει. Ειναι αισθητικο το ζητημα και πραγματικα δεν μπορω να το ξεπερασω, δεν το πιστευω οτι δεν ανεβασαν την τιμη της 2 euro βαζοντας εναν καλυτερο διακοπτη :) Εχω ορκιστει στον εαυτο μου να τον αλλαξω με την πρωτη ευκαιρια.

 

Ηρθε ψιλοετοιμη. Το action της ηταν κατι παραπανω απο μια χαρα. Το intonation της οχι τοσο, αλλα ετσι και αλλιως τωρα που θα αλλαχθουν χορδες ολα αυτα θα τα χρειαστουν φανταζομαι ψιλορυθμισουλες εξ αρχης...

 

Φωτογραφιες δεν μπηκα στον κοπο να παρω. Μοιαζει με αυτη του site και δε νομιζω οτι θα μπορουσα να τραβηξω καλυτερες απο τους Γερμανους.

 

Εν  κατακλειδι: Για bedroom players σαν εμας δηλαδη, ολα μια χαρα ...

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=qnOZqmh2NW8

 

http://www.youtube.com/watch?v=akL-zBC3teM

 

http://www.youtube.com/watch?v=EDKVu0KQG0I

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για τον elavd τωρα κατι, που εβαλε linux και ψαχνει το ποσο ευκολο ειναι...

 

Ενα μονο θα σου πω... εχω παθει τετοια διαστροφη με την κονσολα, που ανεξαρτητως τι multimedia/video προγραμματα εχω στο desktop μου (ουτε που τα κλικαρα), τα videos τα μικρυνα με τις εξης πολυ φιλικες εντολες:

 

τροπος 1:

mencoder x1.mov -ovc lavc -lavcopts vcodec=mpeg4:vhq:vbitrate=1200 -oac mp3lam -lameopts vbr=3:abr=128:q=0:aq=0  -vop scale -zoom -xy 512 -o x1.avi

 

τροπος 2:

ffmpeg -i x2.mpg -vcodec mpeg4 -bf 2 -b 200 -ab 64 -ar 22050  k4bb.avi         

 

Δεν θελω καν να σου κανω quote την εντολη για το μονταζ γιατι θα το σβησεις παραυτα και ακομα δεν το εστησες :)

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Welcome to the Affinity Tele club αρχηγέ! :)

Με γειά το εργαλείο, βλέπω ότι εσύ μπορείς να το κουμαντάρεις μια χαρά (γιατί εγώ είμαι αμπαλίδης)...

 

Υ.Γ. Και μόνο που είδα όλο αυτό το command-μακρυνάρι αγχώθηκα! :-X

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Welcome to the Affinity Tele club αρχηγέ! :)

Με γειά το εργαλείο, βλέπω ότι εσύ μπορείς να το κουμαντάρεις μια χαρά (γιατί εγώ είμαι αμπαλίδης)...

 

Υ.Γ. Και μόνο που είδα όλο αυτό το command-μακρυνάρι αγχώθηκα! :-X

 

 

Φιλε alchemist φαινεσαι ευγενικο παιδι και το εκτιμω :) Αλλα αν αληθεια εισαι πιο αμπαλος απο εμας στην country (που δεν νομιζω οτι γινεται), ειλικρινα συλλυπητηρια.

 

By the way, ανταλασσω μαθηματα linux με country :)

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο alchemist είναι ευγενικό παιδί, αλλά δεν τον έχω ακούσει να παίζει... Εξ' άλλου ο άνθρωπος πληκτράς είναι... Και μόνο που παίζει κιθαρίτσα, μπράβο του... 8)

 

Τέλος πάντων, ωραία ακούγεται η κιθαρίτσα, και τό 'ψησα κι εγώ για την καινούρια σειρα των squier..., που προμηνύεται καλήηηηη.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μπράβο για την παρουσίαση, η κιθάρα ακούγεται μια χαρά, όπως και το ενισχυτάκι (που πολλοί το έχουν για toy, ενώ είναι μια χαρά για practice).

 

Είχα πρωτοπιάσει πριν χρόνια στα χέρια μου μια Affinity και είχα μείνει χαζός με τον ήχο και το playability, σε συνάρτηση με την τιμή της πάντοτε.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο alchemist είναι ευγενικό παιδί, αλλά δεν τον έχω ακούσει να παίζει... Εξ' άλλου ο άνθρωπος πληκτράς είναι... Και μόνο που παίζει κιθαρίτσα, μπράβο του... 8)

 

Τέλος πάντων, ωραία ακούγεται η κιθαρίτσα, και τό 'ψησα κι εγώ για την καινούρια σειρα των squier..., που προμηνύεται καλήηηηη.......

 

Μιλας για αυτες με το πευκο? Στη δικια μου (που ειναι ημιτρανσπαρεντ) απο μεσα βλεπω 4 κομματια ξυλο. Επισης, απο την αποχρωση τους πιστευω οτι ειναι agathis (εχει κατι το πρασινωπο). Οποτε ετσι και αλλιως και αυτο πευκο στην ουσια δεν ειναι?

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο alchemist είναι ευγενικό παιδί, αλλά δεν τον έχω ακούσει να παίζει... Εξ' άλλου ο άνθρωπος πληκτράς είναι... Και μόνο που παίζει κιθαρίτσα, μπράβο του... 8)

 

Τέλος πάντων, ωραία ακούγεται η κιθαρίτσα, και τό 'ψησα κι εγώ για την καινούρια σειρα των squier..., που προμηνύεται καλήηηηη.......

 

Μιλας για αυτες με το πευκο? Στη δικια μου (που ειναι ημιτρανσπαρεντ) απο μεσα βλεπω 4 κομματια ξυλο. Επισης, απο την αποχρωση τους πιστευω οτι ειναι agathis (εχει κατι το πρασινωπο). Οποτε ετσι και αλλιως και αυτο πευκο στην ουσια δεν ειναι?

 

Άι ντόν'τ νόου... Εκείνες έχουν νομίζω και vintage γέφυρες, και κλειδιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε evris δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείς ότι παίζεις "κάπως". Εμένα μου άρεσαν πολύ αυτά που άκουσα, μην σου πω ότι το σκέφτομαι κι εγώ να τσιμπήσω μια τέτοια κιθάρα... Καλορίζικη, καλόπαιχτη και μακριά από τους "μικρούς" κινδύνους  ;D

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ευχαριστούμε για την όρεξη σου evris. :)

Φαντάζεστε αν το κάναμε όλοι τι υλικό θα είχαμε?  :)

 

 

 

....

τροπος 2:

ffmpeg -i x2.mpg -vcodec mpeg4 -bf 2 -b 200 -ab 64 -ar 22050  k4bb.avi           

...

 

τρόπος 3:

ffmakis -ola - metrhtois -ta agorazw -antallagh camera me DVD recorder.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου