Προς το περιεχόμενο

DIY καλώδια - κατασκευή XLR > TRS/TS και ζητήματα Balanced / Stereo σήματος.


asgartha

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατ΄αρχήν να δηλώσω πως έψαξα να βρώ ένα θέμα σχετικά με την κατασσκευή καλωδίων , και το μόνο που βρήκα ήταν http://www.noiz.gr/index.php?action=printpage;topic=165729.0 αυτό με θέμα "Αξίζει να δίνεις φράγκα σε καλώδια?" που ωστόσο δεν έλυνε τεχνικές απορίες.

 

Ο προβληματισμός μου ξεκίνησε από την εξής ανάγκη.... Να περάσω ένα μικρόφωνο σε ένα combo gtr amp.

 

Και θα μου πείς, γιατί να θέλω να το κάνω αυτό? Δεν έχει σημασία, απλά θέλω να το κάνω.

 

Οκ, λοιπόν κατέληξα στο ότι πρέπει να κάνω ένα καλώδιο-αντάπτορα για το κανονικό καλώδιο μικροφώνου, που θα έχει θυληκό XLR σε ένα καρφί.

 

Και αρχίζουν οι ερωτήσεις:

 

1. TRS ¨η TS? και γιατί?

 

TRS makes sense αφού το XLR έχει 2 σήματα.

TS Makes sense γιατί όλα τα καλώδια οργάνων έχουν μόνο ένα σήμα, και άρα μάλλον ο ενισχυτής κιθάρας είναι φτιαγμένος για να δουλεύει έτσι.

 

2. ΣΥΝΔΕΣΜΟΛΟΓΙΑ :

Στην περίπτωση του XLR > TRS οκ η διαδικασία φαίνεται να είναι απλή, 1-sleeve, 2- tip, 3-ring.

 

Στην περίπτωση του TS  όμως..... τι γίνεται ? Πως ενώνω? Υπάρχει η θεωρία 2>tip, 3>sleeve, 1>πουθενα,

 

Υπάρχει η θεωρία 2>tip, 3>sleeve, 1>χωρίζω τη γείωση και την κολώ μισή και μισή tip kai sleeve.

 

Και υπάρχει και η δική μου θεωρία που λέει ότι θά πρεπε το 2 να πάει στο tip , το 3 να μην πάει πουθενά και το 1 ως γειωση που είναι να πάει στο sleeve.

 

 

Παρακαλώ θερμά να μου λύσετε την απορία μου.

 

Τελικά οκ μου είναι σαφές ότι θα έχω ένα Unbalanced καλώδιο εάν από τους 2 αγωγούς πάω στον έναν.

 

Ομως μια και αναφέρομαι στο αιώνιο θέμα του balanced / unbalanced .... λύστε μου και ακόμη μία απορία...

 

Οκ, Balanced δεν σημαίνει στερεο, σημαίνει απλά ένα σήμα σε φάση και την αντιστροφή της φάσης του που ταξιδεύουν παράλληλα για να ακυρώνουν βόμβους μάλλον.

 

 

Ομως ένα balanced καλώδιο έχει 2 αγωγούς. ΑΥτό δεν το κάνει δυνιτικά και στερεο?

 

Βέβαια τι να ενώσεις να μου πεις με ένα καρφι-καρφί με 2 αγωγούς.... σωστό και αυτό... Το μόνο στερεοφωνικό καλώδιο με καρφί που ξέρω είναι των ακουστικών.

 

Μετά εάν δεν κάνω λάθος, για να έχω balanced σήμα , πρέπει εκτός από καλώδιο να έχω και balanced  πηγή.

 

Η Κιθάρα μου ας πούμε μάλλον δεν έχει balanced σήμα, άρα είναι άσκοπο να την συνδέσω με balanced καλώδιο. Τι γίνεται όταν θέλω να έχω πάνω από 3 μέτρα καλώδιο όμως? Δεν θα έπρεπε να είναι balanced?

 

Και κάτι ακόμη , εκτός από το κακό ηχητικό αποτέλεσμα -μία και ο κάθε ενισχυτής είναι φτιαγμένος για να ανταποκρίνεται σε άλλη συχνοτική περιοχή-  ποιο πρόβλημα υπάρχει με το να τζακώνουμε άσχετα όργανα σε άσχετους ενισχυτές?

 

Πχ, φωνή ή πιάνο ή μπάσο σε gtr amp.

 

 

Αυτά, ευχαριστώ πολύ όποιον μου απαντήσει.

 

 

 

 

 

 

“Never give a sword to a man who can't dance.”

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου