Προς το περιεχόμενο

έλεγχος καλωδίων βοήθεια!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια χαρά φόρουμ

μια γρήγορη ερώτηση θα ήθελα να κάνω.(σαν αυτούς που μπαίνουν στα λεωφορείο και ζητάν χρήματα ακούγεται αυτό :P)

υπάρχει κάποιος αξιόπιστος τρόπος να ελέγξω τα καλώδια μου?

και εξηγούμαι. εκτός από το παραδοσιακό να βάλω το καλώδιο στον ενισχυτή και να δω αν κάνει τζζζζ θέλω να δω αν υπάρχουν σοβαρές απώλειες στο σήμα γιατί σε ένα πρόσφατο live είχα αυξομειώσεις στο gain ενός πεταλιού μου..μετά από έλεγχο είδα ότι το πετάλι-κιθάρα-ενισχυτής δεν έχει πρόβλημα και θέλω να δω αν τα καλώδια μου είναι οκ?

καταρχήν υπάρχει περίπτωση ένα καλώδιο να χάσει την ικανότητα του να μεταφέρει το σήμα κατά ένα μόνο μέρος? δλδ να μη νεκρωθεί άλλα να "πέσει"  η ένταση στην αλυσίδα?

συγνώμη για το μπέρδεμα αλλά δεν ξέρω πως να το εκφράσω ακριβώς?

 

κατά την γνώμη σας αξίζει να αγοράσει κάποιος ακριβά καλώδια όπως τα george L's η  οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου ναι ειναι δυνατον να πεσουν οπως λες τα καλωδια με τον καιρο.Αν τα κολλας εσυ τοτε κοψε τα βυσματα και ξανακολλα τα.Αν ειναι εργοστασιακα τοτε μια καλη επιλογη σε σωνει.Καθαροτητα χαλκου κτλ.Ενας καλος πωλητης θα σε ενημερωσει.Τροπος να τα δοκομασεις,νομιζω υπαρχει τεστερ αλλα δεν ξερω ποσο κανει.Αλλιως ενα καλο ωμομετρο θα σου δειξει καποια πραγματα.Το θεμα δεν ειναι και τοσο απλο και εχει πολλες παραμετρους.Ποιοτητα βυσματος,θωρακιση καλωδιου και καθαροτητα των αγωγων.

ΠΑΝΤΕΛΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα τα λεει ο φιλος.

Μετρα με ομομετρο σκετο τον μαγνητη και μετα με το καλωδιο για να δεις αν εχει διαφορα.

 

Τα βυσματα στο κολιμα μπορει να ζεσταθουν πολυ και να ψιλοχαλασουν.

Neutrik βυσματα με καλο καλωδιο (αν τα φτιαχνεις εσυ) και καθαρισες.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ξερεις ε?Δεν χρειαζεται κατ αναγκη να ειναι μαρκα κατι που παιρνεις για να σου κανει δουλεια ή να ειναι καλο.Βεβαια μια καλη μαρκα σου παρεχει την εγγυηση του προιοντος της αλλα αυτο δε σημαινει οτι ενα πιο φθηνο καλωδιο ή μια λιγοτερη γνωση μαρκα δεν μπορει να σου κανει τη δουλεια που θες.Ωμομετρο καλο και ευαισθητο με μια μικρη κλιμακα και περιμενεις να σου δειξει οσο το δυνατον προς το μηδεν.Μπλενταζ με ακροδεκτη του οργανου σου απο τη μια,το ιδιο και απο την αλλη.Και μετα το ιδιο θα κανεις και με τον κεντρικο κλωνο του καλωδιου σου.Αν δεν εχεις ωμομετρο ενας ηλεκτρονικος θα σε βοηθησει πιστευω.

ΠΑΝΤΕΛΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

υπάρχει κάποιος αξιόπιστος τρόπος να ελέγξω τα καλώδια μου?

Υπάρχουν διάφοροι τρόποι, εξαρτάται τι ακριβώς θέλεις να ελέγξεις.

 

...θέλω να δω αν υπάρχουν σοβαρές απώλειες στο σήμα

Ένας έμπειρος ηλεκτρονικός - τεχνικός - ηχολήπτης που γνωρίζει από audio και με τον κατάλληλο εξοπλισμό μπορεί να σε βοηθήσει.

 

... γιατί σε ένα πρόσφατο live είχα αυξομειώσεις στο gain ενός πεταλιού μου..μετά από έλεγχο είδα ότι το πετάλι-κιθάρα-ενισχυτής δεν έχει πρόβλημα και θέλω να δω αν τα καλώδια μου είναι οκ?

Μπορεί και να μην ήταν εξ'αιτίας της ποιότητας του καλωδίου. Για παράδειγμα μπορεί να ήταν λόγω τροφοδοσίας ή λόγω υγρασίας ή κάτι με τις επαφές στα βύσματα ή κάτι άλλο. Μπορεί βέβαια να ήταν και το καλώδιο. Τα πάντα μπορεί.

 

καταρχήν υπάρχει περίπτωση ένα καλώδιο να χάσει την ικανότητα του να μεταφέρει το σήμα κατά ένα μόνο μέρος? δλδ να μη νεκρωθεί άλλα να "πέσει"  η ένταση στην αλυσίδα?

Μπορεί.

 

κατά την γνώμη σας αξίζει να αγοράσει κάποιος ακριβά καλώδια όπως τα george L's η  οχι?

Αξίζει, γνώμη μου.

 

Αλλιως ενα καλο ωμομετρο θα σου δειξει καποια πραγματα.
Ακριβώς, θα δείξει κάποια, διότι το ωμόμετρο "δεν ακούει".

 

Το θεμα δεν ειναι και τοσο απλο και εχει πολλες παραμετρους.
Ακριβώς.

 

Ποιοτητα βυσματος,θωρακιση καλωδιου και καθαροτητα των αγωγων.
Και αυτά παίζουν καθοριστικό ρόλο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λεπτομερέστατες απαντήσεις. ευχαριστω πολυ.το ξερω οτι μπορει να ειναι και η τροφοδοσία αλλα και εκει για να εχεις ενα καλό αποτέλεσμα πρεπει να δωσεις 150+ για ενα σοβαρο power supply.

θα κανω μια γύρα σε ηλεκτρολόγους μηπως προθυμοποιηθεί κανεις να με βοηθήσει...ευχαριστω παιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αξίζει να αγοράσει κάποιος ακριβά καλώδια όπως τα george L's η  οχι?

 

τα george L δεν ειναι ακριβα καλωδια  ;),σιγουρα ομως αξιζει να τα αγορασεις ή τουλάχιστον να αγορασεις καλωδια που να εχουν το ιδιο χαμηλο capacitance με αυτα στις ιδιες λογικες τιμες με αυτα .

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk  οταν λες  οτι δεν ειναι ακριβα εννοεις για την ποιοτητα τους?εχω δει και τα lava αλλα δεν ξερω αν ειναι καλυτερα η χειρότερα. αλλα καλωδια αντίστοιχης αξιας δεν ξερω να σου πω την αληθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι εννοω οτι δεν ειναι ακριβα απλα... ;D

 

ακριβα ειναι κατι καλωδια που κανουν 100 ευρω το μετρο ,οχι τα George L.

 

Προσωπικα σου προτεινω χυμα καλωδιο SOMMER xxl και βυσματα Neutrick για μακρια καλωδια και απλο SOMMER με γωνιες neutrick για πεταλιερα και θα εισαι πασας ,θα σου ερθει και πιο φτηνα απο τα George L...

 

 

.το ξερω οτι μπορει να ειναι και η τροφοδοσία αλλα και εκει για να εχεις ενα καλό αποτέλεσμα πρεπει να δωσεις 150+ για ενα σοβαρο power supply.

 

με 30 αντε 35 ευρω παιρνεις το One Spot & εισαι μια χαρα...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου