Προς το περιεχόμενο

Λιγη βοηθεια για μια ηχογραφηση ενισχυτη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Α, sorry και κάτι ακόμα... το Headphones output με υποδοχή βύσματος κιθάρας λειτουργεί και σαν line out ή όχι?

 

Μπορείς να το λειτουργίσεις αλλά το αποτέλεσμα ειδικά σε distotrion δεν θα σου αρέσει και πολύ.

 

Εννοώ πως για παράδειγμα έχεις έναν ήχο που σου αρέσει μόλις θα το συνδέεις από τα headphones για ηχογράφιση θα σου ακουστεί κάμπωσο απαίσια.

 

Τώρα αν δεν σε απασχολεί η ποιότητα του ήχου και το μόνο που θες είναι να θυμάσαι απλά πως πάει το κομμάτι που θα γράψεις είσαι ΟΚ διαφορετηκά θα σε ξενερώσει.

 

Άμα πας στην πρώτη σελίδα θα δεις ότι έχει συζητιθεί το θέμα  ;)

 

                                                    8)

                                                  8)  8)

                                                    8)

 

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καταλαβαίνω ότι αναφέρεσαι σε πρόχειρες ηχογραφήσεις σε ένα 4κάναλο, αλλά πιστεύω ότι, και ειδικά αποκτώντας με το καιρό το μικρόβιο της ηχογράφησης, σιγά σιγά θα σιχαθείς αυτόν τον λάθος και απαίσιο ήχο που βγαίνει συνήθως όταν ηχογραφούμε ηλεκτρική κιθάρα απο το Line out της ή την έξοδο των ακουστικών. Αυτό που κατα τη γνώμη μου χρειάζεσαι είναι κάτι του στύλ  του ενισχυτή που σου πρότειναν παραπάνω, του fender,  αν και δεν ξέρω τι σήμα στέλνει "καρφι" και πόσο αληθοφανές είναι αυτό, αλλά νομίζω έχω ακούσει ότι κάνει προσομειώσεις ενισχυτών καμπινων και αν θες και εφέ, οπότε είσαι καλυμένος. Άλλη ποιοτική λύση (και χωρίς βάρος, είναι μία tonelab st, που μεταχειρισμένη θα τη βρείς κάτω απο 100 ευρώ (είχα μία και τη πούλησα 90 ευρώ) και είναι ο ορισμός του δούλου για ηχογράφηση, σε μέγεθος απίστευτα μικρό. Αυτό μπορεί να σε πάει κατα τη γνώμη μου μέχρι και σε επαγγελματικές ηχογραφήσεις αν το δουλέυεις και ρυθμίζεις σωστα. Τελευταία λυση εξαιρετικής ποιότητας πάλι για μένα, που θα σου μείνει είναι ένας blackstar htr5 που θα τον βρεις μεταχ. 150 ευρώ εδώ και έχει emulated output, που σημαίνει ότι βάζεις καρφί απο εκει στη κονσόλα σου και γράφεις ακριβώς στη ποιότητα που θα έγραφες αν έβαζες μικρόφωνο μπροστά σε μία σωστή καμπίνα, με τους λαμπάτο πλούσιο και αληθινό ήχο του συγκεκριμένου ενισχυτή. Ποιότητα? Αψογη, κ με μικρό βάρος. Αυτά τα...λίγα...απο μένα. Καλές αγορές!

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου