Προς το περιεχόμενο

Μαγνήτες!!Ποιούς, γιατί...?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον εγω εχω στη Strat μου, τον JB jr στην bridge και τον SSL4 στη neck θεση...ποιον προτεινετε για middle? επισης σκεφτηκα αν ειναι δυνατον να μπει ο SSL4 στη middle και να βαλω εναν SD little 59 στη neck  :)

Βασικά απάντησες μόνος σου και δεν το ξέρεις ;D ;D ;D

Ο συνδυασμός που σκέφτεσαι είναι μια χαρά, ειδικά ο SSL-4 στη μέση είναι άψογος και θα κολλήσει καλά με τους άλλους δύο.

Επίσης πρέπει να ξέρεις ότι αν θες μπορείς να βάλεις τον SSL ανάποδα "σαν" RW/RP και να έχεις τελείως αθόρυβες τις θέσεις 2&4, αν και δε νομίζω να έχεις πρόβλημα λόγο των stacked humbuckers (αν δεν τους κάνεις split).

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά απάντησες μόνος σου και δεν το ξέρεις ;D ;D ;D

 

Το ηξερα οτι ειχα δικιο, απλα εψαχνα για επιβεβαιωση  ;D

Σε ευχαριστω για τη βοηθεια σου  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά οι περισσότεροι ποιούς θεωρείται μεταξύ Duncan κ Di Marzio πιο ευέλικτους?

Και επίσης μια ερώτηση ακόμα. Οι mini humbucker μπορούν να splitαρουν κανονικά?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά οι περισσότεροι ποιούς θεωρείται μεταξύ Duncan κ Di Marzio πιο ευέλικτους?

Και επίσης μια ερώτηση ακόμα. Οι mini humbucker μπορούν να splitαρουν κανονικά?

 

Το ευέλικτοι που λες έχει να κάνει με τον αν είναι 2 ή 4 καλωδίων οι μαγνήτες. Έτσι εννοείτε ότι οι 4 καλωδίων μαγνήτες είναι πιο ευέλικτοι αφού υπάρχουν πολλά wirings για να "παίξει" κάποιος και να βρει αυτό που του ταιριάζει (series, parallel, series-parallel, series-split-parallel, phase in/out κλπ).

Οι mini hmbuckers θεωρητικά "splitάρονται" άλλα έχοντας μικρότερη επιφάνεια ο μαγνήτης υστερεί σε sustain και επίσης ο θόρυβος θα είναι περισσότερος από έναν κανονικό μονό. Αυτό που προτιμούν οι περισσότεροι και κάνουν στους mini humbuckers είναι το parallel wiring, αφού έτσι τους δίνει ήχο μονού με πιο wide έξοδο αλλά και αθόρυβα.

 

Τώρα το Duncan ή Dimarzio είναι θέμα γούστου, πέραν κάποιον συγκεκριμένων μοντέλων και απ'τις δύο εταιρίες, που έχουν πολύ συγκεκριμένα χαρακτηριστικά. Το αυτό ισχύει και για άλλες εταιρίες μαγνητών. 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις William.

Κάτι τελευταίο. Επειδή η τελευταία φορά που άλλαξα μαγνήτες σε μάστορα ήταν πριν

8 χρόνια πόσο περίπου κοστίζει η όλη διαδικασία? Αν παράδειγμα το κόστος για 3 μαγνήτες και switcher είναι 200 Ε (υποθετικά) πόσο θα κοστίσει η τοποθέτηση.

Στο περίπου για να έχω πιο σφαιρική εικόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις William.

Κάτι τελευταίο. Επειδή η τελευταία φορά που άλλαξα μαγνήτες σε μάστορα ήταν πριν

8 χρόνια πόσο περίπου κοστίζει η όλη διαδικασία? Αν παράδειγμα το κόστος για 3 μαγνήτες και switcher είναι 200 Ε (υποθετικά) πόσο θα κοστίσει η τοποθέτηση.

Στο περίπου για να έχω πιο σφαιρική εικόνα.

Καλό θα ήταν να ρωτήσεις 2-3 και να επιλέξεις αυτόν που μπορεί να σου κάνει καλή δουλειά και σε καλή τιμή (για την δουλειά που προσφέρει).

Το να σου πω μία τιμή (έστω και στο περίπου), είναι σα να δίνω τροφή για σχόλια και αντιπαραθέσεις τύπου "φθηνοί vs ακριβοί μάστορες" ;) και δεν το θέλουμε αυτό εδώ σωστά?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου