Προς το περιεχόμενο

Bass Compressor


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πες το... Πες ακριβώς τη φράση ή τη λέξη που σκέφτεσαι, δεν υπάρχει πρόβλημα... ;D  Απο κει και πέρα όμως, το έγραψα και πιο πάνω, οτι... προφανώς και ΔΕΝ είναι θέμα μπάσου. Ιδικά το δανεικό το Ibazez, εντάξη δεν ειναι και σαν το δικό μου. Είναι καλό όργανο. Επίσης φαντάσου οτι, ακριβώς για να μην έχουν μεγάλη διαφορά σε όγκο και σε ένταση οι χορδές μεταξύ τους, παίζω πάντα με μαζεμένο σετ. Με το σκεπτικό οτι θα είναι πιο ομοιόμορφος ο ήχος, φοράω 45-65-80-100. Enry Ball ή D'addario συνήθως. Τέλος πάντων, μάλλον το πρόβλημα είναι το πιο απλό και λογικό. Οτι εγώ κάνω λαμακία... και το δουλεύω αυτό το θέμα τις τελευταίες μέρες... το ψάχνω... Καλή και η ιδέα σου μάστορα. Θα ανεβάσω αύριο μεθαύριο ενα track που (θεωρώ ΕΓΩ οτι) δεν έχει πρόβλημα και θα ανεβάσω κι ενα που υπάρχει το πρόβλημα, για να μου πείτε κι εσείς τη γνώμη σας. Να δώ τι σκατά κάνω λάθος...      

 

Πρώτον : Eίπε!... ''entry level- όχι κάτι «φοβερό».''

 

Δεύτερον: Ε και τι να'ναι άμα δεν είναι θέμα μπάσου ;  ???

 

Και γω πέρα τα σενάρια που ανέφερε ο Terry δεν μπορώ να σκεφτώ άλλα...

 

Επειδής ο αυτοσαρκασμός κακό δεν κάνει:Μην εμπιστεύεσαι ότι σου λέω εγώ...2 μήνες έπαιζα passive νομίζοντας ότι έπαιζα active...παραπονιόμουν μάλιστα που ''έχασα'' τον πλούσιο τόνο των passive ηλεκτρικών  ;D

 

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πρώτον το SRX300 δεν είναι καλό όργανο... Είναι ένα ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣ entry level όργανο που μπορεί να συντροφέψει κάποιον για πολλά χρόνια αλλά δεν είναι τίποτα παραπάνω... (για το washburn δεν συζητάω καν καθότι είναι πιο κούτσουρο κι από κουπί)

Δεύτερον... Παίζεις με πένα ή με δάχτυλα? Γιατί αν παίζεις με δάχτυλα τότε πολύ απλά πρέπει να μάθεις να τα κοντρολάρεις... Είναι ίσως θέμα κούρασης στο χέρι σου τα dive του σήματος και λάθος χτυπήματος παρά θέμα κομπρέσορα ή μπάσου...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά συγνώμη κι όλας αλλά το στείλατε το παιδί από κει που ήρθε, δείξτε λίγο έλεος...

 

Άκου τα μπάσα του δεν είναι καλά... ή δεν έχει μάθει να παίζει ακόμα καλά...

Τραγικό.

 

Φίλε, το φαινόμενο που περιγράφεις είναι ΟΚ και συμβαίνει συνεχώς. Δεν έχει να κάνει με το μπάσο σου μόνο και με την τεχνική σου αλλά και με το γεγονός ότι οι συχνότητες των οργάνων αλληλοεπιρρεάζονται και άλλες φορές κάποιες συχνότητες πνίγονται, και άλλες ενισχύονται. Αυτή είναι η τέχνη και του να ηχογραφείς σωστά, θα πρέπει να γνωρίζεις και μερικά πράγματα από τη φυσική του ήχου. Φυσικά έχει να κάνει με τις χορδές, τους μαγνήτες και πολλά άλλα ακόμη αλλά για τη μουσική που θες είναι λογικό να χρησιμοποιήσεις έναν καλό κομπρέσσορα.

Εγώ θα σου πρότεινα και λίγο overdrive για να μπορέσεις να μιξάρεις τον ήχο του μπάσου καλύτερα με τις κιθάρες.

 

Τέλος θα προτείνω ένα μηχάνημα που πιστεύω ότι θα σε κάνει Θεό για πολλά χρόνια.

http://www.thomann.de/gr/tech_21_bass_driver.htm

υπάρχει και σε programmable με λίγα παραπάνω λεφτά.

Είναι ακριβό αλλά σε μένα τα τελευταία 10 χρόνια έχει βγάλει και με το παραπάνω τα λεφτά του...

 

;D

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν έχει να κάνει με το μπάσο σου μόνο και με την τεχνική σου αλλά και με το γεγονός ότι οι συχνότητες των οργάνων αλληλοεπιρρεάζονται και άλλες φορές κάποιες συχνότητες πνίγονται, και άλλες ενισχύονται. Αυτή είναι η τέχνη και του να ηχογραφείς σωστά, θα πρέπει να γνωρίζεις και μερικά πράγματα από τη φυσική του ήχου.

 

 

 

 

Σωστό και αυτό, αλλά ας κρατήσουμε ένα «μικρό καλάθι» μέχρι να ανεβάσει ο φίλος μας το διαβόητο κλιπ- ένα τρακ μόνο μπάσο για να ακούσουμε μόνο το όργανο χωρίς αλληλοεπιδράσεις και άλλες συχνότητες.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Καταρχάς να ξεκινήσω απο την παρεξήγηση της υπόθεσης για την οποία ΔΕΝ  καταλαβαίνω το λόγο που έχει γίνει. Ότι γράφω είναι απλούστατο και πλήρες κατανοητό.  Stoner Jackass και funky_bassman, δύο τινά συμβαίνουν. Ή ΔΕΝ ξέρετε να διαβάζεται ή μου κάνετε πλάκα. Αλλιώς δεν εξηγείτε ! Stoner Jackass, ΕΓΩ ξέρω πολύ καλά τι μπάσα έχω. Ξέρω πολύ καλά οτι είναι μπάσα επιπέδου αρχαρίου! Επίσης ΕΓΩ, μάλλον ξέρω πολύ καλύτερα απο σένα τι είναι ο αυτοσαρκασμός, γιατί σε πρόλαβα και ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΚΑΝΑ στο τελευταίο μου ποστ. ΔΕΝ το είπα για κακό στον άνθρωπο. Εγώ γέλασα με την καρδιά μου όταν διάβασα αυτό που έγραψε, και του λέω ... << πες το όπως το σκέφτεσαι ! Ούτε για ξύλα στο τζάκι δεν κάνουν τα μπάσα μου ! ΤΟ ΞΕΡΩ ! ΧΑΙΡΩ ΠΟΛΥ! >> Η στάση συγκαταβατικότητας στη συγκεκριμένη φράση που έγραψα, είναι εμφανέστατη ! Εννοείτε πως συμφωνώ με τον Terry και αυτο ακριβώς εννοούσα σε αυτό που έγραψα. Εννοούσα << μήν το λες  διακριτικά... Πες αυτό ακριβώς που σκέφτεσαι ! >> του λέω ! Ολοι μας ξέρουμε τι εστι washburn και Ibanez. Το έχω γράψει σε καμιά 15αριά θέματα εδώ μέσα, οτι αν ενα μπάσο δεν γράφει fender, απλά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΠΑΣΟ ! Το έγραψα κι εδώ, λίγο πιο κάτω είναι ! ...που λέω << ακόμα δεν αξιώθηκα να πάρω ενα μπάσο τις προκοπής... >>  αλλα κάποιοι φαίνεται πως δεν διαβάζουν τα προηγούμενα ποστ για να συμμετάσχουν στην κουβέντα. Διαβάζουν μόνο το τελευταίο, πετάν τη λαλακία τους κι όποιον πάρει ο χάρος ! Θα το ξαναγράψω, γιατί πολύ πιθανόν να μην καταλαβαίνουν και ΠΑΛΙ κάποιοι τι γράφω. Ξέρω πολύ καλά τι επίπεδου είναι τα μπάσα που έχω ! Στο προηγούμενο ποστ μου ΣΥΜΦΩΝΙΣΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ με τον Terry και οχι μονο συμφώνησα, αλλα τον ενθάρρυνα κι όλας !  Και κάτι μου λεει οτι ο ίδιος, κατάλαβε πολύ καλά τι έγραψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης funky_bassman, ΑΝ διάβαζες λίγο παραπάνω, θα έβλεπες οτι ΕΓΩ Ο ΙΔΙΟΣ γράφω και παραδέχομαι, οτι το πρόβλημα ειναι θέμα της τεχνικής μου, το οποίο και προσπαθώ να βελτιώσω. Και ξεκινάω και γράφω το ποστ, με όλη την ευγένεια που με διακρίνει και λέω  << Παιδιά, επειδή εχω ενα θεματάκι με τις δυναμικές μου και θέλω να τις σουλουπώσω λίγο, μήπως θα μπορούσατε να μου προτείνετε εναν κομπρέσσορα, για να με διευκολύνει λίγο (ο κομπρέσσορας ) στο πρόβλημα? >> Τόσο απλά ! Το μόνο που ήθελα ήταν να μου προτείνετε έναν παλιοκομπρέσσορα. Τώρα, πως καταλάβατε εσείς, οτι εγώ νομίζω οτι τα μπάσα μου είναι ισάξια με custom shop της Fender...  Πως καταλάβατε εσείς, οτι εγώ  " την είπα " στον Terry επειδή  " τόλμησε να πει κακιά κουβέντα"  για  " τις οργανάρες μου "... Και πώς πήγε η κουβέντα στο αν ξέρω εγώ να παίζω ή όχι... τι να πω ... μόνο εσεις ξέρετε πως το καταφέρατε αυτο. ΑΝ ξέρω να παίζω μπάσο ή όχι, θα πρέπει να με δείτε απο κοντά για να σας λυθεί η απορία. Και ΔΕΝ υπαινίσσομαι ντε και καλά οτι ξέρω να παίζω. Απλά και κυριολεκτικά, για να βγάλετε συμπεράσματα, πρέπει να με ακούσετε και να με δείτε να παίζω. Κάνω λάθος ? Εχω γράψει λίγο πιο κάτω (αλλα τζάμπα το έγραψα απ οτι φαίνεται), οτι παίζω μπάσο με τα δάχτυλα εδώ και 5 χρόνια. Εχω κάνει ...κάμποσα lives και δεν είχα κανένα πρόβλημα, κάθε άλλο μάλιστα... Επίσης πριν απο κάτι μήνες, ηχογράφησα σε στούντιο της συμπρωτεύουσας ενα cd που έχουμε γράψει και βγάζουμε με την μπάντα μου, και επίσης δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα. Το θέμα με τις δυναμικές προέκυψε και το παρατήρησα εγω και ο κιθαρίστας της μπάντας μου, σε ηχογράφηση στο qiu base πρίν απο 10 μέρες. Και λέω εγω απο μέσα μου τότε <<...οι χορδές είναι καινούργιες, το πρόβλημα το έχω και στα 2 μπάσα άρα ΔΕΝ είναι θεμα μπάσου, άρα πρέπει να είμαι λίγο πιο προσεκτικός με τις δυναμικές μου... >>  λέω επίσης τότε << ΤΙ θα μπορούσα να αγοράσω, το οποίο ΔΕΝ έχω, και το οποίο θα βελτίωνε και θα καθάριζε τον ήχο μου, και θα με διευκόλυνε και ΛΙΓΟ στο θεματάκι με τις δυναμικές ? >> και βρίσκω αμέσως την απάντηση << ΕΝΑΝ ΚΟΜΠΡΕΣΣΟΡΑ >> Κι έκανα το λάθος τελικά, και το πόσταρα εδώ. Ηταν λάθος μου ! οκ ! το παραδέχομαι ! Τέλος πάντων. Ας μην το κουράζω άλλο. Ευχαριστώ πολύ τα παιδιά που απλά, προσπάθησαν να βοηθήσουν, και επίσης ευχαριστώ και " ζητώ συγνώμη " απο τον Terry που... " είχα όλη την ΚΑΚΗ διάθεση (άλλη δουλειά δεν είχα να κάνω εξάλλου) να τον αποπάρω και να του την πώ αδίκως "   Συγνώμη Terry... Sorry φίλε... λάθος μου...  ΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ   Τι να πω ... Πιο απλά και κατανοητά ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να γράψω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε, το φαινόμενο που περιγράφεις είναι ΟΚ και συμβαίνει συνεχώς. Δεν έχει να κάνει με το μπάσο σου μόνο και με την τεχνική σου αλλά και με το γεγονός ότι οι συχνότητες των οργάνων αλληλοεπιρρεάζονται και άλλες φορές κάποιες συχνότητες πνίγονται, και άλλες ενισχύονται. Αυτή είναι η τέχνη και του να ηχογραφείς σωστά, θα πρέπει να γνωρίζεις και μερικά πράγματα από τη φυσική του ήχου. Φυσικά έχει να κάνει με τις χορδές, τους μαγνήτες και πολλά άλλα ακόμη αλλά για τη μουσική που θες είναι λογικό να χρησιμοποιήσεις έναν καλό κομπρέσσορα.

Εγώ θα σου πρότεινα και λίγο overdrive για να μπορέσεις να μιξάρεις τον ήχο του μπάσου καλύτερα με τις κιθάρες.

 

Τέλος θα προτείνω ένα μηχάνημα που πιστεύω ότι θα σε κάνει Θεό για πολλά χρόνια.

http://www.thomann.de/gr/tech_21_bass_driver.htm

υπάρχει και σε programmable με λίγα παραπάνω λεφτά.

Είναι ακριβό αλλά σε μένα τα τελευταία 10 χρόνια έχει βγάλει και με το παραπάνω τα λεφτά του...

 

;D

 

 

 

Εννοείτε οτι το σκέφτομαι κι αυτό που λες. Σκέφτομαι δηλαδή οτι είναι πολύ πιθανό να κάνουμε κάτι λάθος με τον κιθαρίστα της μπάντας μου, στο qiu base. Εννοείτε και οτι ΔΕΝ ξέρω και ΟΛΑ τα μυστικά της ηχογράφησης. Απλά παραξενεύομαι πολύ, γιατί όταν παίζω live ή όταν κάνω practise, ΔΕΝ ακούω να υπάρχει πρόβλημα. Επίσης, όπως λέω και ακριβώς αποπάνω, πριν απο κάτι μήνες ηχογράφησα 8 κομμάτια σε στούντιο ηχογραφήσεων κανονικά, δεν αναφέρθηκε κάποιο τέτοιο θέμα απ τους ηχολήπτες εκεί, και επίσης αυτά τα 8 κομμάτια, τα έχω εδώ, μόνο το bass track και ορκίζομαι οτι ΔΕΝ ακούω κανένα απολύτως πρόβλημα ! Τώρα τι στο καλό συμβαίνει τις τελευταίες 10 ημέρες που γράφω στο qiu base... δεν μπορώ να καταλάβω...  Ωραίο και ενδιαφέρων και το εργαλείο που προτείνεις. θα το ψάξω και... θα δω τι θα κάνω τελικά... Πάντως σκέφτομαι οτι ενα compressor pedal ή και κάτι σαν αυτό που προτείνεις,  μόνο καλό μπορεί να μου κάνει...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τέλος θα προτείνω ένα μηχάνημα που πιστεύω ότι θα σε κάνει Θεό για πολλά χρόνια.

http://www.thomann.de/gr/tech_21_bass_driver.htm

υπάρχει και σε programmable με λίγα παραπάνω λεφτά.

 

+1 για το tech21

 

Το έχω γράψει σε καμιά 15αριά θέματα εδώ μέσα, οτι αν ενα μπάσο δεν γράφει fender, απλά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΠΑΣΟ

δεν συμφωνω σε αυτο μια χαρα μπασα ειναι και τα ibanez και πολλα ακομα που δεν γραφουν fender και σε πολλες περιπτωσεις με καλυτερο value for money...

 

 

και για να μεινω μεσα στο θεμα εγω θα σου προτεινα τον visual sound comp66 η τον ΒΒΕ οπως σκεφτοσουν κι εσυ

αν παντως εχεις σκοπο να δωσεις κατι παραπανω(για κομπρεσσορα αξιζει να τα σκασεις) ο πολυαγαπημενος EBS

επισεις: http://www.ovnilab.com/

καλο διαβασμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν συμφωνω σε αυτο μια χαρα μπασα ειναι και τα ibanez και πολλα ακομα που δεν γραφουν fender και σε πολλες περιπτωσεις με καλυτερο value for money...

+1000

Μπορούμε τέλος πάντων να σταματήσουμε να λέμε την ίδια μπούρδα ξανά και ξανά;

Ακόμα και σαν αστείο, αρχίζει και εξαντλείται.

Ο καθείς παίζει ότι και όπως γουστάρει και είναι απλά αποδεδειγμένο ότι υπάρχουν εκατοντάδες καλά μπάσα που το headstock τους δεν γράφει fender.

 

Τα μπάσα σου είναι μια χαρά και μην τρελλαίνεσαι.

Είναι προφανές ότι το πρόβλημά σου δεν είναι h αγορά ενός compression. Δεν λέω ότι δεν σου χρειάζεται comp αλλά όχι για αυτό που περιγράφεις.

 

Ο μαγνήτης φίλε μου ΠαρΤerry μπορεί στη μι και λα να μην παίζει ρόλο λόγω εγγύτητας πόλων/χορδών αλλά αν το action (λέω πιθανότητα τώρα) να είναι στη μία "σαύρα" και στην άλλη στο Θεό, μπορεί και να υπάρχει διαφορά. Μικρή πιθανότητα (πολύ μικρή) είναι και η καμπίνα που μπορεί να κάνει roll-off μερικές συχνότητες και να τονίζει άλλες.

 

Εν κατακλείδει hotspur, στήσε το όργανο σωστά, δοκίμασε να το δεις με ελεγχόμενο παίξιμο, βελτίωνε την τεχνική σου και ίδωμεν μετά για το πρόβλημα.

 

Sorry αν και έχω παίξει με comps, δεν χρησιμοποιώ (εκτός του dha Vt-1 tube od/eq που είχα και λόγω λάμπας κομπρεσάριζε ελαφρώς και μ' άρεσε) και δεν έχω εμπεριστατωμένη άποψη (αν και ο EBS multicomp αλλά και ο Markbass Compessore - απορώ πως και δεν τον ανέφερε ο petaloTerrys- μου φάνηκαν πολύ καλοί). Όχι γιατί δεν ξέρω αλλά ρώτα 5 μπασίστες ποιός comp τους αρέσει και θα πάρεις 10 απαντήσεις. Και αυτό γιατί κατά την άποψή μου, είναι τόσο (υπαρκτός μεν αλλά) δισδιάκριτος ο ρόλος τους και εξαρτάται τι (νομίζει ότι) ψάχνει ο καθένας.

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αγόρια καλημέρα και... ψυχραιμία.  ;D

 

Όλα τα κουτσουράκια λίγο πολύ παίζουν  ;) Όλη η εδώ κουβέντα γίνεται σε μια εντελώς θεωρητική βάση, με υποθέσεις επάνω σε μια αφήγηση. Προσωπικά, αν δεν πιάσω αυτά τα όργανα στο χέρι, τα παίξω και ακόμα καλύτερα τα ηχογραφήσω, θα παραμείνω... θεωρητικός  ;D

 

Για αυτό λέω, «τουλάχιστον ας ακούσουμε»...

 

Πάντως αν η διαφορά μεταξύ των χορδών είναι τόσο χαοτική όσο τη περιγράφει ο hotspur, ένας κομπρέσορας για να την «φέρει» θα πρέπει να να ρίξει πολύ κομπρεσάρισμα.

 

Όμως εδώ ελοχεύει ένας άλλος κίνδυνος: Αν το πετάλι δεν είναι σούπερ, τότε πάρε ένα... αντιανεμικό γιατί θα φυσάει πολύ  ;D ;D ;D

 

Για αυτό, ηρεμία, τάξη και ασφάλεια (και φυσικά πνεύμα και ηθική  ;D) μέχρι να ακούσουμε  ;)    

 

 

@Audio Δεν διαφωνώ καθόλου σε αυτό: «Ο μαγνήτης φίλε μου ΠαρΤerry μπορεί στη μι και λα να μην παίζει ρόλο λόγω εγγύτητας πόλων/χορδών αλλά αν το action (λέω πιθανότητα τώρα) να είναι στη μία "σαύρα" και στην άλλη στο Θεό, μπορεί και να υπάρχει διαφορά. Μικρή πιθανότητα (πολύ μικρή) είναι και η καμπίνα που μπορεί να κάνει roll-off μερικές συχνότητες και να τονίζει άλλες.»

 

Είναι αυτό που λέω από την αρχή περί «καταστροφής που μπορεί να είναι απλό συνάχι»  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου