Προς το περιεχόμενο

Bass Compressor


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όντως ο κομπρέσορας εξισώνει τις δυναμικές σου αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να βασίστεις σ αυτόν για τις δυναμικές σου...Οι δυναμικές είναι θέμα ατάκας..Η σπουδαιότερη χρήση του κομπρέσορα είναι επειδή το μπάσο λόγο συχνοτήτων ειναι πλούσιο σε overtones κάποιες απ αυτούς πετάνε κώλο...έ...ο κομπρέσορας τις μαζεύει...Δηλάδη αν θές τον κομπρέσορα να σου φτιάξει τις δυναμικές σου μην πάρεις κομπρέσορα...

ε ναι για ... Αυτή τη μικρή εξίσωση θέλω. Οπως είπα και πιο πάνω, ΔΕΝ εχω τόσο έντονο πρόβλημα με τις δυναμικές. Για να καταλάβεις ακριβώς τι παίζει, φαντάσου οτι σε ενα τρίλεπτο κομμάτι με εναλλαγές σε 4 διαφορετικά θέματα, κάπου στη μέση του κομματιού τη στιγμή που θα πάω να αλλάξω θέμα (και χορδή) παρατηρώ μια μείωση στον ήχο. Συνεχίζω να παίζω το θέμα μια χαρά, σε στάνταρ ένταση, και με το που πάω να αλλάζω θέμα και πάω πάλι στην απο πάνω χορδή, ανεβαίνει πάλι η ένταση. >:(  Αυτό το παρατήρησα έτσι... πιο έντονα, εδώ και μια εβδομάδα, σε ηχογράφηση καινούργιων τραγουδιών στο κιού μπέης. ΔΕΝ ειναι στάνταρ φαινόμενο, αλλα κάποιες φορές μου συμβαίνει. Κοίτα, παίζω μπάσο απ το 2000. Τελείως αυτοδίδακτος , ξεκίνησα με πένα και τα τελευταία 5 χρόνια αποφάσισα να αλλάξω την τεχνική μου, παίζω με τα δάχτυλα και κατάλαβα οτι... that's the way for me.  Τέλος πάντων, δεν θα καθίσουμε να μιλάμε για το παίξιμό μου τώρα... Ειπαμε, αυτό κάθε μέρα που περνάει βελτιώνετε. Απλά λέω μήπως με την προσθήκη ενος compresor pedal διορθωθεί και εξανεμιστεί εντελώς ίσως αύτο το θεματάκι. btw εσύ με ποιόν κομπρέσορα παίζεις και ποιόν θα μου πρότεινες εν τέλη ... 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Για να καταλάβεις ακριβώς τι παίζει, φαντάσου οτι σε ενα τρίλεπτο κομμάτι με εναλλαγές σε 4 διαφορετικά θέματα, κάπου στη μέση του κομματιού τη στιγμή που θα πάω να αλλάξω θέμα (και χορδή) παρατηρώ μια μείωση στον ήχο. Συνεχίζω να παίζω το θέμα μια χαρά, σε στάνταρ ένταση, και με το που πάω να αλλάζω θέμα και πάω πάλι στην απο πάνω χορδή, ανεβαίνει πάλι η ένταση. >:(   Αυτό το παρατήρησα έτσι... πιο έντονα, εδώ και μια εβδομάδα, σε ηχογράφηση καινούργιων τραγουδιών στο κιού μπέης. ΔΕΝ ειναι στάνταρ φαινόμενο, αλλα κάποιες φορές μου συμβαίνει.    

 

Με τι μπάσο παίζεις; Και αν επιτρέπεται, αυτό συμβαίνει μεταξύ ποιών χορδών; 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβεις ακριβώς τι παίζει, φαντάσου οτι σε ενα τρίλεπτο κομμάτι με εναλλαγές σε 4 διαφορετικά θέματα, κάπου στη μέση του κομματιού τη στιγμή που θα πάω να αλλάξω θέμα (και χορδή) παρατηρώ μια μείωση στον ήχο. Συνεχίζω να παίζω το θέμα μια χαρά, σε στάνταρ ένταση, και με το που πάω να αλλάζω θέμα και πάω πάλι στην απο πάνω χορδή, ανεβαίνει πάλι η ένταση. >:( 

 

Αν θεωρήσουμε ότι οι δυναμικές σου είναι σταθερές αυτό που περιγράφεις μοιάζει με θέμα κακής ρύθμισης του μαγνήτη

 

εσύ με ποιόν κομπρέσορα παίζεις και ποιόν θα μου πρότεινες εν τέλη ... 

 

Έγω παίζω με τον ebs multicomp και αυτό προτείνω..Φθηνός δεν χρωματίζει και πολύ διακριτικός

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν θεωρήσουμε ότι οι δυναμικές σου είναι σταθερές αυτό που περιγράφεις μοιάζει με θέμα κακής ρύθμισης του μαγνήτη

 

 

Ή ότι το μπασάκι αλλού παίζει και αλλού δεν παίζει- το οποίο δεν είναι και κάποιο καινοφανές φαινόμενο. Το έχουμε δει (ακούσει) κατά κόρον, κυρίως σε φθηνά κουτσουράκια (αλλά ενίοτε και σε ακριβότερα).   

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω ρε μάγκες... το σκέφτηκα και αυτό... οτι μπορεί να είναι μια απο τις 2-3 περιπτώσεις που αναφέρεται κι εσείς αλλά... αυτή τη στιγμή παίζω με 2 μπάσα. Ένα είναι το δικό μου, το θρυλικό Washburn Bantam Series XB120 με 2 χάμπουργκερ μαγνήτες (το πρώτο, το ένα και μοναδικό μπάσο που αγόρασα πριν απο 10 χρόνια δηλαδη ) και το αλλο είναι ενα Ibanez SRX 300 με active ηλεκτρικά, ενα P στο λαιμό και ενα J μαγνήτη στη γέφυρα, αγορασμένο προ 7ετίας απο ενα φιλαράκι που μου το χει δανείσει εδω και κάμποσο καιρό. Και μαντέψτε... το φαινόμενο παρατηρείται και στα 2 μπάσα. Άρα μειώνονται λίγο οι πιθανότητες να ειναι θέμα μπάσου ε ?  ::)  Σε ποιές χορδές ? Παίζω ενα θέμα στη μί ας πούμε και με το που κατεβαίνω στη λα μειώνετε λίγο ο ήχος (χωρίς αυτο να σημαίνει ομως οτι δεν συμβαίνει και στις υπόλοιπες 2. Απλα εγω το παρατηρώ πιο πολυ στις 2 πρώτες γιατι σε αυτες τις 2 παίζω πιο πολυ ;D ).  Το σπαστικό ειναι οτι τη στιγμή που παίζω ΔΕΝ καταλαβαίνω διαφορά. Ακούγονται όλα κομπλέ ! Οταν ηχογραφώ όμως και κάτσω να ακούσω προσεκτικά, τότε το καταλαβαίνω και μου τη δίνει αφάνταστα... Τι να πω... Θέλω εδώ και πολύ καιρό να αγοράσω ενα γ@μ@το μπασάκι, ετσι να ανέβω και λίγο επίπεδο, αλλα δεν εχω αξιωθεί ακόμη... :(  Επίσης για τους μαγνήτες, ΔΕΝ ξέρω αν είναι σωστά ρυθμισμένοι. Στο Washburn δεν τους εχω πειράξει ποτέ ! Είναι όπως ήταν απο το Νάκα που το πείρα. Στο Ibanez δεν ξέρω τι παίζει αυτη τη στιγμή. Δεν ξέρω αν έχουν πειραχτεί ποτέ οι μαγνήτες, αλλα μπορώ να μάθω. Δεν έχουμε και κανα καλό μάστορα που να σκαμπάζει απο μπάσα εδω στην επαρχική πόλη όπου διαμένω... Γι αυτο κι εγω απευθύνθηκα εδω. Για πείτε ρε παιδιά καμια ιδέα ... τι στο καλό συμβαίνει και τι θα μπορούσα να κάνω ...?       

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ας τα πάρουμε ένα- ένα τα ζητήματα...

 

Και τα δύο μπάσα είναι ας πούμε κοντά σε αυτό που λέμε entry level- όχι κάτι «φοβερό».

 

Από εκεί και πέρα, το θέμα αρρύθμιστων μαγνητών δεν νομίζω ότι τίθεται. Να έλεγες πχ ότι η Σολ σε σχέση με την Μι είναι εντελώς ψόφια, εκεί ας πούμε ότι θα ήθελε σήκωμα ο μαγνήτης από τη πλευρά της Σολ για να έρθει σε μια ισορροπία το output. Αλλά Μι με Λα, χλωμό το κόβω.

 

Πιο λογικοφανές θα μου φαινόταν, αν έλεγες ότι έχεις να αλλάξεις χορδές από τον καιρό του... Νώε- οπότε εκεί θα ήταν θέμα χορδής (αλλά πάλι, λες ότι το κάνει και στα δύο μπάσα). Να είναι δηλαδή μια «ψόφια» χορδή.

 

Ένα άλλο σενάριο θα μπορούσε να εμπλέκει το nut- να έχει φαγωθεί στην Λα και να σου δημιουργεί πρόβλημα (και ακραία, να έχει συμβεί και στα δύο όργανα).   

 

Άλλη περίπτωση θα μπορούσε να είναι κλειδί- αλλά πάλι δύο Λα κλειδιά;

 

Βέβαια, δεν σου κρύβω ότι θα ήθελα να ακούσω μια ηχογράφηση από αυτές που περιγράφεις για να έχω ιδίαν άποψη του τι εννοείς. Θα ήταν ιδανικό να ανέβαζες κάτι- μόνο το track του μπάσου.

 

Πάντως, εκ πείρας θα έλεγα ότι πολλές φορές συμφορουμίτες που έχουν μικρή πείρα στα περί του ήχου και στα τεχνικά, «πελαγώνουν» αναίτια με μικρό ζητηματάκια των οργάνων και καταλήγουν σε λάθος «διαγνώσεις». Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες  ;D ούτε θα θίξω φιλαράκια πλέον εδώ από το Noiz  :), που έχει τύχει να δω κάποια μπάσα τους, αλλά μες στον «πανικό» τους διέγνωσαν βαρύτατες «ασθένειες», ενώ δεν είχαν ούτε... συνάχι  ;D

 

     

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, εκ πείρας θα έλεγα ότι πολλές φορές συμφορουμίτες που έχουν μικρή πείρα στα περί του ήχου και στα τεχνικά, «πελαγώνουν» αναίτια με μικρό ζητηματάκια των οργάνων και καταλήγουν σε λάθος «διαγνώσεις». Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες  ;D ούτε θα θίξω φιλαράκια πλέον εδώ από το Noiz  :), που έχει τύχει να δω κάποια μπάσα τους, αλλά μες στον «πανικό» τους διέγνωσαν βαρύτατες «ασθένειες», ενώ δεν είχαν ούτε... συνάχι  ;D

 

     

 

Γκου χου-Γκου χου  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Ούτε μπαταρία δεν είχαν  ::)  8)

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γκου χου-Γκου χου  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Ούτε μπαταρία δεν είχαν   ::)  8)

 

Φίλος, για τον βήχα σιρόπι  ;D ;D ;D ;D

 

Τέλος πάντων... έχει τύχει περίπτωση που ο άλλος να μου λέει, πάει το όργανο καταστράφηκε, δεν παίζει... αμάν τι πάθαμε... καταστροφή... συντέλεια...

 

Τι ήθελε; Λίγο λασκάρισμα η βέργα  ;) ;D ;D ;D

 

Για αυτό λέω ότι καμιά φορά υπερβάλουμε λόγο πανικού  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πόνο της ξεφτίλας απέναντι σας τον πέρασα.  ;D

 

Ο σατανικός πάριος κιθαρίστας- ''φίλος'' όμως με τσιγκλάει κάθε μέρα  >:(   ;D ;D

 

 

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Και τα δύο μπάσα είναι ας πούμε κοντά σε αυτό που λέμε ...

 

     

Πες το... Πες ακριβώς τη φράση ή τη λέξη που σκέφτεσαι, δεν υπάρχει πρόβλημα... ;D  Απο κει και πέρα όμως, το έγραψα και πιο πάνω, οτι... προφανώς και ΔΕΝ είναι θέμα μπάσου. Ιδικά το δανεικό το Ibazez, εντάξη δεν ειναι και σαν το δικό μου. Είναι καλό όργανο. Επίσης φαντάσου οτι, ακριβώς για να μην έχουν μεγάλη διαφορά σε όγκο και σε ένταση οι χορδές μεταξύ τους, παίζω πάντα με μαζεμένο σετ. Με το σκεπτικό οτι θα είναι πιο ομοιόμορφος ο ήχος, φοράω 45-65-80-100. Enry Ball ή D'addario συνήθως. Τέλος πάντων, μάλλον το πρόβλημα είναι το πιο απλό και λογικό. Οτι εγώ κάνω λαμακία... και το δουλεύω αυτό το θέμα τις τελευταίες μέρες... το ψάχνω... Καλή και η ιδέα σου μάστορα. Θα ανεβάσω αύριο μεθαύριο ενα track που (θεωρώ ΕΓΩ οτι) δεν έχει πρόβλημα και θα ανεβάσω κι ενα που υπάρχει το πρόβλημα, για να μου πείτε κι εσείς τη γνώμη σας. Να δώ τι σκατά κάνω λάθος...     
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου