Προς το περιεχόμενο

Κιθάρα από αμερική - μέρος 2


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλημέρα,

ένας φίλος πάει Αμερική και σκέφτομαι να customαρω μια Carvin,να του τη στείλω και μετά να μου τη στείλει αυτός εδώ στην Ελλάδα.

Μπορεί κάποιος να μου πεί ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος να μου τη στείλει χωρίς να πληρώσω τελωνείο κλπ.?

Μπήκα στο usps.com και μου δίνει τις εξής επιλογές για Ελλάδα:

1.Global Express Guaranteed® Non-Document Service 2-3 Μέρες 140$

2.Global Express Mail™ (EMS) 3-5 Μέρες 73$

3.Airmail Parcel Post 4-10 Μέρες 60$

4.Economy (Surface) Parcel Post 4-6 Εβδομάδες 30$

 

Υπάρχει κάποια καλύτερη λύση?

Η 3η επιλογή φαίνεται καλή.Για πείτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένας φίλος πάει Αμερική και σκέφτομαι να customαρω μια Carvin,να του τη στείλω και μετά να μου τη στείλει αυτός εδώ στην Ελλάδα.

 

8O

 

 

MONO EMS !! (2η επιλογη)

εκτος κι αν για να γλυτωσεις $13 θες να ψαχνεις την κιθαρα σου για κανα 6μηνο....

 

κατα τα αλλα ισχυουν τα γνωστα,το πλεον λογικο ειναι να δηλωσει μια αξια γυρω στα 200 δολλαρια ,οποτε θα φορολογηθεις ενα 25% περιπου επι των 273 δολλαριων (παντα φορολογεισαι στην τιμη cif) :wink:

 

θα πληρωσεις γυρω στα 70 ευρω δασμους & ΦΠΑ

 

Αν η κιθαρα εχει θηκη υπολογησε το κστος ΕMS γυρω στα 100-120 δολλαρια.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο SF έχει δίκιο για EMS.

Οσον αφορά στους δασμούς, μπορεί ο φίλος σου να στην ασφαλίσει για λιγότερο απο $300, οπότε ενδέχεται να γλυτώσεις το τελωνείο με πιθανότητες 25-30%

Δυστυχώς δεν υπάρχει πλέον "mark as a gift", μια που και τα "δώρα" υποχρεωτικά ασφαλίζονται :roll:

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθάρα σίγουρα έρχεται με θήκη.

Η επιλογή για δώρο δεν υπάρχει πλέον ε;κρίμα...

¶ρα για να καταλάβω θα χρειαστεί να πληρώσω:

αξία κιθάρας+μεταφορικά από carvin προς τον φίλο μου και

περίπου 200 $ για δασμούς και μεταφορικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω φέρει 3 κιθάρες απο Αμερική, και τις 3 ζήτησα να μου τις ασφαλίσουν για λιγότερο απο $300. Αυτό σημαίνει πως αν πάθει κάτι το πακέτο ο παραλήπτης αποζημιώνεται με λιγότερο απο $300 - πχ $250

 

Αυτό είναι ρίσκο βέβαια,γιατί αν το όργανο κάνει $1500 και καταστραφεί ή χαθεί στη μεταφορά, εσύ αποζημιώνεσαι με λιγότερο απο το 1/5 της αξίας του - ΑΛΛΑ, επειδή στο τελωνείο του αεροδρομίου ακολουθείται ακόμη η καταπληκτική πρακτική του "ελέγχουμε 7 στα 10 φτηνά πακέτα, τα άλλα 3 άστα να περάσουν" ενδέχεται αν ανήκεις στο 30% να μην πληρώσεις ΤΙΠΟΤΑ !!

 

Μου συνέβη στις 2 απο τις τρεις κιθάρες, και πολύ το φχαριστήθηκα !!

Στην τρίτη έσκασα βέβαια μια κατοστάρα, αλλά τί να κάνουμε :wink: :wink:

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι κι αλλοιως και δωρο να "ητανε" παλι θα επρεπε να δηλωθει αξια δεν εχει διαφορα.

Ειπαμε θα πληρωσεις 3,5% δασμο εισαγωγης επι της CIF αξιας & μετα αλλο ενα 19% ΦΠΑ επι του παραπανω ποσου

 

π.χ. η δηλωθησα αξια της κιθαρας ειναι 1000 ευρω & το κοστος των μεταφορικων 100

 

πληρωνεις

 

(1000+100) χ 3,5%=38,5 δηλ.συνολο αξιας με δασμο 1138,5

 

& μετα 1138,5 χ 19%=216,31 αρα 254,8 ευρω δασμο & ΦΠΑ επι της CIF αξιας (συν κατι ψιλα ακομα κερατιατικα για αποθηκευση,ΟΓΑ και λοιπες παπαριες..)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου