Προς το περιεχόμενο

Τι μαγνητες για στονερ/ντουμ/σαπιλα προτζεκτ;


Tenia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα παιδια!

 

θελουμε να φτιαξουμε ενα προτζεκτ με κατι φιλους, που να παιζουμε σαπιλες(Iron monkey, Bongzilla, Bongripper, Electric Wizard κτλ).

εχω μια παλια ιμπανεζ τζιο κ λεω να τις αλλαξω τα φωτα, λεω να παρω 13αρες χορδες κ να πεταξω(κυριολεκτικα) τους 2 πανω μονους και να παιζω μονο με τον διπλο.

Η απορια μου λοιπον ειναι τι μαγνητη να παρω, σκεφτομουν gibson τυπου. καποιες υποδειξεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε ξερω τι ειναι τα συγκροτηματα που ανεφερες,αλλα οταν ακου τη λεξη 'σαπιλα' μου ερχονται στο μυαλο emg 81,blackouts kai dimarzio x2n

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα οι μπάντες που αναφέρεις όλες έχουν διαφορετικό ήχο!!!

Πχ Monkey με κανονικό κούρδισμα (άντε drop D) και Bongripper στα τάρταρα με Α ή G!!

Σίγουρα ο μαγνήτης θα κάνει διαφορά αλλά δεν είναι ότι πιο σημαντικό κατά τη γνώμη μου. Οπότε μην περιμένεις ότι η Ibanez με μια απλή αλλαγή μαγνήτη θα σου δώσει αυτό που ψάχνεις. Doom Sludge μπορείς να παίξεις ακόμα και με Strat με τα κατάληλα συνοδευτικά... Μεγάλος ενισχυτής και καλά βρώμικα πετάλια (fuzz distortion κλπ).

Αν έχεις όλα τα άλλα και η κιθάρα είναι μόνο το θέμα σου δοκίμασε την και αν δεν σου κάνει ψάξου για καμία les paul (πλέον βρίσκεις με πολύ λογικό budget γαμάτες!).

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα οι μπάντες που αναφέρεις όλες έχουν διαφορετικό ήχο!!!

Πχ Monkey με κανονικό κούρδισμα (άντε drop D) και Bongripper στα τάρταρα με Α ή G!!

Σίγουρα ο μαγνήτης θα κάνει διαφορά αλλά δεν είναι ότι πιο σημαντικό κατά τη γνώμη μου. Οπότε μην περιμένεις ότι η Ibanez με μια απλή αλλαγή μαγνήτη θα σου δώσει αυτό που ψάχνεις. Doom Sludge μπορείς να παίξεις ακόμα και με Strat με τα κατάληλα συνοδευτικά... Μεγάλος ενισχυτής και καλά βρώμικα πετάλια (fuzz distortion κλπ).

Αν έχεις όλα τα άλλα και η κιθάρα είναι μόνο το θέμα σου δοκίμασε την και αν δεν σου κάνει ψάξου για καμία les paul (πλέον βρίσκεις με πολύ λογικό budget γαμάτες!).

αφου βρε μπορει και με strato να το κανει οπως λες γιατι να παρει les paul ,και η ibanez καλη ειναι ,γιατι να μπει σε τριπακι αλλης κιθαρας (βλεπε εξοδα).

ας αλλαξη το κουρδισμα πρωτα με αλλες χορδες και ας δοκιμαση με τον στοκ μαγνητη ,με την προυποθεση οτι εχει τον εξοπλισμο (fuzz...κτλ) και αν δεν τοτε ας παει σε μαγνητη.Ετσι κι αλλιως το stoner δεν ειναι ιδιαιτερα απαιτητικο σε gear,το feeling ειναι που μετραει.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε επικοινωνία προ ετών που είχα με τον Kirk Windstein των Crowbar, Seymour Duncan JB με την Charvel San Dimas του με 13άρες σε Β κούρδισμα.

...When i got the music i gotta place to go...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου βρε μπορει και με strato να το κανει οπως λες γιατι να παρει les paul ,και η ibanez καλη ειναι ,γιατι να μπει σε τριπακι αλλης κιθαρας (βλεπε εξοδα).

ας αλλαξη το κουρδισμα πρωτα με αλλες χορδες και ας δοκιμαση με τον στοκ μαγνητη ,με την προυποθεση οτι εχει τον εξοπλισμο (fuzz...κτλ) και αν δεν τοτε ας παει σε μαγνητη.Ετσι κι αλλιως το stoner δεν ειναι ιδιαιτερα απαιτητικο σε gear,το feeling ειναι που μετραει.....

Το παράδειγμα το έθεσα για να τονίσω ότι είναι πολύ σημαντικός ο υπόλοιπος εξοπλισμός. Και να συμφωνώ μαζί σου ότι αν έχει τα υπόλοιπα μπορεί να βγει αποτέλεσμα ακόμα και με την Ibanez (κ χωρίς καν να αλλάξει μαγνήτη). Η αναφορά στην les paul είναι γιατί στο είδος είναι ταμαμ!  ;)

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ξερω οτι για να βγαλω τετοιυς ηχους δεν ειναι μονο ο μαγνητης ειναι ολα μαζι. πεταλακια εχουμε ευτυχως καλα κ μπορουμε να προμηθευτουμε ευκολα!

επειδη ομως προκειται για προτζεκτ και οχι για κανονικη μπαντα, δεν θελω να χαλασω και τα μαλλια της κεφαλης μου, ειμαστε και σε δυσκολες εποχες. θελω εναν τιμιο μαγνητη!  :P

θα ψαξω για τους μαγνητες που μου ειπατε, θενξ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε οτι μαγνήτες θες...ο ενυσχητης και τα πεταλια ειναι το 95% σε αυτο το είδος...γενικα πιστεύω ειναι λιγο χαζό να μιλαμε για κιθαρες και μαγνήτες οταν ολο το ζουμί ειναι ο ενυσχητης...

 

π.χ...αν βάλω μια τελε με καρα-vintage μαγνήτες σε εναν Mark V ...8α βγάζω και μαμώ τα γκαζια...γιατι ειναι ο μαρκος και οχι ή τελε που βγάζει τον ήχο...και των 80ε κιθαρα να βάλω με υλικα ΓΤΠ ..ΠΑΛΙ θα ακουστει ΜΑΜΩ!! γιατι ειναι ο ενυχητης...

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου