Προς το περιεχόμενο

Setup με Πετάλια για ηλεκτρική


kospas12345

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, θέλω να φτιάξω ένα mini setup με αναλογικά πεταλακια για την ηλεκτρική μου (και ένα 2ο για την ακουστική μου σε 2ο χρόνο που ισως κάποια να ειναι κοινά). Προς το παρόν δουλεύω με ένα πολύεφέ της mooer (250) αλλά γενικά έχω θέματα. Θα ήθελα την βοήθεια σας καθώς είμαι κατά βάση ακουστικός παίκτης και δεν έχω εμπειρία στους ήχους. Για αρχή λέω να ξεκινήσω με ένα drive, ένα reverb και ένα chorus αλλά θέλω την γνώμη σας δεν ξέρω αν καλύπτονται μόνο με αυτά. Μπορείτε να μου προτείνετε ένα setup και γενικά τι πετάλια θα μου προτείνατε? Το μπατζετ σε αυτή την φάση είναι χαμηλό όποτε χρειάζομαι κατι value for money που να κάνει την δουλεια αξιοπρεπώς. 

Θα ήθελα ιδανικά η επιλογή των πεταλιών να ταιριάζει στα περισσότερα είδη, κατά βάση την ηλεκτρική την χρησιμοποιώ για jazz, blues ή hard rock, progressive. 
 

Ξερω ότι είναι δύσκολο αυτό που ζητάω αλλά αν με κατευθύνετε λιγάκι θα είναι βοηθητικό. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τι κιθάρα παίζεις και σε τι ενισχυτή?

 

Ψάχνεις για καινούριο εξοπλισμό ή και μεταχειρισμένο (από τις αγγελίες) κάνεις δουλειά?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Με τι κιθάρα παίζεις και σε τι ενισχυτή?

Κυρίως με μια Grench Electromatic 5230T ή με μια Secter Hellraiser Dlx. Ενισχυτή έχω έναν μικρό Orange και στα stage δεν γνωρίζω σε τι θα παίζω. Στο στούντιο έχουμε έναν fender λάμπατο. 
 

Θέλω να είναι καινούργιος ο εξοπλισμός. 

Επεξεργασμένο από kospas12345
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές. Θα σου πρότεινα δύο drive. Ένα για low gain (πχ tube screamer, boss sd1 κλπ) και ένα για περισσότερο gain (πχ proco rat, κλπ)

Δουλεύοντας τα ταυτόχρονα, παίρνεις έξτρα ήχους. (Χονδρικά στα περιγράφω).

 

Απο chorus και reverb οι επιλογές είναι, επισης, πολλές και εδώ χρειάζεται να ξεκαθαρίσεις τι ακριβώς θες από τα πετάλια αυτά.  Έχει πολύ οικονομικά και αξιόλογα μοντέλα η tc electronics. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το πολυεφε για να δώσεις.οτι εφέ θέλεις (chorus, flanger, phaser, octaver, delay, reverb κλπ). 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές. Θα σου πρότεινα δύο drive. Ένα για low gain (πχ tube screamer, boss sd1 κλπ) και ένα για περισσότερο gain (πχ proco rat, κλπ)

Δουλεύοντας τα ταυτόχρονα, παίρνεις έξτρα ήχους. (Χονδρικά στα περιγράφω).

 

Απο chorus και reverb οι επιλογές είναι, επισης, πολλές και εδώ χρειάζεται να ξεκαθαρίσεις τι ακριβώς θες από τα πετάλια αυτά.  Έχει πολύ οικονομικά και αξιόλογα μοντέλα η tc electronics. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το πολυεφε για να δώσεις.οτι εφέ θέλεις (chorus, flanger, phaser, octaver, delay, reverb κλπ). 

Πιστευεις ότι θα ήταν σωστό να χρησιμοποιήσω αναλογικά drive και τα υπόλοιπα από το ψηφιακό πετάλι; Δεν θα δημιουργήσω conflicts? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είδους conflicts? Έτσι και αλλιώς, θα αγόραζες ψηφιακό reverb.

 

Το κάνουν πολλοί, καθώς είναι κάτι συνηθισμένο. Απενεργοποιεις προενιεχυσεις, ενισχύσεις, καμπίνες κλπ, και εχεις μόνο τα εφέ. Και δίδεις παραπάνω χρήματα στα drive.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Τι είδους conflicts? Έτσι και αλλιώς, θα αγόραζες ψηφιακό reverb.

 

Το κάνουν πολλοί, καθώς είναι κάτι συνηθισμένο. Απενεργοποιεις προενιεχυσεις, ενισχύσεις, καμπίνες κλπ, και εχεις μόνο τα εφέ. Και δίδεις παραπάνω χρήματα στα drive.

 

Η αλήθεια είναι ότι με τα drive έχω θέμα στο συγκεκριμένο πετάλι γενικά ειναι καλό μηχάνημα. Πιστευεις εκτός από τα drive χρειάζομαι και κάτι ακόμα; Πχ κάποιο equalizer ή compressor? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις κιθάρες που έχεις δεν χρειάζεσαι compression στη φάση που είσαι. 1-2 καλά πετάλια drive για να έχεις ωραίο ήχο θες. 

Equalizer.φτιαχνει πολύ τον ήχο, είναι η αλήθεια. Λογικά χρησιμοποιείς εκείνο του mooer.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κατ' αρχάς αν κατάλαβα καλά, έχεις την Mooer GE250 και ένα μικρό τύπου τρανζιστορ ενισχυτάκι Orange; Τότε πιθανότατα το πρόβλημα είναι με το ενισχυτάκι ειδικά στα drives και όχι με τα εφέ. Κάποια στιγμή ίσως πρέπει να σκεφτείς έναν Fender Pro Junior για pedal platform κι αφού σου αρέσει και η jazz. Φθηνοί είναι, το πολύ 300€ μεταχειρισμένοι.

 

Από κει και πέρα σε αυτό που ρωτάς: 

Για τα δικά μου γούστα το απόλυτο mini setup είναι compressor-drive-delay. Επίσης για μένα όταν πηγαίνεις σε mini setup, ξεχνάς chorus-phasers-flangers-περίεργα fuzzes και άλλα εξωτικά που θα χρησιμοποιούσες μία στο τόσο. Το reverb επίσης δεν είναι τόσο χρήσιμο για τα είδη που ανέφερες. Καλύτερα delay.

 

Αφού το budget σου είναι σφιχτό, δύο λύσεις μπορώ να σκεφτώ:
1. Μπαίνεις Thomann, κοιτάς Behringer, Harley Benton και Joyo, διαβάζεις κριτικές και αγοράζεις.

2. Βρίσκεις κάποιον εδώ Ελλάδα που φτιάχνει κλώνους (υπάρχουν πλέον πάρα πολλοί), το συζητάτε και σου φτιάχνει αυτό που θέλεις.

 

Αν όμως κρατήσεις την Mooer και τη συνδυάσεις όπως πολύ σωστά προτείνεται και πιο πάνω, τότε πάρε έναν αναλογικό compressor και δύο αναλογικά drives και όλα τα άλλα από τη Mooer.

 

 

 

 

 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kpeyos είπε

Κατ' αρχάς αν κατάλαβα καλά, έχεις την Mooer GE250 και ένα μικρό τύπου τρανζιστορ ενισχυτάκι Orange; Τότε πιθανότατα το πρόβλημα είναι με το ενισχυτάκι ειδικά στα drives και όχι με τα εφέ. Κάποια στιγμή ίσως πρέπει να σκεφτείς έναν Fender Pro Junior για pedal platform κι αφού σου αρέσει και η jazz. Φθηνοί είναι, το πολύ 300€ μεταχειρισμένοι.

 

Από κει και πέρα σε αυτό που ρωτάς: 

Για τα δικά μου γούστα το απόλυτο mini setup είναι compressor-drive-delay. Επίσης για μένα όταν πηγαίνεις σε mini setup, ξεχνάς chorus-phasers-flangers-περίεργα fuzzes και άλλα εξωτικά που θα χρησιμοποιούσες μία στο τόσο. Το reverb επίσης δεν είναι τόσο χρήσιμο για τα είδη που ανέφερες. Καλύτερα delay.

 

Αφού το budget σου είναι σφιχτό, δύο λύσεις μπορώ να σκεφτώ:
1. Μπαίνεις Thomann, κοιτάς Behringer, Harley Benton και Joyo, διαβάζεις κριτικές και αγοράζεις.

2. Βρίσκεις κάποιον εδώ Ελλάδα που φτιάχνει κλώνους (υπάρχουν πλέον πάρα πολλοί), το συζητάτε και σου φτιάχνει αυτό που θέλεις.

 

Αν όμως κρατήσεις την Mooer και τη συνδυάσεις όπως πολύ σωστά προτείνεται και πιο πάνω, τότε πάρε έναν αναλογικό compressor και δύο αναλογικά drives και όλα τα άλλα από τη Mooer.

 

 

 

 

 

Σε κάποια φάση θα αγοραστεί ενισχυτής απλά έτσι και αλλιώς δεν μπορώ να παίζω στο σπίτι δυνατά και πιο πολύ αυτόν που έχω τον χρησιμοποιώ για practice. Στις σκηνές που παίζω συνήθως έχει καλούς ενισχυτές όποτε βολεύομαι βέβαια με ότι συνεπάγεται αυτό αλλαγές στους ήχους κτλ. 
 

Ιδανικά θα ήθελα να μην χρησιμοποιώ το πολυεφε αλλά προς το παρος μάλλον είναι μονόδρομος. Δεν χρησιμοποιώ κάτι εξεζητημένο έτσι και αλλιώς ένα drive k delay κυρίως. Τώρα το reverb το ανέφερα πιο πολύ για την ακουστική μου που χρησιμοποιώ σωστά (μια Taylor). 
 

Μάλλον η τελευταία λύση που προτείνεις και εσυ είναι η επικρατέστερη για τα δεδομένα μου αυτή την στιγμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου