Προς το περιεχόμενο

Ένα χαζό θέμα με κούρδισμα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια Ibanez GSA60 και για το κούρδισμα χρησιμοποιώ αυτό το εξάρτημα που είχα αγοράσει μαζί με την κιθάρα και μέχρι χθές το εμπιστευόμουν για το κούρδισμα της κιθάρας μου.

 

Λίγο καιρό μετά μου έκαναν δώρο αυτό το multieffect.

 

Χθές ανακάλυψα οτι το zoom υποστηρίζει και κούρδισμα, οπότε το δοκίμασα και διαπίστωσα πως το εξάρτημα του thomann και το zoom μου δίνουν διαφορετικές ενδείξεις για το αν είναι σωστά κουρδισμένη μια χορδή  (συγκεκριμένα μπορεί το ένα να μου λέει οτι είναι πολύ χαμηλός ο τόνος ενώ το άλλο να μου δείχνει οτι είναι σωστά κλπ) :-\

 

Δυστυχώς επειδή είμαι "αυτοδίδακτος" και παίζω ουσιαστικά απλά για ευχαρίστηση με ότι βρίσκω απο το internet δεν έχω κάποιον δάσκαλο ή κάποιον γνωστό για να πάρω την γνώμη του για το ποιό απο τα δύο είναι σωστό :(

 

Εσείς τι θα εμπιστευόσασταν περισσότερο?  :-\

Linux & Music

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το zoom φυσικά. Το άλλο είναι ύποπτο από άποψη τιμής, κατασκευαστή και εμφάνισης.

 

Πες μου σέ παρακαλώ πώς το κάνεις αυτό με τίς μπλε λέξεις που τίς πατάς και σε συνδέει σε λινκ ???

 

 

Λίγο καιρό μετά μου έκαναν δώρο αυτό το multieffect.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θα εμπιστευόμουν το ζουμ :P

 

δε μπορώ να καταλάβω γιατί γίνεται αυτό, μήπως έχεις αλλάξει τη θέση του A (ΛΑ) στο σκουρδιστήρι, από 440hz σε άλλο?

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε το κουρδισμα στα 440hz οπου εκει εχει καθοριστει κ η συχνοτητα της νοτας λα. λογικα το κουρδιστηρι σου θα εχει τετοια ρυθμιση. δοκιμασε το.

 

Καλα λογια ακουω παντως κ για τα korg Κουρδιστηρια χωρις να εχω ψαξει το θεμα ενδοτερα. Επισης μπορεις να κουρδισεις κ μεσω Guitar pro η απο καποιο ιντερνετικο κουρδιστηρι.

 

google is the answer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μου σέ παρακαλώ πώς το κάνεις αυτό με τίς μπλε λέξεις που τίς πατάς και σε συνδέει σε λινκ ???

 

[url = http://διεύθυνση ]όνομα/τίτλος[ /url]

 

(χωρις τα κενά μέσα στα [])

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις  :)

 

Βαλε το κουρδισμα στα 440hz οπου εκει εχει καθοριστει κ η συχνοτητα της νοτας λα. λογικα το κουρδιστηρι σου θα εχει τετοια ρυθμιση. δοκιμασε το.

 

Του thomann δεν νομίζω να έχει, για το zoom το ψάχνω ακόμα, μόλις χθές άρχισα να ασχολούμαι. Πάντως οι χορδές πλέον μου αφήνουν την αίσθηση οτι είναι πιο σκληρές απο πρίν

 

δε μπορώ να καταλάβω γιατί γίνεται αυτό, μήπως έχεις αλλάξει τη θέση του A (ΛΑ) στο σκουρδιστήρι, από 440hz σε άλλο?

 

Όχι δεν έχω αλλάξει κάτι, δεν έχω ασχοληθεί με τις εσωτερικές ρυθμίσεις του zoom, υποθέτω πως λογικά θα ήταν ρυθμισμένο απο πρίν στα 440hz, τώρα το ψάχνω.

 

Πες μου σέ παρακαλώ πώς το κάνεις αυτό με τίς μπλε λέξεις που τίς πατάς και σε συνδέει σε λινκ ???

 

Με πρόλαβε ο IraklisZS

Linux & Music

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου