Προς το περιεχόμενο

Setup με Πετάλια για ηλεκτρική


kospas12345

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Ok, ας τα πιάσουμε ένα ένα. Πώς φαντάζεσαι τους δύο βρώμικους ήχους; Δώσε μας ένα παράδειγμα.

 

Πές λίγο και για το διαθέσιμο budget.

Επειδή δεν ξέρω πως να σας το περιγράψω θέλετε να σας στείλω δυο κομμάτια που θα παίξουμε να τα ακούσετε; Είναι και ωραία γενικότερα 😂

Κετικίδη- A church for all

cosmosquad - Hindenberg


Το μπατζετ είναι κοντά στο κατοσταρικο για το κάθε πεταλι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

OK, δεν είναι high gain ήχοι. Της Κετικίδη μου ακούγεται symmetrical cliping (Tubescreamer) και των Cosmosquad assymetrical (Boss-OD1, MXR+). Μπορείς και με κάποιο Marshall in a box πετάλι να φτάσεις κοντά και στους δύο αυτούς ήχους σε καθαρό ενισχυτή. Θα απέφευγα τα βαριά distortions για τέτοιους ήχους πάντως.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kpeyos είπε

OK, δεν είναι high gain ήχοι. Της Κετικίδη μου ακούγεται symmetrical cliping (Tubescreamer) και των Cosmosquad assymetrical (Boss-OD1, MXR+). Μπορείς και με κάποιο Marshall in a box πετάλι να φτάσεις κοντά και στους δύο αυτούς ήχους σε καθαρό ενισχυτή. Θα απέφευγα τα βαριά distortions για τέτοιους ήχους πάντως.

Εκεί κυμαίνομαι γενικότερα. Αν χρειαστεί να παιχτεί κάτι πιο βαρύ (δύσκολο) θα είναι για μια περίσταση όποτε δεν με ενδιαφέρει προς το παρόν. 
Επίσης μέσα στο ίδιο πρόγραμμα είναι και αυτό: hottentot Scotfield 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, kospas12345 είπε

Εκεί κυμαίνομαι γενικότερα. Αν χρειαστεί να παιχτεί κάτι πιο βαρύ (δύσκολο) θα είναι για μια περίσταση όποτε δεν με ενδιαφέρει προς το παρόν. 
Επίσης μέσα στο ίδιο πρόγραμμα είναι και αυτό: hottentot Scotfield 

 

Επισης εύκολος ήχος για ένα tubescreamer. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kpeyos είπε

 

Επισης εύκολος ήχος για ένα tubescreamer. 

Το tube screamer βλέπω υπάρχει σε mini και κανονικό με μεγάλη διαφορά τιμής, πιο να προτιμήσω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν έχω ακούσει το mini από κοντά και μάλλον θα το απέφευγα. Υπάρχουν βέβαια και άπειροι κλώνοι tubescreamer, σχεδόν κάθε δεύτερο overdrive που κυκλοφορεί στην αγορά. 

 

Αυτά είναι της Maxon, της εταιρείας που πρωτο έφτιαξε το κύκλωμα για την Ibanez:

https://smart.noiz.gr/details.php?id=548257

https://smart.noiz.gr/details.php?id=548755

https://smart.noiz.gr/details.php?id=548629

https://smart.noiz.gr/details.php?id=528854

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν λιγο διαφορετικό ήχο μεταξύ τους, υποτίθεται. Πιο πολύ για το μέγεθος και την τιμή το λέω.

Υπάρχουν και τα αντίστοιχα maxon των ts9 και 808. Τσεκαρε τα.

 

Το mini το έχω, όπως και διάφορα άλλα ts clones. Είναι εξαιρετικό.

 

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κάποτε ξεκίνησα με αρκετά παρόμοιο setup με σένα @kospas12345.

 

Θα γράψω όσο πιο σύντομα μπορώ τη γνώμη για τέτοιες καταστάσεις και συγχωρέστε με αν επαναλαμβάνομαι, αλλά δεν πρόλαβα να διαβάσω όλες τις απαντήσεις με προσοχή.

 

Για αρχή, εφόσον έχεις την πεταλιέρα, θα έλεγα να τη βάλεις στη λούπα και να πάρεις από εκεί chorus-reverb. Μια χαρά είναι ως αρχικό πρώτο βήμα.

 

Με αυτό έξω από την εξίσωση, μπορείς να ξοδέψεις το μπάτζετ σου σε ένα 1 ή 2 drive πετάλια. Εγώ θα κοιτούσα να πάρω 1 πετάλι με 2 drive modes που να μπορείς να χρησιμοποιήσεις είτε μαζί, είτε χώρια. Αλλά εγώ έχω και μανία με την οικονομία χώρου. 😁

 

Πριν 10 χρόνια έκανα το ίδιο, αλλά στη λούπα είχα ένα POD φασόλι και μπροστά από τον ενισχυτή (Blackstar HT5) είχα ένα Dunlop wah και ένα Boss SD. Μετά άλλαξα ενισχυτή, εκεί όπου είδα και τη μεγαλύτερη διαφορά και μετά άρχισα να αναβαθμίζω τα εφέ μου.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση: πιστεύετε σαν συνδυασμός το boss sd-1 super overdrive με το boss distortion ds-1 θα με βολέψει; Διαβάζω καλά reviews για αυτό το ρωτάω. Μήπως πάω σε boss. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε το sd1. Χάλια ήχος. Χίλιες φορές καλύτερα το ταπεινό tc dark matter. Πάρε με το tc mojo mojo έχεις ένα ωραιο σετ, κάτω των 100 ευρώ (συνολικά).

 

Τσεκαρε τα

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου