Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή tempo σε ένα κομμάτι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν πολλές φορές όταν μελετάω κάτι, ένα σόλο στην ηλεκτρική ας πούμε, θα ήθελα να είχα τη δυνατότητα να άκουγα το κομμάτι  σε άλλο tempo από αυτό που είναι ηχογραφημένο(πιο αργό).Γίνεται με κάποιο τρόπο αυτό?Και αν ναι με ποια προγράμματα?Διαθέτω Cubase 5 και Sonar 8(είμαι όμως άπειρος γενικά όσον αφορά στη χρήση τους πέρα από τα βασικά).

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καταλαβα καλα μαλλον ψαχνεις κατι σαν το Amazing Slowdowner το οποιο κανει που καλη δουλεια αλλα δεν ειναι δωρεαν.Το λεω αυτο γιατι υπαρχουν και αλλα προγραμματα free οπως το Audacity που ειναι εξ ισου καλα.Παντως εγω για το 1ο εχω να πω τα καλυτερα.

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω σαφές ότι μιλάω για την κανονική ηχογράφηση.Για αρχεία mp3, wav κτλ...

Όχι midi.Τα προγράμματα που προτείνεις το κάνουν αυτό χωρίς αλλοιώσεις στην ποιότητα του ήχου?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω την υποψια (και χωρις να ειμαι και πολυ σχετικος) πως το μιντι ειναι μονοδρομος στην περιπτωση σου!

ιδανικο θα ταν το κιταρπρο το οποιο εχει και δωρεαν την ντεμο εκδοση αν θυμαμαι καλα!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω την υποψια (και χωρις να ειμαι και πολυ σχετικος) πως το μιντι ειναι μονοδρομος στην περιπτωση σου!

ιδανικο θα ταν το κιταρπρο το οποιο εχει και δωρεαν την ντεμο εκδοση αν θυμαμαι καλα!

Και βέβαια το γνωρίζω, το έχω και το χρησιμοποιώ το guitar pro σε καθημερινή βάση.Δεν ζήτησα όμως αυτό.Είπα, όχι midi.Θέλω αυτούσια την ηχογράφηση στην οποία παίζει ο κάθε παιχταράς και θέλω να μελετήσω.Any other suggestions?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω και στις δυο παραπανω περιπτωσεις μιλαω για κανονικη ηχογραφηση με το ιδιο pitch(οχι απαραιτητα γιατι και αυτο αλλαζει αν το θελεις) και οχι για midi.Αν θελεις δοκιμασε το Audacity που ειναι και δωρεαν και αν θελεις και το κατι παραπανω , πας στο Slowdowner που ειναι πιο εξειδικευμενο στο transcribing.Πιστεψε με αξιζει τα λεφτα του που ετσι κι αλλιως δεν ειναι και πολλα.

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω και στις δυο παραπανω περιπτωσεις μιλαω για κανονικη ηχογραφηση με το ιδιο pitch(οχι απαραιτητα γιατι και αυτο αλλαζει αν το θελεις) και οχι για midi.Αν θελεις δοκιμασε το Audacity που ειναι και δωρεαν και αν θελεις και το κατι παραπανω , πας στο Slowdowner που ειναι πιο εξειδικευμενο στο transcribing.Πιστεψε με αξιζει τα λεφτα του που ετσι κι αλλιως δεν ειναι και πολλα.

Ωραία.Ευχαριστώ πολύ.Θα το δοκιμάσω και θα δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δε μπήκα ποτέ στον κόπο να το ψάξω, θυμάμαι έναν πληκτρά-συνεργάτη μου που είχε αναφέρει πως ένα plugin του... winamp κάνει αυτή ακριβώς τη δουλειά, και μάλιστα ήταν σχετικά ενθουσιασμένος!

 

Μπορείς να το ψάξεις και αυτό... φαντάζομαι πως θα είναι εξαιρετικά πρακτικό.

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου