Προς το περιεχόμενο

guitar programs


alkias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πια είναι κατά την γνώμη σας τα καλύτερα προγράματα(ανεξάρτητα με το αν είναι freeware ή πρέπει να το αγοράσεις) για PC που έχουν σχέση γενικά με κηθάρα;

τύχη ευνοεί τους τολμηρούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για γίνε πιο συγκεκριμένος... τι αναζητάς ακριβώς; Εκπαιδευτικό/εγκυκλοπαιδικό software, plugins για ηχογραφήσεις, προγράμματα εκμάθησης, τι; Το "γενικά" είναι λίγο... γενικό, δε νομίζεις; :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

guitar προ 4 ""εκπεουδευτικο"' ένα  που m αρέσει. μπορείς να κατεβάσεις και bankes έχει και "παρτιρουρες" και tabs και για drums μπάσο κιθάρα και γενικά ότι όργανο "ιπραρχει" στο κομμάτι μπορείς και να γράψεις η σε tab η σε παρτιτούρα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Band in a Box είναι ένα πρόγραμμα που μου φαίνεται καλό για εξάσκηση, το χρησιμοποιούν κάποια παιδιά εδώ που μπορούν να πουν περισσότερα.

 

Για εξάσκηση τύπου "μαθαίνω τραγούδια" κάτι σαν το Guitarport είναι μια καλή ιδέα. Κοίταξε στις αγγελίες γιατί μου φαίνεται ο takis πουλούσε ένα (είναι hardware + software και με μια συνδρομή στο site της εταιρίας κατεβάζεις κομμάτια).

 

Κάτι πιο απλό σ'αυτό το στυλ, είναι κάποιο plugin για το Media Player ή το Winamp το οποίο να μειώνει την ταχύτητα στο μισό (ή όσο % θέλεις) ενώ διατηρεί το pitch αναλλίωτο. Δεν θυμάμαι τίτλους, αλλά αν ψάξεις λίγο θα βρεις 2-3 καλά προγράμματα (shareware/freeware συνήθως).

 

Υπάρχουν τώρα κάποιες μέθοδοι (γνωστές είναι αυτές του Hal Leonard) που εκτός από το -ολιγοσέλιδο συνήθως- βιβλίο, περιέχουν και CD με ασκήσεις και μαθήματα. Θα πρότεινα να κοιτάξεις για κάτι πιο γενικό και με αρκετή θεωρία, αν αναζητάς κάποιο τέτοιο, όχι κάτι αφιερωμένο, ας πούμε, στη Τζαζ ή σε κάποιον συγκεκριμένο κιθαρίστα.

 

Τέλος, σαν υλικό αναφοράς για συγχορδίες/κλίμακες καλό είναι το Guitar Alchemist, το οποίο είναι ένα πρόγραμμα τύπου "ευρετήριο" και μπορεί να σου φαίνεται χρήσιμο κατά καιρούς.

 

Κλείνοντας, νομίζω ότι είναι πολύ σημαντικό σαν εκπαιδευτικό μέσο να μπορείς με κάποιον τρόπο να ηχογραφείς τον εαυτό σου, ώστε να βλέπεις με κριτικό μάτι την πρόοδό σου, αλλά και να πειραματίζεσαι. Αυτό μπορεί να γίνει αρχικά ακόμα και με μια απλή κάρτα ήχου, ένα φτηνό DI και ένα freeware/shareware πρόγραμμα (π.χ. Crystal).

 

Καλό ψάξιμο! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

επαναφέρω το παμπάλαιο θεμα :)

 

θα ήθελα να μου πειτε κανένα πρόγραμμα που να παίζει τα mp3 με ταχυτητα που επιλέγω εγώ, διατηρώντας το pitch σταθερό.

 

το θέμα ειναι πως δεν έχω windows οπότε θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο ανεξάρτητο πρόγραμμα να το τρέχω είτε με wine ειτε να τρέχει σε λινουξ.

 

έστω το αγγλικό keyword θα με βοηθούσε πολυ στο ψάξιμο

 

επίσης, ξέρει κανεις αν υπάρχει πρόγραμμα που να παίζει αρχεια ήχου με κάποιο pitch +/- που του δίνεις εσύ? υπάρχει μεγάλο πρόβλημα όταν προσπαθω να εξασκηθώ πάνω σε κάποιο κομμάτι που το κουρδισμα του είναι 1/2 ημιτόνιο +/-.

 

αν, δε, τα 2 αυτα που ζητάω υπήρχαν σε ενα πρόγραμμα, θα ήμουν ευτυχισμένος!

 

ευχαριστω! 8)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θενξ τζα(τ)ζικοτριγγα!

 

θα δοκιμάσω αυτό που μου λές

βρηκα και στο software manager του linux κατι εφαρμογούλες αλλά φαίνεται να δουλευουν μονο με .wav και πρεπει να σωσουν το αρχειο που θα πειράξουν, δε μπορουν live

 

με το transcribing βρηκα και μπόλικο πράμα στο ιντερνετ ;)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επαναφέρω το παμπάλαιο θεμα :)

 

θα ήθελα να μου πειτε κανένα πρόγραμμα που να παίζει τα mp3 με ταχυτητα που επιλέγω εγώ, διατηρώντας το pitch σταθερό.

 

το θέμα ειναι πως δεν έχω windows οπότε θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο ανεξάρτητο πρόγραμμα να το τρέχω είτε με wine ειτε να τρέχει σε λινουξ.

 

έστω το αγγλικό keyword θα με βοηθούσε πολυ στο ψάξιμο

 

επίσης, ξέρει κανεις αν υπάρχει πρόγραμμα που να παίζει αρχεια ήχου με κάποιο pitch +/- που του δίνεις εσύ? υπάρχει μεγάλο πρόβλημα όταν προσπαθω να εξασκηθώ πάνω σε κάποιο κομμάτι που το κουρδισμα του είναι 1/2 ημιτόνιο +/-.

 

αν, δε, τα 2 αυτα που ζητάω υπήρχαν σε ενα πρόγραμμα, θα ήμουν ευτυχισμένος!

 

ευχαριστω! 8)

 

το audacity το εχεις δοκιμασει ?

http://audacity.sourceforge.net/

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έχω το audacity..

 

ωχ, δεν ήξερα οτι κάνει τέτοιο πράμα! είχα την εντυπωση πως απλά θα τρέχει πιο γρήγορα όπως ο mplayer αλλά δε θα επαναφέρει το pitch

 

πάντως δοκίμασα το amazing slow downer και μου φαίνεται πολυ καλό, ο χειρισμος του ειναι παρα πολυ απλός και μπορεις πολυ εύκολα είτε να καθυστερεις το κομματι ειτε να αλλάζεις το pitch με υποδιαιρεσεις 1/50 του ημιτονιου (1/100 του τόνου), είτε και τα 2 μαζι! :)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου